PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1/4 YAK 54 Flight Models

baytacoglu
09-09-2012, 16:58
Değerli modelciler,

Dünkü uçuşlarımızda 1/4 ölçekli YAK 54 uçağımızı filme aldık. Umarım beğenirsiniz.

Burak arkadaşıma video için teşekkür ederim.

Sevgiler

Barlas.

[Sadece Kay

_stuka_
11-09-2012, 01:12
ellerinize sağlık :) YAK canavar gibi olmuş...
bu arada pilotajla ilgili bi sorum olacak izninizle: videodaki kalkışta bi-kaç fule kaçmasını başarıyla savuşturduğunuz görünüyor. bunda kalkış pistinin genişliği çok önemli bir etken o ayrı bir mesele fakat; bir de verilen komutlar ve oranı en belirleyicisi elbette. Rudder ın komutu almadığı anlarda , Elevatör le ilgili bir değişiklik yapmak durumu kurtarmakta etkili oluyor mu acaba? (170 cm kanat Piper J-3 üm var bir tane) Özellikle kalkışlarda, fule kaçması sonucu çok fazla kırım yaşıyorum. Kısacası kalkışta ya da inişte "Rudder hakimiyeti için püf noktalar" başlıklı bir yazı... bi ara .. fırsat olduğunda :)
saygılar selamlar ...

baytacoglu
11-09-2012, 21:40
ellerinize sağlık :) YAK canavar gibi olmuş...
bu arada pilotajla ilgili bi sorum olacak izninizle: videodaki kalkışta bi-kaç fule kaçmasını başarıyla savuşturduğunuz görünüyor. bunda kalkış pistinin genişliği çok önemli bir etken o ayrı bir mesele fakat; bir de verilen komutlar ve oranı en belirleyicisi elbette. Rudder ın komutu almadığı anlarda , Elevatör le ilgili bir değişiklik yapmak durumu kurtarmakta etkili oluyor mu acaba? (170 cm kanat Piper J-3 üm var bir tane) Özellikle kalkışlarda, fule kaçması sonucu çok fazla kırım yaşıyorum. Kısacası kalkışta ya da inişte "Rudder hakimiyeti için püf noktalar" başlıklı bir yazı... bi ara .. fırsat olduğunda :)
saygılar selamlar ...

Ozan hocam,

Ne yazık ki Piper Cub kanadı büyük ama boyu kısa bir uçak olduğundan söylediğiniz problemi çok sık yaşarsınız. Bu tamamen kullandığınız uçağın özelliği. Bizim videoda olan benim hatam sonucunda oluştu. Biraz uzak kaldım kalkış sırasında. Bir de asfalt içerisinde kalmaya çalıştım. Toplam genişlik 10m ve bu boyda bir uçağa biraz dar.

Sizin probleminize iki tane radikal çözüm geliyor aklıma:
1. Bu çok radikal: Daha uzun bir gövdeye sahip bir uçak kullanabilirsiniz bir süre.
2. Belki rudder için gyro kullanabilirsiniz. Böylece istenmeyen yön değiştirmeleri gyro toparlayabilir.

Ben elektrikli bir Cub uçuruyordum ve aynı sorunları çok sık yaşıyordum. Defalarca tamir etmek zorunda kaldım. O yüzden sizi gayet iyi anlıyorum.

Saygılar.

Barlas.

cansung
12-09-2012, 00:41
Böyle pisti görünce canavarı uçurmuşsun :)

baytacoglu
12-09-2012, 05:57
Böyle pisti görünce canavarı uçurmuşsun :)

Haliyle. Yakışır diye düşündüm.:D