PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : li-po alıcı pili şarjı ile ilgili...

_stuka_
26-03-2013, 11:50
selam modelci dostlar :)

aklıma takılan bir konu var da: ben her ucustan önce ucağımı (alıcı pilini) şarz ediyorum. dogal olarak..

ama bazı ucus günleri ya kısa geciyor ya da istenmedik bir kalkış kazası sonucu erken sonlanıyor. ben bir sonraki ucuştan önce yine li-po'yu şarz ettiğim zaman bunun pile negatif bir etkisi oluyor mu ? yani enerjisinin çok az bir kısmını harcamış bir li-po yu şarz etmek ömrünü yada performansını ne yönde etkiler?

selamlar ...

baytacoglu
26-03-2013, 19:54
Ozan hocam, merhabalar,

NiMh pillerden lipo pillere geçmemizin en önemli avantajlarından bir tanesi de LiPo pillerde durduk yerde deşarj olmaması ve oldukça uzun bir süre düzgün bir akım sağlamalarıdır. Dolayısıyla bu pillerinizi her uçuş öncesinde şarj etmenize gerek yoktur. Hücre başına 3.3 Volt altına düşmediği sürece de size ihtiyacınız olacak enerjiyi sağlamaya devam edeceklerdir. Ancak tabii ki tedbir gereği bu seviyede bir pil ile de uçuşa gitmek kesinlikle doğru değildir.

Pillerde her şarj ve deşarj pilin ömrünü mutlaka kısaltacaktır. Kaldı ki sadece zaman bile pilin içindeki malzemenin bayatlamasına neden olmakta ve piller hiçbir zaman yeni üretildikleri dönemdeki kadar performanslı kalamamaktadırlar dolayısıyla benim naçizane önerim pilleriniz hücre başına 3.7 Volt düzeyine ininceye kadar şarj etmeyin ama bu seviyeden sonra da uçmak için ısrarcı olmayın. Böylece hem etkin ve sağlıklı bir şarj-deşarj döngüsü elde etmiş olursunuz hem de zamandan tasarruf edersiniz.

Sevgiler, selamlar, kazasız kırımsız uçuşlar diliyorum.

Barlas.:D

bbbozca
27-03-2013, 21:26
Herhangi bir ndgatif etkisi olmaz. Zaten li-po nun iyi yanı bu (ni-mh yada ni-cd ye göre)

_stuka_
27-03-2013, 21:32
paylaşılan tecrübe için teşekkürler sayın hocam :)

li-po harika bir şey bu açıdan. kumandamın pilini de lipo ile değiştiricem ilk fırsatta. zırp pırt şarj istiyo aynen dediğiniz gibi...
bu arada " kazasız kırımsız" temenniniz için sağ olun. cümlemize.. ama ben gecen hafta ucagımın burnunu dağıttım. resmen burun estetiğine girmem gerekti ama toplamak üzereyim.. bi sonraki uçuş için cümlemize

kazasız kırımsız uçuşlar diliyorum

saygılar selamlar

bbbozca
27-03-2013, 21:32
Belirtmeden edemiyecegim! Kullandıgım en İYİ,KALİTELİ,HESAPLI piller liFePO4 (a1234) ler...!

baytacoglu
27-03-2013, 22:04
Bahadır hocamın LiFe pilleri de gerçekten çok iyi piller üstelik LiPo gibi patlamıyorlar o yüzden aslında temel standart LiFe pil olmalı özellikle alıcı ve verici pillerinde ancak ben yüksek voltajlı ve çok yüksek amperli pil ihtiyacı olduğunda şimdilik yine LiPo ile devam etmek zorundayım çünkü o düzeyde LiFe piller şimdilik yok.
Özellikle yakın zamanda uçurmayı hayal ettiğim 90mm Fanlı EDF Viper Jet'imde 22.2V 5000mAH kapasiteli 45-90 C deşarj gücünde 120A verecek pil gerekiyor. Bu düzeyler şimdilik sadece LiPo pillerde var.

Ozan hocam, üzüldüm burun meselelerine ama bazen estetikten sonra daha bilem iyi olabiliyorlar. Adı üstünde "estetik". Ama yine de umarım bir daha ihtiyacı olmasın.

Sevgiler

Barlas.