PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : iyi bir model uçak/heli pisti nasıl olmalıdır?

_stuka_
05-05-2013, 01:50
soru açık ve net sevgili dostlar:)

zira bu soruyu kendime sorduğumda, işin içinde bir çok ayrıntı olduğunu fark ediyorum.

pilotun, uçuş/etkinlik anında uçuş alanında bulunan diğer insanların güvenliği bir konu mesela...
pistin inşasındaki ayrıntılar (zemin, pistin yönü, otopark, pilot bölümü, seyirci bölümü v.s..) bambaşka bir mevzuu...
pistin yabancı kimselerden (drift yapmayı seven alkollü gençlerden:) ) ve doğal etkilerden nasıl korunacağı? vesaire...

soru çok ve benim bu sorulara ivedilikle cevap vermem gerekiyor. şöyle ki: belediye (sivas) ve THK işbirlikli bir pist projesi için uzman görüşü sunacağım. şaka maka fikrimi soruyorlar ve bir arazi işaret edecek kadar ciddi bir haldeler. alan "meskun mahal" tabirinden telefon, elektrik teli olmayan, ev yada benzeri binasız bir düzlük. yani gayet uygun bir alan. verilen rakam düzlenecek 100 metreye 100 metrelik bir yer. şimdilik parametreler bunlar...

elbette ki modelcilerin uçuş yaptıkları alan, bir çok açıdan (güvenlilik, performans, pratiklik...) çok önemli. bu konuda fikri olan herkesi bir beyin fırtınasına davet ediyorum. fikri ve vakti olan olan tüm arkadaşlar yazsın lütfen... saygılar, selamlar ..

baytacoglu
06-05-2013, 21:50
Ozan hocam, bir haftadır siteye giremediğimden bu mesajınızı yeni görüyorum. Kafamdakileri paylaşmaya çalışayım.

Hocam özellikle ilk etapta güvenlik konusu
1. Model uçak uçuşları ile ilgili ilk kural gerçek havalimanlarına uzaklıklarının en az 8 km (5 mil) uzak olmaları gerekliliğidir.
2. Kesinlikle yüksek gerilim hatlarından uzakta olunması gereklidir. Bunlara manyetik alan oluşturabilecek trafo merkezleri ve benzeri yapılanmalar da dahildir.
3. Meskun mahalden en az 500 metre uzakta olmalıdır.
4. Etrafta yüksek ağaçlar olmamalıdır.

Bunlar en temel güvenlik konularıdır.

Pist yönü en ideal şekilde üç temel kurala göre ayarlanmalıdır.

1. Uçuşun yapılacağı saatlerdeki güneşin genel olarak pozisyonuna (uçuş yönünüze göre güneş olabildiğince uçuş emniyeti bakımından arkanızda olmalı)
2. Hakim rüzgârların yıl içindeki yönüne (bunu da meteoroloji kayıtlarından rüzgârın genellikle hangi yönde estiğini çıkartarak bulabilirsiniz)
3. Kalkış ve özellikle son yaklaşma yönlerinde uçak düşerse etrafta zarar görecek herhangi bir yapılanma veya ekilip biçilen bir tarla v.s olmamasına.

Pistin yönü belirlendikten sonra bu iş için önerilen en kısa pist uzunluğu 100 metre ve genişliği 15 metredir.
Pistler için 3 temel malzeme vardır ve olanaklara göre biri seçilir.
1. Toprak pistler. Güzelce greyderle düzeltilmiş ve vibratörlü silindirle ezilmiş toprak pist kesinlikle iş görür. Tek masrafı sık sık çıkan otların ilaçlanması ve yağan yağmurlarla buzuldukça yeniden greyderlenip silindirlenmesidir.
2. Çim pist. En ideal RC pistleridirler. Genellikle türbin jetler dahil hemen hemen her uçağın iniş kalkışına müsaittirler. Çim altyapı inişte uçakların yavaşlayıp durması için de ayrıca çok avantajlıdır. En BÜYÜK dezavantajı sürekli bakım ister ve eğer periyodik olarak biçilmezse ve aşırı uzadıklarında kaza ve kırımlara davetiye çıkarırlar. Masraflı bir uygulamadır.
3. Asfalt pistler. Son derece uzun ömürlü ve kalıcıdırlar. En büyük dezavantajları ise ileri derecede pahalı olmalarıdır. Tahmini bir rakam vermek gerekirse 4 cm kalınlığında ve 100 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde bir asfalt pistin muhtemelen yaklaşık maliyeti 80 bin lira civarında olacaktır. Belki de daha fazla... Ancak bu pistler acemiden profesyonele her türlü pilota hitap ederler ve özellikle ducted fan ve türbinli uçakların uçurulması için daha ideal pistlerdir. Bunlardan fışkıracak otlar sürekli olarak mücadele gerektirir aksi takdirde ortada asfalt diye bir şey kalmaz.

Gelelim masalara.
İdeal olarak tüm RC uçak pistlerinde birkaç adet 90 cm yüksekliğinde ve 70 santim eninde ve 180 cm uzunluğunda önleri çıtalarla desteklenmiş model hazırlama ve ve çalıştırma masaları olur. Seyirciler bu masaların piste göre gerisinde otururlar. Uçucu pilotlar ise bu masalarla pist arasında uçaklarını uçururlar.

Seyirci bölümü eğer bir tribün sistemi kurulacaksa mutlaka ağ sistemleriyle kapatılmalı ve kontrol dışı kalan uçakların seyirci üzerine düşmesi engellenmelidir. Ayrıca seyirciler için bir gölgelik de yapılabilir.

Bunun dışında eğer bir tesis yapılacaksa tesiste tuvalet, kafeterya, modelcilerin kullanımına ait olmak üzere küçük tamirlerin yapılabileceği bir tamirat odası, eğer bir kulüp söz konusu ise toplantıların yapılabileceği bir toplantı odası yapılabilir. Bu tesisin korunabilmesi için kamera donanımı çok önemli ve caydırıcı olmaktadır.

Umarım en güzeline sahip olursunuz.

Sevgilerimle

Barlas.

_stuka_
07-05-2013, 00:49
masa konusunu unutmuşum örneğin ! çok yerinde bir hatırlatma oldu gerçekten de...

arşivlik bilgiler döktürmüş sünüz yine :) ve üşenmemiş siniz yazmışsınız çok sağolun sayın hocam. konu mühim ve formumuzun arşivi için değerli diye düşünüyorum. gelebilecek başka fikirler ve tecrübeler ile genişletelim ve arşivleyelim derim.

mesela benden bir tecrübe : pistin yapılması düşünülen alanın altından boru hattı geçmemelidir! bizim keşfine gittiğimiz alanın altından bir doğal gaz borusu geçiyormuş son anda fark ettim :( ayrıca yaklaşma ve kalkış yönünde birkaç pürüz var. gelişmeleri ileride uçuş görüntüsü ile sunacağım .. yani umarım :)
saygılar selamlar..

baytacoglu
07-05-2013, 21:18
masa konusunu unutmuşum örneğin ! çok yerinde bir hatırlatma oldu gerçekten de...

arşivlik bilgiler döktürmüş sünüz yine :) ve üşenmemiş siniz yazmışsınız çok sağolun sayın hocam. konu mühim ve formumuzun arşivi için değerli diye düşünüyorum. gelebilecek başka fikirler ve tecrübeler ile genişletelim ve arşivleyelim derim.

mesela benden bir tecrübe : pistin yapılması düşünülen alanın altından boru hattı geçmemelidir! bizim keşfine gittiğimiz alanın altından bir doğal gaz borusu geçiyormuş son anda fark ettim :( ayrıca yaklaşma ve kalkış yönünde birkaç pürüz var. gelişmeleri ileride uçuş görüntüsü ile sunacağım .. yani umarım :)
saygılar selamlar..
Hocam bu konular benim için bir zevk ayrıca ben bilginin paylaştıkça çoğaldığına inanan bir olduğumdan vakit olduğu sürece emeğimi hiç esirgemem. Bu arada doğal gaz borusu enteresan bir şey olmuş Hakikaten dikkat edilmediği taktirde uçaklar yerine bizler de uçabiliriz maazallah.
Umarım en güzel piste sahip olursunuz. Yürekten söylüyorum. Belki bize de sivas'ı görme bahanesi olur.

Sevgiler

Barlas.