PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kumanda Alımı

Changeable
03-02-2009, 22:01
Merhabalar ben hobiye giriş yapacağım fakat söz yerindeyse tam bir kumanda krizi yaşamaktayım. Düşüncelerim şu: Almışken en iyisini alabilmek ve çok elzem bir şey çıkmadıkça 2-3 yıl kullanmak istiyorum. Burada araştırdığım kumandalardan iki tanesi öne çıkıyor: Spektrum DX7(JR DSX7), Futaba 7C. Fakat hem helikopter hem de uçak modunu desteklemiyor bu kumandalar ve dolayısıyla da karşıma çıkan tek kumanda Spektrum DX6i oluyor...

Öncelikle şunu belirteyim yakıtlı bir model kullanmayacağım ve hem helikopter hem de uçak kullanacağım. Ayrıca 2.4Ghz alacağım(Mhz olmaz ;D). Sizin bana önerebileceğiniz başka bir model var mı? Bu kumandaya tamam der misiniz? Şimdiden teşekkürler.

K.Buğra Ünal...

bbbozca
03-02-2009, 22:21
Merhabalar ben hobiye giriş yapacağım fakat söz yerindeyse tam bir kumanda krizi yaşamaktayım. Düşüncelerim şu: Almışken en iyisini alabilmek ve çok elzem bir şey çıkmadıkça 2-3 yıl kullanmak istiyorum. Burada araştırdığım kumandalardan iki tanesi öne çıkıyor: Spektrum DX7(JR DSX7), Futaba 7C. Fakat hem helikopter hem de uçak modunu desteklemiyor bu kumandalar ve dolayısıyla da karşıma çıkan tek kumanda Spektrum DX6i oluyor...

Öncelikle şunu belirteyim yakıtlı bir model kullanmayacağım ve hem helikopter hem de uçak kullanacağım. Ayrıca 2.4Ghz alacağım(Mhz olmaz ;D). Sizin bana önerebileceğiniz başka bir model var mı? Bu kumandaya tamam der misiniz? Şimdiden teşekkürler.

K.Buğra Ünal...

Buğracım,
öncelikle 2.4 ghz YENİ olması sebebiyle tercih edilebilir.ama ya yanlış yazdın yada yanlış bilgilendirildin futaba 7c her iki moduda(uçak-helikopter) destekliyor.
ancak 2.4 ghz de alıcıÜCRETİ oldukça yüksek.
elimde 2 tane 14 kanal alıcı var ederi(amerikada) 400$(burayı dilim varmıyor yazmaya)
1 tane 7 kanal aldım ederi 100$
2 tane 6 kanal aldım ederi 115$ kadar(tüm bunlara yol ücretleri dahil değil)
eee hpsini kullanacağım bu yüzden battım......(elimdeki helikopterleri sattım,satıyorum bunu karşılamak için) dolayısıyla önce kumanda almak önemlidir fakat 2.4 ghz de biraz beklemek faydalı olabilir(zamanla alıcı fiyatları düşecektir)
2.4 ghz leri ilk çıkaran spectrum dur.dolayısıyla 2.4 ghz de spectrum öne çıkıyor,ancak yaygın olan olması sebebiylede futaba öne çıkıyor. (YANİ BİLMECE GİBİ)
NETİCE İTİBARIYLA BİRİNİ SENİN SEÇMEN EN UYGUNU.
ben tercihimi futaba dan yana kullanırdım.

eğer çok büyük 9-10 servolu modellerde uçururum dersen tercihin 2.4 ghz değil pcm den yana olmalı.çünki futaba alıcılar öok ısınıyormuş.....

Changeable
03-02-2009, 22:58
Bahadır Bey öncelikle teşekkür ederim. Ben sanırım Futaba 7C' yi 6 serisi ile karıştırdım. Çünkü Futaba 6 serisinde ayrım var zaten biliyorsunuzdur. :) Şimdi şöyle bir durum var. Herkesin yorumu şu: Eğer 7 kanal alıyorsanız bu kanalda lider JR ve Spektrum' dur. Gerçekten çook karışık bir durum var ortada. Ben zaten öğrenci olmam nedeniyle çok üst model bir kumanda alamam :) Maksimum vereceğim para 300$ olabilir(7 kanallılara ancak yetiyor). Dün okuduğum bir yorumda aynen şu cümle geçiyordu: "30-300 Mhz aralığındaki frekansların insan sağlığı üzerindeki zararlar bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır." Hem bu yüzden hem de 2.4Ghz' in hız, daha az güç istemesi ve frekans karışmamasından dolayı 2.4Ghz benim hedefim oldu :) Gerçekten kafam bayağı karışmış durumda. Biraz daha araştırayım bari...

baytacoglu
03-02-2009, 23:32
Sevgili Buğra Ünal,

Benim şu ana kadar iki kumanda ile tecrübem oldu. Birincisi Hitec Optic 6 QPCM/PCM 35 MHz ikincisi ise FUTABA 7C 2.4GHz FASST.
Yazmış olduğun diğer kumandaları doğrusu çok iyi bilmiyorum ancak şu kadarını söyleyeyim. İyi bir kumanda olmasına rağmen Hitec Optic 6'dan Futaba'ya geçince Serçe'den Mercedes'e terfi etmiş gibi oldum. İki kumanda arasında farkedilir derecede hız farkı var. Ayrıca Futaba FASST sistemi ile çalışıyor yani her iki mili saniyede bir kanal atlayıp sürekli boş kanalları kullanıyor. Bunun alıcısı 85-100$ arasında değişiyor (Yol parası hariç). Ancaak alıcı sadece 27gr ağırlığında olduğundan park flyer uçaklardan çok büyük ölçekli uçaklara kadar kullanılabiliyor. Üstelik alıcıda algılama sorununu ortadan kaldırmak için çift anten kullanılmış.
Benim iki adet pilli üç adet patlar (.46, .52 ve .90 ci- 2850gr, 3200gr ve 3900gr) uçaklarım var ve hepsinde birer adet aynı alıcı var. Hiç sorun yaşamadım.
Sen de pilli uçurmayı planlıyorsun anladığım kadarıyla. Bu durumda 7 kanallı bir Futaba sana söz ettiğin 3-4 yıl için bol bol yeter. Tabii ki heli modu da olduğunu söylemeliyim.
Bu arada bu kumandanın set olarak satış fiyatı bu aralar 750 TL civarında. iÇERİK:
1 verici
1 alıcı
1 verici pili 9.6v NiCd
1 alıcı pili (4.8v) NiMH
4 servo (Muhtemelen Futaba S3003)
Bir alıcı ve verici pili şarj cihazı.

Bahadır'ın söz ettiği ısınma sorununu ben pek yaşamadım ama forumara bakmak lazım.

Şimdiden hayırlı olsun.

Sevgiler

Barlas

bbbozca
03-02-2009, 23:49
ısınma sorunu, büyük skale modellerde Dual Power Unit, kullananlarda9-10 servo kullananlarda olabiliyormuş.

Changeable
04-02-2009, 00:38
Barlas Bey çok teşekkürler. Sanırım tercihimi Futaba' dan yana kullanacağım yorumlarınız doğrultusunda. [Sadece Kay ([Sadece Kay)' da kargo hariç 288 dolar. İçinde;
1 x Futaba T7CH 7ch 2.4GHz Kumanda
1 x Futaba R617FS 7ch 2.4GHz Alıcı
1 x 9.6V 600mAh NiCd Şarj edilebilir batarya(Kumanda için) (NT8F600B)
1 x 4.8V 1000mAh NiCd Şarj edilebilir batarya(Alıcı için) (NR-4RB) (Neden var anlamadım :) )
1 x On/Off switch with cables(kapatıp açmadan bahsediyor herhalde ???)
1 x Şarj cihazı (230V EU plug.)(Bizim için)
1 x İngilizce Kullanma Klavuzu
(Anlamadığım maddeleri aydınlatırsanız sevinirim...)
Kargo parası da 30.50$. Bence çok uygun. Sizce de değil mi? :)

baytacoglu
04-02-2009, 11:36
Buğra bey,

Bu fiyat benim aldığım dolar fiyatının da altında bir fiyat. Ben yol parası dahil 347$ vermiştim. Switch muhtemelen alıcının uçak üzerinde on/off işlemi için olan bir parçadır. Onun olması çok önemli çünkü aynı kumandayla ikinci bir model uçurduğunuz zaman eğer diğer modeliniz yanınızda ve açık durumdaysa aynı komutları o da alacaktır bu yüzden sisteminizde (uçak üzerinde) bir switch mutlaka olmalıdır.
Bahadır hocam da büyük ölçekli uçaklar dışında ısınma sorunu olmayacağını düşündüğüne göre sorun olmaz diye düşünüyorum.

Alıcı pili patlar motorlu uçak veya helikopterlerde alıcının çalışması için gerekli enerjiyi sağlayacaktır. Elektrikli uçaklarda ise ESC'nin 40 A ve üstü olanlarında enerji ESC üzerinden alıcıya aktarılmamakta ayrı bir alıcı pili vasıtasıyla sağlanmaktadır (Yüksek akımdan alıcıyı korumak için). Alıcı pili bu yüzden gereklidir.

Dün yazmayı unuttuğum bir konu da şudur. Özellikle sürat konusunda servoların da hızlı seçilmesi gerekmektedir aksi taktirde standart servolarda genel olarak 6v ile hız 0.20-0.22 saniye civarındadır. Yani sadece kumandanın hızlı olması tepkilerdeki hız sorununu tek başına çözemeyecektir.

Bunlar göz önüne alındığında bu kumanda sizi uzun süre götürecektir.

Dikkat:
Bu Futaba FASST 7 kanal kumandaların iki tipi vardır. Bir tanesi öncelikle uçak için üretilmiş olup heli modu da içermekte (Sanıyorum bunun kodu 7C), diğer model ise öncelikle Heli için üretilmiş olup uçağı da desteklemekte (bunun kodu da yanılmıyorsam 7CH). Bu yüzden önceliğinizin hangi tür olması gerektiğine karar vermenizde fayda var. Ayrıca gaz kolunun sağda olduğu MOD1 Amerikan veya solda olduğu MOD 2 düzenlemeye de dikkat etmelisiniz. Bizim alışkanlıklarımız MOD 2'ye göre.
Kumandayı yurt dışından alacağınız için iade şansınız olmayacağından tüm özelliklerinden iyice emin olduktan sonra sipariş vermeye dikkat etmelisiniz. Zaten çok zorlanarak elde ettiğimiz bu cihazları en verimli şekilde kullanabilmemiz için çok önemli.

Şimdiden hayırlı olsun.

Sevgiler

Barlas

Changeable
04-02-2009, 12:40
Çok teşekkürler Barlas Bey. Gerçekten süper oldu benim için. Sanırım linkteki önceliği helikopter için olan 7C. Ben zaten öncelikli olarak helikopter kulanacağım. Sonra uçağa geçmeyi düşünüyorum. Elime geçen ilk fırsatta alacağım... :)

mozeren
04-02-2009, 17:31
Arkadaşlar,

Benimde Barlas gibi hem Hitec optic 6 , hemde Futaba 2.4 7C tecrübe oldu, fiyat performans bakınca Futaba daha iyi ancak bizim uçurduğumuz alanda anlaşılmayan bir inteferans oldu ve optic 6 tecrübemiz maalesef kötü. Ancak Barlasın bahsettiği serçe mersedes farkı biraz abartılı, sonuçta Hitec de Futabadan sonra gelen bir dünya markası. Ancak gözden kaçırılmamsı gereken nokta 2.4 GHZ yeni bir teknoloji, hepimiz para yatırıyoruz, dükkanlar satıyor. 2.4 ghz kullanımı konusunda yasal düzenleme henüz şekillenmedi. Biri çıkar 35 MHZ FM kullanacaksızınız derse elimizde kalır veya kaçak kullanılmak zorunda kalınabilir. Bu riski göz önüne alınız.

Sevgiler

Murat Özeren

hayvanbey
04-02-2009, 18:42
Şimdi abiler saygısızlık etmek istemem .) kimsenin yaklaşmadığı bir açıdan yaklaşmak istiyorum...

Buğra ve ben enstruman çalan insanlarız.Buğra keman çalıyor ileri seviyede :)

bence en büyük sıkıntı almaya karar verdiğimiz cihazları test edememek,sizlerin bahsettikleriniz genelde işlevselliği ve desteklediği teknolojiler,benim yaklaşmak istediğim açı şu:

Ben geçenlerde Thk dan hitec optik 6 yi elimle inceledim ve joystiklerin hassasiyetini çok ciddi söylüyorum bahadır abinin futabasında sanırım barlas abi sendede aynısı var ben göremedim.yannış anlamayın beni ;D donanım ve ayar konusunda diğerleri oldukça ileri seviyede, ama ben işe enstruman alırmış gibi bakmaya çalışıyorum dokunmak onu hissetmek lazım hitec 7 seriside keza öyle futabaya joystic ekipmanını tercih ederim.

Bu şahsi görüşüm...

lafın kısası kumanda demek heli ve uçakla aranızdaki,onu hissedebiliceğiniz bir uzulunuz gibi olmalı ergonımi önemli hale geliyor belirli şartlarda ben dokunarak alma taraftarıyım...

Türkiye şartlarında bunu yapmak imkansız...

Gerçekten yanlış anlamayın beni abilerimiz :) Asla kötü bağlamında söylemedim

Saygılar

Sonat

hayvanbey
04-02-2009, 18:53
Geçtiğimiz 2 hafta içerisinde kumandadaki uçuş tekniğimi bile değiştirdim ergonomi için...

şimdi yeni kullandığım tutuşumla çok daha kontrollu ve seriyim:D

Benim kafamda lezzet bakımında hitec optik 6 var uygun fiyata bulursam 1 2 ay içinde almayı planlıyorum anladığım kadarıyla sizlerde kullanmışsınız,sizlerin de fikirlerinizi almak isterim optik 6 için yaşadığınız avantajlar ve dezavantajlar nelerdir?

Ben jostick ergonomisine eridim resmen :D Hazır 3D ye başlamışken iyi olur die düşünüyorum...

baytacoglu
04-02-2009, 19:21
Optik 6 özünde kötü bir cihaz değil ancak sonuçta ben ve Murat şu anki uçuş sahamızda bazı interferans olayları yaşadık ve benim 4 defa uçağım bu yüzden düştü. Sayısını unuttuğum defa da uçak kumanda almadı ancak yüksekte olmamız itibarıyla kurtardık. Bu hem Murat hem de benim kumandamda meydana geldiğinden beni biraz Hitech'ten soğuttu. Ancak yine de çok fonksiyonel bir kumanda idi ve heli modu da var.

Sevgiler

Barlas.

Changeable
04-02-2009, 23:28
Peki şunu sorayım. Bir kanal farkı için 123$ ödemeye gerek var mı? Yani bana o bir kanalın tam olarak ne avantajı olduğunu açıklarsanız çok sevinirim. Ben yakıtlı model kullanmayacağım ve öncelikli modelim helikopter olacak belirteyim. Saygılarla...

mozeren
05-02-2009, 00:02
Buğra Bey,

Normal şartlar altında 6 kanal kumanda ile tüm eğitim, akrobasi, modelleri dahil, heli uyumlu ise heliyi uçurabilirsin. Genel anlamda tüm modelcilerin önerisi kumanda modelcinin evladiyelik kullanacağı parçasıdır ve bütçenin yettiği en iyisi alınmalıdır denir. (Barlas Kardeşim ve Ben hariç ??) Modelcilik eğer gönülden yapıyorsan bu gün 6 kanalla pek çok uçağı uçurusrsun sonra scale bir warbird alayım dersin onunda iniş takımları retractable olur sende de 1 kanal için keşke 7 C alsaydım dersin. Yoksa kanal sayısının artmış olması kumandanın kalitesini artırmaz, senin açılım ve varyasyonlarını artırır.Bu nedenle nerede duracağının kararını sen vereceksin.

Sevgiler.

Murat Özeren

Changeable
05-02-2009, 00:43
O zaman biraz daha sabredip 7CHP 2.4Ghz almak en mantıklısı. Ayrıca tam olarak CAP ve CHP farklarını da öğrendim. Helikopter için olanda(CHP) gaz kolu tırtıksızmış. Kumanda açıldığında heli modu açık oluyormuş ve switchleri farklıymış. Tırtıksız olması gaz kolunun bırakıldığı anda geri döndüğünü göstermiyor sanırım :o Sadece tırtıklar yok. Eğer öyleyse bekleyip 7CHP alacağım. Herkese yorumarı ve yardımları için çok teşekkürler. Kırımsız uçuşlar...

hayvanbey
05-02-2009, 01:56
Tırtıksız olmasını ben ilk başta yadırgamıştım ama ileriye yönelik 3D tekniği için çok mantıklı,Daha hızlı gaz kontrolu sağlamakta.

+Parmakları daha az yormak demek bu.

Senin sandığın gibi değil buğra pasıf joyistik :)

Changeable
05-02-2009, 13:04
Yani seninki gibi... :)

hayvanbey
06-02-2009, 09:47
yyepppp :)

Changeable
06-02-2009, 14:03
Gece aldığım bir bilgiye göre Spektrum DX7 ve JR DSX7 de aynı anda hem uçak hem de helikoter desteği sunuyormuş. Hem de 20 model hafızası ve daha fazla özellikle birlikte... :)