PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Herkese İyi Akşamlar Başlangıc

SniPeR
04-03-2009, 19:38
Herkese İyi Akşamlar Arkadaşlar

Uçak modelciligene bende başlamk istiyorum uzun zamandır da ilgikleniyorum yaklaşık 2 yıldır düşünüyorum ama dersler ve uni versite derken unüversite ye geldik.

Okudum şehir Billecik osmaneli ama nsıl birşeyle başlala gerek digini ve bunları nerden tehmin edicegimi bilmiyorum.Yardıcvmcı olursanız sevinirim arkaşlar herkese iyi akşamlar.

baytacoglu
04-03-2009, 21:23
Sevgili Sniper,

Öncelikle hoşgeldiniz.

İkamet yerinizi tam anlayamadım ama galiba Mersin dışındasınız. Bu forumda olmanızdan mutluluk duyarız.

Eğer bu işi daha önce hiç yapmadıysanız öncelikle bulunduğunuz yerde yapanlar var mı onu bir araştırmanızı öneririm. Eğer varsa onların tecrübeleri size çok şey katacaktır. Aksi taktirde sizin için çok masraflı bir başlangıç olabilir.

Bu işe başlarken elektrikli veya patlar motorlu seçeneklerden birini seçmeniz gerekecek ancak hangi alternatifi seçerseniz seçin bu işin alt yapısı olabildiğince iyi bir kumanda cihazıdır. Şu anda piyasada çok alternatif mevcut ancak benim önerim paranızın yetebileceği en üst düzeyde kumandayı almanız. Bu sizin düşürüp kırmadığınız sürece her türlü uçak ve helikopteri uçurabileceğiniz temel cihazınız olacak. En az altı kanallı bir kumanda almanızı öneririm.
Uçak konusuna gelince şu anda doların da yükselmesi nedeniyle fiyat olarak en makul modeller Türk Hava Kurumu sitesinde mevcut. Burada eğitim modelleri 125TL (.46 kübik inç motorlara uygun), ile 170TL (.60 kübik inç motorlara uygun) civarında satılıyor. Bu uçakların toplam maliyeti aklaşık 400-550 TL civarında tutacaktır. Buna ortalama 650-750 TL civarında bir kumanda da eklerseniz ilk uçuşa başlamak için yaklaşık maliyetin 1000-1200 TL civarında olacağını görürsünüz.

Bunları birleştirmek ve uçar hale getirmek için de eğer hiç tecrübeniz yoksa en az 4-5 günlük bir uğraşıya ihtiyacınız olacaktır.

Şimdiden hayırlı olsun, kolay gelsin.
Bu siteden her zman yardımcı olmaya gayret ederiz.

Aşağıdaki link THK satış linki. Buradan modelleri ve alternatifleri inceleyebilirsin.

Barlas.

[Sadece Kay

SniPeR
04-03-2009, 22:34
bilecik/osmaneli

mozeren
04-03-2009, 23:24
Sevgili Sniper,

Barlas'ın dediği gibi öncelikle elektrik veya patlar (glow) tercihi yapman gerekli ancak daha önemlisi ikamet ettiğin yerde bu hobiyi devam ettirebilmen için uçuş sahası varmı ? Model seçiminde bu da faktör, geniş bir alanın yoksa ufak elektrikliler seçilebilir ancak stabil uçmaz ve rüzgardan daha fazla etkilenirler. Geniş alanın varsa kesinlikle bir eğitmen eşliğinde patlar motor öneririm.

Sevgiler
Murat Özeren

SniPeR
05-03-2009, 01:58
Bulundugum bolum de uçuş alanı var Ama daha hiç uğraşmadıgim için hiç bir bilgim yok burda yani bulun dugum bölgede ilgilenen 1 yıldır hiç görmedim

SniPeR
05-03-2009, 10:35
motorluya kara verdim ama siz ne önerirsiniz tabi.
elektirikli havadana kalma süresi filan bunlar bilmiyorum nerden bilgilene biliri,m.

birde bu parçaları nerden tehmin ede bilrim ucuz ve saglaqm.

SniPeR
05-03-2009, 10:54
şuan baa bir tkh sitesinbe baktım ve motorlu parçalar baya bir paha lı bu yü-zden elektirikli şimdilik karar verdim.
Cessna 182 (Radyosuz)

bu uçak başlan gıc için ideal mi

baytacoglu
05-03-2009, 10:58
Bu şartlar altında engüzeli size vermiş olduğum THK sitesindeki linki kullanarak oradan temin edebilirsiniz.

Siteden telefon numarasını arayarak Şemsettin hoca ile de görüşebilir ve isteklerlerinizi iletebilirsiniz. Size bir uçağı uçurabileceğiniz tam bir donanımı hazırlayıp kargo ile gönderebilirler.

Yalnız şunu söylermeliyim. Bu uçakların motorları yaklaşık 11000-13000 devir/dakika hızında dönüyorlar ve pervane bir bıçak gibi sizi yaralayabilir. Bunlar düştükleri zaman kişileri yaralayabilir. Bu açılardan çok dikkatli olmalısınız.

Belki bulunduğunuz yerde THK varsa onlardan da fikir almanız uygun olabilir.

Başarılar dilerim.

Barlas.

SniPeR
05-03-2009, 12:36
pek elektirik limi yoksa motorlumu kumandalar çok pahalı bunları başka sitelerdn başka adrsler den tejhmin ede bilrimiyim.

mozeren
05-03-2009, 13:21
Elektrikli uçak için kullanılan kumandalar ucuzdur 50-60 liralık kumandalarla bile uçurusun ancak patlar motor daha ciddi bir işdir ve yenisi en az 600 liradan başlar.

Sevgiler
Murat

mozeren
05-03-2009, 13:26
Sevgili Sniper,

Birde Cessna 182 pilli versiyonu sormuşsun, modelciler ilk başladıklarında uçağın dışardan görünüşüne dikkat ederler ve scale bir uçak olmasını isterler. Cessna 182 THK versiyonu ile iyi uçmuyor motoru sınırda (fırçalı) piller nikel cadmium, ancak buna 100-150 liralık yatırımla fırçasız ve lityum polimer pile çevirirsen iyi uçar. Yok para harcamayım daha stabil uçayım diyorsan orada wing dragon serileri var çubuk gibi uçaktır ama başlangıç için stabil uçar ve kendi motor ve pili uçurmaya diğerinden daha fazla yeter.

Murat Ozeren

SniPeR
05-03-2009, 13:48
sizden sn bişey isteyecem bana elektirik li ve patlar motorlu uçakların yeni başlamak amaclıelemanlarını yani listesini yazarsanız birde fiyalrınısevinirim arkadaşlar.

mozeren
05-03-2009, 17:36
Sevgili Snipper,

Patlar motor için:

Uçak;(trainer 46)
Patlar motor (46 inch Kubik)
Servo (4 adet)
Buji
Buji ısıtıcısı
El yakıt pompası
Kumanda takımı (alıcı, pil, verici)
Silikon hortum (1 m)
Pervane 10x6
Yakıt (%5 Nitro)

Elektrikli Uçak fiyatı çok değişken çünkü, seçeceğin model, köpükse farklı, balza ise farklı, gramajına göre motor, esc ve lipo pil fiyatları değişiyor. Aynı ölçekli balza ve patlar bazen aynı fiyata geliyorda geçiyor.

Bunun fiyatlarını THK sitesinden alabilirsin.

Murat

SniPeR
05-03-2009, 18:04
Patlar motor için:

Uçak;(trainer 46)
Patlar motor (46 inch Kubik)
Servo (4 adet)
Buji
Buji ısıtıcısı
El yakıt pompası
Kumanda takımı (alıcı, pil, verici)
Silikon hortum (1 m)
Pervane 10x6
Yakıt (%5 Nitro)

fiyatı nedir?

baytacoglu
05-03-2009, 19:26
Yaklaşık 1000-1200TL civarında. Seçeceğin kumandaya göre daha fazla bile olabilir.