PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hk 450 helikopter incelemesi ve montaj aşamaları

bbbozca
04-03-2009, 20:40
hobbycity den aldığım helikopter honkongdan türkiyeye 5 günde gelmesine rağmen ,istanbuldan mersine gelmesi ve gümrük işlemleri 6 günde halloldu ve kutum 12.günde bana postacı tarafından teslim edildi
ücreti 35$,yol ücretide bir okadar idi.
helikopter in orjinal kutusu 40 x 24 x 8 cm boyutlarında oldukça küçük kutu.
paketlenmiş haldeki kutusu ise 43 x 15 x 16 cm boyutlarında.
biri küçük biri büyük iki kutu içinde toplam 4 poşette kısa parçalar yer almakta.3 poşette ise uzun parçalar var.
toplamı 7 poşet.
büyük kutudaki bir poşette canopy ve ana rotor ve yatay fin ve bazı küçük parçalar yer almakta.(183gr)

küçük kutuda ise bir poşette kuyruğun tamamı ve dikey fin var.(37gr)
bir poşette iniş takımı,(30gr)
bir poşette şasi,ana rotor dişlisi ve bazı plastik parçalar yer almakta.(120gr)

üç uzun poşetin birinde paller(54 gr);birinde kuyruk bomu ve plastik parçaları,rodla(45gr);birindede şasinin altına monte edilen plastik parça mevcut.(20 gr)

toplamı ambalajları dahil 490 gr
kabaca 10 gram ambalajı tutsa 480 gr lık bir heli

alüminyum şasi olması trex s olduğunun göstergesi.plastikler (rod başları,finler vs) delrin.ama kaliyeli gibi durmuyorlar.(uçuş performansına bakarak karar verelim) ama ilk bakışta trex in kalitesiyle kıyaslanamayacak kadar belirgin
akşam olduğu için resimleri daha sonra çekip ekleyeceğim.

bbbozca
04-03-2009, 21:23
kötüde olsa bir resim ekliyorum.kutu ve içeriğine ait
birde yazmayı unutmuşum.koliden manuel (kullanım ve yapım klavuzu) çıkmıyor.
acemiler için çok önemli bir eksik............!!!!!!!!!!!!!
allahaallah resim ekleme butonu nereye gitmiş bulamadığımdan ekliyemiyorum.
yani bu konu burada biter......

baytacoglu
04-03-2009, 21:28
Sayın heli üstadım,

Resimli kılavuz çıkmadığına göre ben kutum gelince toplayıp size gelebilir miyim?
Sanırım bu soruyu soracak daha çok kişi vardır o yüzden istersen cevaplarını açık ortamda yazma ;D ;D

Hayırlı olsun.

Sanırım benim sipariş de yarın ya da öbür gün yola çıkar.

Barlas.

Changeable
04-03-2009, 22:34
Bahadır Bey hayırlı olsun öncelikle. Ben bir şey soracağım. Duyduğuma göre bazı kutulardan ball linkler çıkmıyormuş(Sanırım bu swashplate' in üzerindeki yuvarlak küçük parçalar oluyor bunlar). Sizinkinden çıktı mı? Ayrıca elektronik ekipmanı da yazarsanız sevinirim. Saygılarla...

ceyhun
05-03-2009, 09:02
bahadır abi hayırlı olsun.

abi kılavuzun çıkmaması beni bitirdi sen en iyisi bi konu aç hk-450 manuel diye
yoksa ben birleştiremem. Öyle bi anlatımla yapki bu sefer heliyi satanlar kopyalasın çıktılarını alıp kılavuz diye koysunlar içine.(nası gaz ama ;D ;D)

ben netten araştırıcam eğer kılavuz varsa da eklerim buraya.

pcokum
05-03-2009, 11:44
HK 450 ile ilgili gelişmeleri bende merakla takip ediyorum. HK450 montajı konusunda Bahadır Bey'in üzerine sanırım biraz fazla yük binecek. Aşağıdaki linkte HK 450 montajı hakkında hem PDF formatında parça listesi, hemde WMV formatında video manual dosyaları var.

[Sadece Kay wcategory&catid=90

Sevgilerimle

ceyhun
05-03-2009, 14:07
pınar bey süper buluş

hepsini tek tek yükledim bilgisayara çok faydalı olacak bu

pcokum
05-03-2009, 14:16
Güle güle kullanın, faydalı olabildiysem ne mutlu. Hepsini bende indirdim. 2 ay sonra kısmet olursa bir tanede ben almak istiyorum bu aletten. İndiremeyenler mesaj atarsa CD ye çekebilirim.

Sevgilerimle

bbbozca
06-03-2009, 20:24
Sayın heli üstadım,

Resimli kılavuz çıkmadığına göre ben kutum gelince toplayıp size gelebilir miyim?
Sanırım bu soruyu soracak daha çok kişi vardır o yüzden istersen cevaplarını açık ortamda yazma ;D ;D

Hayırlı olsun.

Sanırım benim sipariş de yarın ya da öbür gün yola çıkar.

Barlas.

sayın hocam,
hay hay,çayı ocağa koydum bile

bbbozca
06-03-2009, 20:26
sevgili Ceyhun,chamgeable,
teşekkür ederim.
pınar bey,
linkiniz muhteşem (tamamını indirdim ama henüz inceleyemedim)

pcokum
07-03-2009, 10:14
Arkadaşlar, HK 450 lerin kanopisi ve stabilizerler boyasız olarak geliyor. Peki bu kuşlar gökyüzünde süt beyaz olarak mı uçacaklar? Aceleyle bir giydirme tasarımı yaptım. Bakalım beğecekmisiniz. Bu ilk tasarım.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

bbbozca
07-03-2009, 18:27
sevgili Changeable,
açıkçası, heli elime geçeli baya bir zaman olmasına rağmen detaylı inceleyemedim.ben her poşeti montaj öncesi ayrı tabaklara koyar ve montaja başlarım.eksikler o zaman belli olur.bugün akşam tabaklara koyacağım.
en kısa sürede seni ve form izleyenlerini haberdar ederim.
pınar bey,
renklendirme güzel olmuş,ancak bu makinaların önünün ve arkasının ayrı renklerde olmasında fayda var. bu sayede gidiş yönünü kolay seçebiliriz.
birde uzak mesafede hoverde yandan baktığımızda helinin sağ yada sola yıkılışını geç görebiliriz işte buna yönelik bir tedbirde düşünülebilir.ben genelde bu pozisyonda tereddüt geçirdiğimde helinin iniş takımlarına bakarım.ona göre karar vermeye çalışırım ama bu zaman kaybı oluyor,buda sonunun hüsran olmasına çok yakın bir durum....!!!!!!!(üstelik kesin çözümde değil.....)
o yüzden meydan turu(hoverden sonra) ile eğitime devam ediliyor.

malum heli uçak gibi değil komutun önceden verilmesi gerekli.bu yüzdende oldukça para harcayarak 2.4 ghz ye geçtim.ama uçaklarda bu milisaniyelerin önemi biraz daha az......!!!!!!!

bbbozca
07-03-2009, 18:28
pınar bey resmi nasıl eklediniz buraya :o

pcokum
07-03-2009, 21:17
Bahadır bey;

Resmi [Sadece Kay adresine upload ettim. Upload sonrası verilen linklerden forum için olanını kopyala/yapıştır ile mesaja ekledim. Hepsi o kadar. Çoklu imaj upload seçeneği ile yüklerseniz slayt gösterisi şeklinde çalışır. Resimler fazla yer tutmaz.

ceyhun
09-03-2009, 13:02
resim çok güzel olmuş elinize sağlık

pcokum
09-03-2009, 17:09
resim çok güzel olmuş elinize sağlık

Teşekkür ederim. Bahadır hocamın tavsiyeleri doğrultusunda daha doğru tasarımlar yapmaya çalışacağım.

bbbozca
10-03-2009, 23:20
Bahadır Bey hayırlı olsun öncelikle. Ben bir şey soracağım. Duyduğuma göre bazı kutulardan ball linkler çıkmıyormuş(Sanırım bu swashplate' in üzerindeki yuvarlak küçük parçalar oluyor bunlar). Sizinkinden çıktı mı? Ayrıca elektronik ekipmanı da yazarsanız sevinirim. Saygılarla...

buğra'cığım
kutudan ballinklerde dahil olmak üzere gerekli herşey çıkıyor.sadece manueli yok.(çok büyük eksik)

cansung
17-03-2009, 14:14
Arkadaşlar, HK 450 lerin kanopisi ve stabilizerler boyasız olarak geliyor. Peki bu kuşlar gökyüzünde süt beyaz olarak mı uçacaklar? Aceleyle bir giydirme tasarımı yaptım. Bakalım beğecekmisiniz. Bu ilk tasarım.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

Tasarım çok güzel olmuş ,bende böyle yapabilirim:)

bbbozca
24-03-2009, 23:11
arkadaşlar,
[Sadece Kay sayfasındaki rapishade arşivi sayfasına giderseniz gerekli şifreyide emrah beyden temin ederek,
Video - CCPM(6 kanal) Heli Mekanik-Kumanda Ayarlari - Mini Titan
videolarını (toplam 7 adet) indirip izlerseniz.
tek başınıza 120 derece swashpllateli helikopterlerin ayarlarını yapabilecek düzeye gelebilirsiniz.
hk-450 de 120 derecelik swashplateye sahip helikopterdir.
hem anlatım futaba 7c için dir.
mutlaka indirin.
şifre bende mevcut ama buradan yazamam isterseniz telefonla bana ulaşın vereyim.

altuu
28-03-2009, 02:39
Bahadır Abi; senin hk450 kurulumu ne aşamada? Tahminimce tamamlanmasına az kalmış olması lazım ?