PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HK450

baytacoglu
20-03-2009, 09:57
ARKADAŞLAR,

Özellikle Bahadır hocam,

Ben bu helikopteri aldım ve dün akşam kolları sıvayarak Bismmillah deyip tezgaha koydum. Dakka bir gol bir vidaları gevşetecek tornavida bulamadım. Bunlar ne tür bir vida yav?

Servoları bile takamadım. Arka servoyu takmak için servo sabitleme vidalarını main frame'e tespitleyemedimçünkü vidalar frame üstündeki deliklerden çok küçük. :( :( :(

Ben de toplayıp hepsini kaldırdım. >:( >:( >:(

BANA AKIL FİKİR VERİİİİİİİİİİİNNNNNNNNNN!!!!!!!!!! Kafayı yemeden... ??? ??? ???

Sevgiler

Barlas.

pcokum
20-03-2009, 10:29
Barlas Hocam, daha önce HK 450 montajı ile ilgi video dosyalarının olduğu bir mesaj atmıştım. O videoları indirip seyrederseniz bir hayli faydası olur sanırım. Ama en temizi Bahadır hocama başvurmak sanırım ;)

Bir forumda servo yuvalarının bazı servoları yerleştirmek için biraz küçük olduğunu ve servonun kablo giren kısmının sökülüp o şekilde yerine oturtulduktan sonra kapağın takılabileceğini okumuştum.

bbbozca
20-03-2009, 16:33
barlas hocam,
bunlar alyen anahtarla hallediliyor.1.2mm den 4 mm ye kadar size her yerde lazım olabilir tedarik etmenizde fayda var.
servolarınız hextronix 9 gr ise sadece üzerindeki çıkartmaları sökmeniz ve servoların kenarından(köşelerinden) plastik kısmını zımparalamanız yeterli o zaman girerler.ben bu şekilde monteledim.

pcokum
20-03-2009, 17:35
Allen anahtar olarak Altaş marka öneririm. Benim Falcon a allen uydurmakta çok zorlanmıştım. Koçtaş tan Stanley marka kaliteli olarak bilinen allenlerden aldım ama nafile. Yuvalara oturmadı tam olarak. Bizim firma olarak çalıştığımız bir yerden Altaş buldum. Vallahi cuk diye oturdu. Bilgilerinize

Sevgilerimle

bbbozca
20-03-2009, 17:39
alyen alırkende dikkat edilmesi gereken husular var;
bunlar ya amerikan standardı (sae)
yada avrupa standardı (metrik) olabiliyor.
uzak doğu bildiğim kadarıyla metrik sistemi kullanıyor.
ama amerikadan vs den mal alıyorsanız sae anahtarlar gerekir.bunlarda ülkemizde satılıyor.

ceyhun
20-03-2009, 18:10
benim hk-450 gelmiş

aradım sabah burda dediler gelip alabilirsiniz deyince de çok şaşırdım.

gittiğimde ürün orda gözlerimle gördüm ellerimle dokundum ama vermediler :'( salı yada çarşamba günü alabilirmişim gümrükçüler gelip görmemişler (sanki araba ithal ediyoruz ya) ya şu türkiyedeki bürokrasiye bi çare bulsunlar valla bunaltıyor bazen bütün hafta sonum boştu ne güzel oturup başına bitirebilirdim. pazartesiye kadar.

illa vereceksin 100$ fedexle Ups ile gelecek. aslını öğrenmiş oldum en azından, hepsi aynı sürede geliyormuş birinde fazla para verince hürmet görüyorsun 3 günde kapında.

>:( >:( >:(

pcokum
20-03-2009, 18:24
Hadi bakalım Ceyhun, senin HK450 ile birlikte filo 3. üyesine kavuştu... Bir an önce uçuşta görmek isterim. Tabiki kırımsız olarak.

bbbozca
20-03-2009, 21:24
hadi gözün aydın 8)

baytacoglu
20-03-2009, 21:36
Arkadaşlar,

Çok teşekkür ederim. Evet filmleri izledim o yğzden de frame üzerindeki vidaları gevşeterek servoları takayım dedim ama daha ilk fire oradan geldi. Ne allen ne de diğerleri vidaları açamadı. Ama elimde doğru allen olmadığı da kesin. Bu durumda helinin yapımı ertelenecek gibi. Bir de sorun servo tespit vidalarının heli gövdesindeki deliklere küçük gelmesi. Onu nasıl halledeceğiz bilemiyoum

bbbozca
20-03-2009, 22:57
Arkadaşlar,

Çok teşekkür ederim. Evet filmleri izledim o yğzden de frame üzerindeki vidaları gevşeterek servoları takayım dedim ama daha ilk fire oradan geldi. Ne allen ne de diğerleri vidaları açamadı. Ama elimde doğru allen olmadığı da kesin. Bu durumda helinin yapımı ertelenecek gibi. Bir de sorun servo tespit vidalarının heli gövdesindeki deliklere küçük gelmesi. Onu nasıl halledeceğiz bilemiyoum

hocam siz vidayı çevirmeye bakın,azıcık zorlama normaldir,girer girmesi lazım...... (çokta zorlamayın ama)
bu arada bu hafta buluşma olacak mı ?

baytacoglu
21-03-2009, 09:07
Bahadır,

vida kküçük geliyor. yani frame'deki delik vidaya büyük kalıyor ve vidalanamıyor.

Buluşma içinse bu hafta sonu benim için imkansız. Başlık açıp yazmıştım.

Sevgile

Barlas.

bbbozca
21-03-2009, 09:53
Bahadır,

vida kküçük geliyor. yani frame'deki delik vidaya büyük kalıyor ve vidalanamıyor.

Buluşma içinse bu hafta sonu benim için imkansız. Başlık açıp yazmıştım.

Sevgile

Barlas.

hahhh,şimdi anladım.

hocam,vidayı tutacak olan frame DEĞİL,vida poşetlerinin birinde küçük siyah plastik parçalar var,framenin arkasından vidayı frameye bunlar tesbitleyecek.
toplam 6 küçüç plastik parça vidaların girebileceği kadar.......

baytacoglu
23-03-2009, 22:50
:) :) :)
Eveeet, şimdilik helinin motor, ana dişli, rotor, tail boom ve beltini taktım.

Şimdi anlamadığım bir şey var. Normal dönüşte ana paller saat yönünde dönmeli doğru mu?

Bir de kuyruk palleri ne tarafa dönmeli çünkü sanıyorum bennimkiler saat yönünde dönüyor. Yoksa saatin tersi mi olmalı?

Cevaplarınızı bekler, gözlerinizden öpreim,

Sevgiler

Barlas.

pcokum
23-03-2009, 23:01
Barlas Hocam, ilerlemenize sevindim. Ana rotor saat yönünde, kuyruk rotoru kafa sağda kuyruk soldayken rotor mekanizması sizin olduğunuz taraftaysa saat yönünün tersine dönmeli.

baytacoglu
26-03-2009, 20:26
Barlas Hocam, ilerlemenize sevindim. Ana rotor saat yönünde, kuyruk rotoru kafa sağda kuyruk soldayken rotor mekanizması sizin olduğunuz taraftaysa saat yönünün tersine dönmeli.

Teşekkürler...

Şimdi flybar, motor, ana rotor, servolar (rudder hariç), skids takıldı. Rudder için servo bekliyoruz. Arka palleri de taktım.

Bir de gyro eksik onu da adamın şu montaj filmlerinde söylediği Assan G410 sipariş ettim. Hayırlısı bakalım

Barlas.

pcokum
26-03-2009, 23:06
Barlas hocam umarım en kısa zamanda göklerde görürüz HK 450 nizi. Bu arada ilk uçuran kim olacak acaba ??? En az bildiğim kadarıyla 3 kişinin HK sı geldi.

Bu arada sizin sipariş verdiğinizi okumadan önce Assan GA410 hakkında biraz araştırma yaptım. Benim Art-Tech gyro head hold çalışmaktan vazgeçti bir süre önce. Bende yeni bir gyro arıyordum. Assan için fena olmadığı söylüyorlar. Telebee gyroyu da bir hayli öven yazılar okudum. Her ikisininde videolarını seyrettim. 10-12 mil rüzgarda (pilotun yalancısıyım) Telebee gyro, HoneyBee King2 nin kuyruğunu santim oynatmadan uçurdu. Bende bir tane Telebee siparişi verip denemeye karar verdim.

Karşılaştırma açısından iyi olur.

baytacoglu
27-03-2009, 11:18
Dediğim gibi, HK montaj videolarını yapan adam Assan GA410 dediği için ben de buna yeter her halde diyerekten öyle yaptım.

Hayırlısı

Barlas.

ceyhun
27-03-2009, 16:35
yazamadım ama benim hk-450 de salı günü geldi

%50 si tamam ama kafam çok karıştı biraz durdum işlerim yoğun bu ara yine en kısa zamanda uçacak inş.

servo problemi yaşamadım gibi şimdilik kuyruk içinde hızlı bir servo buldum alet kutusunda e sky marka yetişir heralde.

barlas hocam uçak toplamak ne güzelmiş
bu heli toplama işi bunalttı beni o kadar çok vida var ki videoları izliyorum ama adam şak 2 kare sonra montelemiş ne nerede hangi vida ile yaptın onu bi yavaş kardeşim diye bağırdım dün bilgisayara. ;D

ama büyük ihtimalle bu hafta zaten gelemicem uçuşa haftaya hazır eder uçururum.

baytacoglu
27-03-2009, 19:37

%50 si tamam ama kafam çok karıştı biraz durdum işlerim yoğun bu ara yine en kısa zamanda uçacak inş.

servo problemi yaşamadım gibi şimdilik kuyruk içinde hızlı bir servo buldum alet kutusunda e sky marka yetişir heralde.

bu heli toplama işi bunalttı beni o kadar çok vida var ki videoları izliyorum ama adam şak 2 kare sonra montelemiş ne nerede hangi vida ile yaptın onu bi yavaş kardeşim diye bağırdım dün bilgisayara. ;D

Haah!!!

İşte şimdi ben de tam da bunu yazacaktım. Güya yardım ediyorlar. Nah ediyorlar. İki gösteriyor, 3-5 arka planda halledip önümüze yapılmış vaziyette koyuyorlar. Yav uçaklarım canlarım ciğerlerim... neredeysa artıkın gözümüz kapalı yapcaz onları be yav.

Neymiş bu heli be aabi. Zaten ben şu anda tıkandm. Tüm malzemeleri bir kutuya koydum. Daha fazla devam edemeyaceğimden kuyruk servosu ve gyro gelir gelmez kutu doooooorrruuuuuu Bahadır hocayaaaaaa ;D ;D. Benim bilgim daha fazlasına yetmedi. En fazla bir de ana palleri takabilirim ama onları da el ayak içinde karıştırmasın diye şimdilik takmadım.

Sevgiler

Barlas.

bbbozca
27-03-2009, 21:20

Haah!!!

İşte şimdi ben de tam da bunu yazacaktım. Güya yardım ediyorlar. Nah ediyorlar. İki gösteriyor, 3-5 arka planda halledip önümüze yapılmış vaziyette koyuyorlar. Yav uçaklarım canlarım ciğerlerim... neredeysa artıkın gözümüz kapalı yapcaz onları be yav.

Neymiş bu heli be aabi. Zaten ben şu anda tıkandm. Tüm malzemeleri bir kutuya koydum. Daha fazla devam edemeyaceğimden kuyruk servosu ve gyro gelir gelmez kutu doooooorrruuuuuu Bahadır hocayaaaaaa ;D ;D. Benim bilgim daha fazlasına yetmedi. En fazla bir de ana palleri takabilirim ama onları da el ayak içinde karıştırmasın diye şimdilik takmadım.

Sevgiler

Barlas.

;D ;D ;D ;D ;D hallederizzzz.....

bbbozca
27-03-2009, 21:22
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ha... bu arada,
arkadaşlar beni iyi gaza getiriyor üstat,müstat........
biraz tecrübe fazlası var o kadar...... başka bir şey yokkk ;D ;D ;D

pcokum
27-03-2009, 21:24
yok hocam öyle demeyin üstadsınız işte. alçak gönüllü olmaya gerek yok... 8)

bbbozca
27-03-2009, 21:59
yok hocam öyle demeyin üstadsınız işte. alçak gönüllü olmaya gerek yok... 8)

teşekkür ederim,valla iltifat kabul ediyorum.

baytacoglu
27-03-2009, 23:40
Bir bilmecem var çocuklar
Hadi sor sor
Döner kanatlılarla ilgilidir
Acaba nedir nedir?
Heli deyince akla
Tamam şimdi buldum,
Her an onun adı gelir
Bahadır Bahadır Bahadır ;D ;D ;D

Neymiş hocam,
Helide üstat Bahadır. Olay budur. Gaz maz yok yani.
Sevgiler

Barlas.