PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lipo Pil Tavsiyeleri

pcokum
27-03-2009, 10:41
Arkadaşlar, lipo piller bizim için kaçınılmaz ihtiyaçlar listesinde üst sıralarda yer alıyor. Kullanıpta memnun olduğunuz yada memnun kalmadığınız bataryaları belirtirseniz yeni batarya alacaklara faydası olabilir. Mesala benim gibi ;)

baytacoglu
27-03-2009, 11:16
Eveet, bu konuda en uzmanımız Bahadırdır ancak bendeniz de bir miktar bilgi sahibiyimdir.
Her şeyden önce şunu gördüm ki bizim standartlarımızda lipo kullanımında en çok dikkat edilecek konu Deşarj Kapasitesi. Bu çok kaliteli ve fiyatı yüksek olan pillerde gerçekten tam da yazdığı kadardır ancak düşük ya da uyduruk Çin markalarında genellikle çok kısa süreli "Burst" değeri yazılmakta (10-15 saniye) ve gerçek değer daha düşük olabilmektedir.

Bana göre "Continuous Discharge Capacity" olarak en az 20C discharge olan pillerin altında almamak lazım. Bunların genellikle "Burst Discharge Capacity" de yaklaşık 30C civarında oluyor. Ancak bu boyutta oldukları zaman motorlarımızın çektiği amperajlara dayanabiliyor ve fazla ısınmıyorlar yoksa şişip kısa sürede bozulacaklardır.

Ben ağırlıklı olarak 4000 mAh kapasiteli 14.8V 20C piller kullanıyorum ve biliyorsunuz yaklaşık 2000gr. lık uçaklar uçuruyorum. En memnun olduğum markalar şu ana kadar Top Racing oldu. Geçenlerde 4900 mAh kapasiteli 14.8V 20C Rhino (Hobby City'den) pil getirttim. Performansı Top Racing pillere çok yakındı ancak 4900mAh olmasına rağmen Top Racingler kadar süre gidiyordu. Belki daha yeni olduğu için tam kapasitesine ulaşamamıştır diye düşünüyorum. Açıkçası Hobby City'de bu piller çok makul fiyatlara ve performansları da makul olarak var.

Dikkat, deşarj kapasitesi arttıkça pilin kondereceği amperaj da artacağından eğer sistem yüksek amperaj çekerse ve ESC buna uyum sağlayamazsa ESC'nizi yakabilme tehlikesi var. O yüzden her zaman çok da yüksek deşarj kapasiteli piller daha iyi olur anlamı çıkmasın. Sistemin uygun konfigürasyonu da önemli.

Sevtiler

Barlas.

bbbozca
27-03-2009, 21:40
benim memnun kaldığım piller,
aling 25c 2150 3 cellik piller.
hem 450 lik sınıfı helikopterimde hemde extra 300 uçağımda kullanıyorum.
ama fiyatları hobbycity dekilere göre phalı...