PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vericileri li-po pille kullanabilme aparatı (made ın bbbozca)

bbbozca
30-03-2009, 17:26
başka bir forumda okuduğum kadarı ile;
modelci dostumuz li-po 3 cell lik pil ile futaba 9c sini kullanayım derken modülünü kullanılamaz durumagetirmişti.ben hitec eclipse 7 kumandamı sorunsuz kullanıyordum. eclipse 7 yi açtığım zaman 12.6 voltu gösteriyordu,sorunsuzca çalıştı.
zaman geçip bende bir adet futaba 10c alınca li-po ile kullanmaya cesaret edemedim. taki yine başka bir forumdan Melih bey le (karakelle) tanışana kadar.
kendisinin önerisiyle basit bir aparat yaptım.
bunun için gerekli olanlar;
iki adet 1N4001 kodlu diyot
çeşitli boylarda şirink
kullanacağınız pil ucuna ve alıcınıza göre konnektör.

iki diyot u birbirine seri lehimliyoruz. (diyotların beyaz çizli yerleri - (negatif) uç)
+ ucunu pilden gelen artı uca gelecek çekilde; konnektöre lehimliyoruz.

gerisini resimlerden çözebilirsiniz.

iki adet konnektör yaptım,biri eclipse için(soldaki hazır olanı),diğeri furaba 10c için.
tam 1.5 volt gerilimi azaltıyor bu aparat.direkt pil takılı iken eclipse 12.6 yı gösterirken bu aparat takılı iken gerilimi11.1 volt gösteriyor.
futaba 10 c ise bu aparat takılı iken 11.1 voltu gösterdi.

bbbozca
30-03-2009, 17:28
resimlere devam,
futaba 10c için olanı(konnektörlüsü)

pcokum
30-03-2009, 17:33
Çok yararlı bir çalışma. Ama anlamadığım bir şey var 11.1 volt lipo, 12.6 voltu nasıl veriyor ? Normalde 2 kutuplu çıkıştan bendeki 11.1 lik lipoyu ölçüm aletiyle ölçtüğümde doğru voltu yani 11.1 i veriyor.

bbbozca
30-03-2009, 17:47
Çok yararlı bir çalışma. Ama anlamadığım bir şey var 11.1 volt lipo, 12.6 voltu nasıl veriyor ? Normalde 2 kutuplu çıkıştan bendeki 11.1 lik lipoyu ölçüm aletiyle ölçtüğümde doğru voltu yani 11.1 i veriyor.

futaba 11.4 voltu öneriyor,
li-po ler 12.6 volt,
bendeki bu aparat 12.6 yı 11.2 e düşürüyor.belki yukarıda yanlış yazmışımdır.

sarıkaya
30-03-2009, 18:27
Bahadır hocam harikasın.Gene çok önemli bir konuya parmak basıp halletmişsin.Eline sağlık.Pınar bey Bahadır kardeşim doğru yazmış.Bizim kullandığımız Lİ-PO pillerin anma gerilim değerleri (Normal kullanım anı) hücre başına 3,7 volt'tur.Bu pillerin hücre başına tam şarz volt değerleri 4,2 volttur.Yani 3 hücreli li-po pilimiz tam şarz olduğunda 12,6 volt değer üretir.Pilden akım çekildikçe 12,6 volt'luk değer yavaş yavaş düşer ve bir süre sonra 11,1 volta gelir.Bildiğim kadarı ile pilin tam kapasitesinin yaklaşık %80 ine kadar bu 11,1 voltluk değer sabit kalır.Daha sonra ise 11,1 volt'tan aşağı doğru yavaş yavaş düşer.Emniyetli olarak tam boşaldığında ise yaklaşık 9 volt luk bir volt değeri üretir.Zaten bu değerden daha fazla aşağı düşürürseniz piliniz mefta olacaktır.
Bahadır hocam yalnız burada önemli bir nokta var.Kumandanın pil bitti ikazı Nİ-CD ve Nİ-MH pillere göre ayarlı sanırım.Bu durumda pil bitti ikazını alıncaya kadar kumandayı açık tutarsak li-po pil bozulabilir.
(Benim FUTABA-9C 8,5 voltta ikaz veriyordu yanılmıyorsam)

bbbozca
30-03-2009, 20:25
Bahadır hocam harikasın.Gene çok önemli bir konuya parmak basıp halletmişsin.Eline sağlık.Pınar bey Bahadır kardeşim doğru yazmış.Bizim kullandığımız Lİ-PO pillerin anma gerilim değerleri (Normal kullanım anı) hücre başına 3,7 volt'tur.Bu pillerin hücre başına tam şarz volt değerleri 4,2 volttur.Yani 3 hücreli li-po pilimiz tam şarz olduğunda 12,6 volt değer üretir.Pilden akım çekildikçe 12,6 volt'luk değer yavaş yavaş düşer ve bir süre sonra 11,1 volta gelir.Bildiğim kadarı ile pilin tam kapasitesinin yaklaşık %80 ine kadar bu 11,1 voltluk değer sabit kalır.Daha sonra ise 11,1 volt'tan aşağı doğru yavaş yavaş düşer.Emniyetli olarak tam boşaldığında ise yaklaşık 9 volt luk bir volt değeri üretir.Zaten bu değerden daha fazla aşağı düşürürseniz piliniz mefta olacaktır.
Bahadır hocam yalnız burada önemli bir nokta var.Kumandanın pil bitti ikazı Nİ-CD ve Nİ-MH pillere göre ayarlı sanırım.Bu durumda pil bitti ikazını alıncaya kadar kumandayı açık tutarsak li-po pil bozulabilir.
(Benim FUTABA-9C 8,5 voltta ikaz veriyordu yanılmıyorsam)

yok bozulmaz,
çünki 0 alarm 8.5 vpltta çalacak,oysaki pilin gerçek değeri 10 volt olacak. 8) 8) 8)

bbbozca
31-03-2009, 00:01
az önce yaptığım ölçümlerde 2 li seri ağlı diyot,1.8 volt eksiltti,iyice gözlemlemem lazım.

altuu
01-04-2009, 11:00
Bahadır Abi;
ben de bir süredir bu konuları araştırıyordum. çünkü benim eski kumandamın ni-cd pili ölmüş ve almışken li-po alayim diye düşünüyordum. Fakat kumanda firmalarından hi-tec hariç hepsi li-po kullanıldığında garantisimizin geçerli sayılmayacağını söylüyor.
Diyotun da asıl görevi voltu düşürmek değil; aslında teknik olarak yanlış bir kullanım fakat dediğiniz gibi bir çok kumandada şimdiye kadar problem olmamış.

Kumandamın kendisine zarar vermiyor olabilir ama alıcı modülümün korumalı olduğundan endişeliyim.
Bir de li-po pillerini vericilerde kullanırken; normal kullanımdan ziyade; açılıp kapamalardaki peak(zirve) değerlerinden dolayı vericiye zarar veriyormuş. Bunu diyodla her ne kadar düşürsek de doğru olan; her kumandanın kartı ve devresi için özel bir koruma devresi tasarlanmasıdır. Bu da şu durumda çok daha maliyetli, teknik bilgi isteyen bir olay. :-\

Ben de öncelikle li-po uyarlaması yapmayı düşünüyordum kumandama; fakat sonra eski ama çok değerli olan Graupner/JR Mc-20 kumandamı riske atmamaya karar verdim. Malum, herhangi bir hasar durumunda parçalarını bulmak çok zor olacak... :(