PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Futaba T7C ve Art-Tech Gyro Ayarları

pcokum
01-04-2009, 23:01
Bir süredir yeni kumandamla Art-Tech gyro arasında bir anlaşmazlık vardı. Beni yeni gyro alma noktasına kadar getiren bu sorun, gyronun Head Lock (HH de diyebiliriz) moda geçmemesiydi. Eski kumandam olan E-Fly 100C ile gayet iyi anlaşan gyro, T7C ile bir türlü sıcak ilişki kuramamıştı.

Neyse, sonunda inat ettim ve anlaşmalarını sağladım. Aslında bu durumun sadece Art-Tech gyrolara özgü bir durum olduğunu da sanmıyorum. Diğer marka (Assan, Telebee v.s.) gyrolarda da karşınıza çıkabilir diyerek çözümü açıklayayım.

Futaba T7C nin advanced (gelişmiş) menüsüne girerek Gyro alt menüsüne giriyoruz.

Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor.

Gyro (SW-B)
UP>N50%
DN>N50%

Aşağı ok tuşuna basarak 2. ekrana geçiyoruz.

GYRO > OFF
SW>B
MODE>STD

Şimdi burada yazacağımız yeni değerler şunlar olacak

1. ekran
Gyro (SW-B)
UP>A80%
DN>N50%

Bunun açıklaması ise şu şekilde.

Gyro (SW-B) satırı ile gyro fonksiyonlarını atayacağımız switch (anahtar) tanımlaması yapıyoruz.

UP>A80% satırında UP diyerek atadığımız switch in konumunu -ki bu durumda switch yukarıda-, A harfi ile bu konumdayken Futabanın Head Lock gyrolara verdiği AVCS modunun etkin olduğunu, 80% numerik değeri ise gyronun gain (kazanç ya da hassasiyet diye tanımlayabiliriz) değerini ifade ediyor. Bu değeri dial tuşunu saat yönünde çevirerek ayarlıyoruz.

DN>N50% ise switch B yi aşağı konuma aldığımızda gyronun normal modda ve %50 gain ile çalışacağını ifade eder. Siz switchin her iki konumu içinde kendinize uygun değerleri verebilirsiniz. Unutmamanız gereken iki husus var. Birincisi A kısaltması headlock u, N kısaltması ise normal modu temsil eder, ikincisi ise ne kadar yüksekse o kadar iyidir deyip 100% değerine ayarladığınızda kuyrukta rahatsız edici titremenin olacağıdır.

İkinci ekrandaki tanımlamalarıda şu şekilde yapıyoruz.
GYRO > ON
SW>B
MODE>GY

Bu ekranın açıklaması ise ;
GYRO > ON, Gyro yönetim menüsünün aktif olduğunu ki OFF kalırsa yaptığımız ayarlar bir işe yaramayacak ve gryo head lock olarak çalışmayacaktır.

SW>B, gyro fonksiyonun atandığı switch
MODE>GY ise kumandaya kullandığımız gyronun tipinin bir headlock gyro olduğunu tanıtan satırdır. Futaba kendi üretimi olan headlock gyroları GY ön koduyla satışa sunar.

İyi headlock uçuşlar dileklerimle.

baytacoglu
01-04-2009, 23:15
Bunlar süper bilgiler,

çok teşekkürler.

Her ne kadar şu anda tam olarak ne olduklarını anlamasam da yakında inşallah heli biterse ben de bunları kullanacağım.

Sevgiler

Barlas

altuu
02-04-2009, 12:47
Pınar Abi; yanlış hatırlamıyorsam başka bir konuda futaba kumandayla bu gyroyu kullanamayacağını ve değiştirmen gerektiğiniz söylemiştin.
sanırım sorunu halletmişsin, senin adına sevindim! ;)

pcokum
02-04-2009, 13:07
Evet Altuğ... Gözden çıkarmıştım gyroyu.. Ama sonunda oldu. Şu anda gayet iyi çalışıyor. Ama net sonucu açık havada görmek lazım. Açık ahavaya göre ayrı gain isteyebilir.

altuu
02-04-2009, 20:40
aman iyi iyi. cihaz ayar isterse ayar verirsin abi, emekliye ayrılmak istemesin yeterki ;)

pcokum
02-04-2009, 20:54
İşimiz gücümüz ayar vermek oldu zaten... Pazartesi günü THK dan aldığım lipo şarj aleti az önce mefta oldu. Şimdi bi de ona ayar vermek lazım. Biz şarj işi güvenli olsun diye onca para verip iyi bir şarj aleti alalım diyoruz, o daha 3. kullanımda nerdeyse yangın çıkarıyordu. Şansa bak. :(

altuu
03-04-2009, 02:36
alahallah daha yeni ama mefta öyle mi :o

pilde kısa devre gibi bir durum olmasın? bence önce pilinizi bir kontrol edin, çünkü şarj aletinden ziyade tehlikeli olan li-po! belki de üretim hatasıdır. ama yine de abi sen li-po'yu bir kontrolden geçirmeyi unutma; nolur nolmaz :o

pcokum
03-04-2009, 08:35
Pil lipo değildi. Futaba kumandanın Ni-CAD pili. İlk defa bu aletle şaj ettim. Pilde bir sorun olduğunu sanmıyorum. THK ya mail attım bakalım ne olacak.

ceyhun
03-04-2009, 08:40
abi geçmiş olsun pil işi tehlikeli iş o yüzden ben şarj aletiyle beraber tencerede şarj ediyorum.
şaka değil söylediğim bikere gözümün önünde lipo yarıldı o günden sonra bu şekilde yapıyorum. zaten sanırım üstadlarında çoğu korumaya alarak şarj olayını gerçekleştiriyorlar daha önce tartışmıştık bu konuyu.
alete gelince bozuksa bile bildiğim kadarıyla thk garantili olarak satış gerçekleştiriyor. mecbur yenisini verecekler daha 5. gün olmuş.

baytacoglu
03-04-2009, 08:59
Hocam, öncelikle geçmiş olsun. Murat da cihazı yanılmıyorsam THK'dan almıştı ve alırken sigortasının atabileceğini söylemişlerdi.

Sorun sigorta olmasın?

Sevgiler

Barlas.

pcokum
03-04-2009, 09:20
Sorun sigorta olmasın?

Barlas Hocam sorunun sigortadan kaynaklandığını zannetmiyorum. Çünkü çok bariz bir şekilde kesif bir yanık kokusu çıktı cihazdan. Odayı bütün gece havalandırmama rağmen koku çıkmadı. İçinde bazı elektronik ekipmanlar yandı diye düşünüyorum. Cihaz yeni diye açıp bakmadım. Malum garanti meselesi güme gitmesin diye. Daha önce 2 defa lipo pilimi şaj ettim. Gayet memnundum. Dün akşam ilk defa kumanda pilini şarj edeyim dedim. Öncesi kumanda üzerinden adaptörle şarj ediyordum. Pilin dolup dolmadığını görmeden tahminen şarjı kesiyordum. Yeni cihazı aldığımda kaç amper şarj ettiğimi göreceğim diye sevinmiştim. Akşam yine yanında bekliyordum, şarj sırasında bir sakatlık olmasın diye. 200 ma deyken yemek için ayrıldım, daha 10 dk. olmadan yanık kokusuyla masadan fırladım. Bir baktım cihazda ışık yok. Önce pilden şüphelendim yandı diye. Pile baktım sağlam. Şarj cihazıyla gelen adaptörü multimetreyle kontrol ettim, o da sağlam. En son cihaza baktım koku ondan geliyor.

Bu cihazlar diğer adaptör şajlarına göre daha güvenliler diye biliyordum. Belki benim kötü şansımdır. Neyse oldu artık. Bakalım THK ne cevap verecek.

baytacoglu
03-04-2009, 14:34
Maalesef sıkıntılı bir durum olmuş.

Hocam bu 140 TL ederi olan şarj cihazı değil mi?

Bu cihazın TURNIGY marka 6 hücreli lipo şarj edebilecek kapasitede olanı hobby city'de 38$+yol parası maliyetle yani toplamda 90TL civarında (adaptör de almak lazım) elde edilebiliyor. Ben de bir tane aldım. Yanılmıyorsam Cansun da aldı.

Hem 110 hem de 240 voltla çalışıyor.

Aklınızda bulunsun, link aşağıda:

[Sadece Kay y_Accucel-6_50W_5A_Balancer/Charger

İkinci link ise 2-4 hücreli lipo şarj edebilen daha uygun bir model için. fiyatı : 23.95$

Linki:

[Sadece Kay y_420_Balancer/Charger_2S~4S

Tekrar geçmiş olsun.

Bereket yangın vaya kötü bir durum meydana gelmemiş.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
03-04-2009, 15:08
Teşekkür ederim Barlas Hocam;

THK ya telefon açtım, "gönderin cihazı bir sıvı teması yoksa kontrol edelim yenisini gönderelim" dediler. Sıvı teması olmadığı konusunda kendimden emin olduğum için bugün kargolayacağım. Bakalım mızıkçılık yapmazlarsa değiştirirler inşallah.

baytacoglu
03-04-2009, 15:17
İnşallah

;)

pcokum
10-04-2009, 10:33
THK arızalı şarj cihazını herhangi bir zorluk çıkarmadan değiştirdi. Cihazın güç girişinde (adaptör jakının kutuya bağlandığı yer) oluşan bir kısa devre nedeniyle yanmış olduğunu söylediler. Sıvı temasından kaçının gibi beylik tavsiyelerde bulundular.

Sonuçta kullanıcı hatasından kaynaklanmayan bir arıza karşısında yapılması gerekeni yaptıkları için teşekkürü hak ediyorlar diye düşünüyorum.

Bazı ekipmanları satın alırken yurt içi kaynakları değerlendirmek, benim yaşadığım sorun gibi meydana gelebilecek arızalarda başımızın ağrımasını engeller. Yeter ki yurt içi firmalar fiyat politikalarını gözden geçirsinler. Makul düzeyde farklara, muhatap bulma konusundaki avantaj karşısında katlanılır. En azından ben katlanabilirim.

Hepinize sorunsuz ekipmanlar, kırımsız uçuşlar dilerim.

cansung
10-04-2009, 10:46
Geçmiş olsun .Sorunu çözdüğüne sevindim.

baytacoglu
10-04-2009, 11:47
THK arızalı şarj cihazını herhangi bir zorluk çıkarmadan değiştirdi. Cihazın güç girişinde (adaptör jakının kutuya bağlandığı yer) oluşan bir kısa devre nedeniyle yanmış olduğunu söylediler. Sıvı temasından kaçının gibi beylik tavsiyelerde bulundular.

Sonuçta kullanıcı hatasından kaynaklanmayan bir arıza karşısında yapılması gerekeni yaptıkları için teşekkürü hak ediyorlar diye düşünüyorum.

Bazı ekipmanları satın alırken yurt içi kaynakları değerlendirmek, benim yaşadığım sorun gibi meydana gelebilecek arızalarda başımızın ağrımasını engeller. Yeter ki yurt içi firmalar fiyat politikalarını gözden geçirsinler. Makul düzeyde farklara, muhatap bulma konusundaki avantaj karşısında katlanılır. En azından ben katlanabilirim.

Hepinize sorunsuz ekipmanlar, kırımsız uçuşlar dilerim.

Gözün aydın. çuk sevindim

Barlas