PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrik Motorlu Uçak Seti Tavsiyesi ?

altuu
20-04-2009, 20:18
Arkadaşlar Selam;

Elimde ekte gördüğünüz elektrik motor (brushless - dıştan dönen)+25 A ESC setinden mevcut.
(emin olmamakla birlikte sanırım şu linkteki setteki motor /22,5 cmlik pervane; fakat benim esc 25A'lık)

6 kanal bir kumandam da var.

E, ne duruyoruz? Uçak yapalım ;D

Parça bulması kolay bir set (tercihen THK'dan) kabulümdür ;)

altuu
20-04-2009, 20:37
Motor için elimde olan ekipmanlar bunlar:
[Sadece Kay
[Sadece Kay
[Sadece Kay

Li-Po pillerim de hazır...

baytacoglu
20-04-2009, 21:29
Altu,

Valla bu konuda Bahadır ve Ramazan daha deneyimlidirler ama benim görebildiğim kadarıyla o motor ve pervane 500g'dan daha fazla bir ağırlık çekmez gibi.

Sevgiler

Barlas

pcokum
20-04-2009, 22:10
Yanlış mı okudum ;D Altuğ sende uçakçı mı olacaksın.... Şaka tabiki... Sende uçak sahibi oldunmu helicilerden uçaksız kimse kalmıyor sanırım. Aslında bir süredir kafamı meşgul eden bir proje var. Bu motor ve ESC o projeye uygun düşebilir. Bunu da ilk defa şimdi açıklamak kısmetmiş.

Proje şu, Delta kanatlı (Rogallo kanat profillerinden herhangi biri olabilir) bir trike. Ultralite sınıfından.
Bu alet ile ilgili taslaklara başlamıştım. Ofisteki bilgisayarımda var. İlgilenirsen projeyi sana verebilirim. Trike ile ilgili fotograflar aşağıda. Örnek fotograflar patlarlı bir modele ait. Ben elektriklisini planlıyorum.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

rc_pilot
20-04-2009, 22:17
altuu abicim aynı ekipmanlar bendede var motorun 700 gr çeker 150w bende aynısının 180 w var 1000 çekiyor 4 kanal verici 6 kanal alıcım var 4 adet servo wd4 kanadı var elimde 1 adet 2 adette rudder ve elevatör takımı var bir uçak yapalım bence bizde:D Pınar beyinde fikri çok güzel tebrik ediyorum daha öncede bende paramotorlusnu düşünmüştüm paraşüt bulamayınca kaldı tabiki:D

altuu
21-04-2009, 22:24
Volkan teşekkürler verdiğin bilgiler için. Tecrübeli uçakçılarımız; beni bu değerlere uygun olarak yönlendirirler sanıyorum.

Pınar Abi, proje güzel bir proje fakat anladığım kadarıyla büyük bir icat o değil mi?

Yani benim düşüncem elimdeki ekipmanları değerlendirmekti sadece.

pcokum
21-04-2009, 22:52
Aslında proje o kadar maliyetli değil. İhtiyaç listesi;
Motor
ESC
Lipo Pil
Alıcı / Verici
Uygun ebatta pervane
3 ad. 9 gr servo (elevator, aileron ve ön tekerlek için)
1 mt. 15x15mm alümiyum kutu profil
2 mt. 3 mm. karbon çubuk
iniş takımı
vida
10 cm. 20x20mm alüminyum kutu profil
ve kanat için 1 m2 naylon yada microfiber kumaş

Yalnız bu proje içine sinmediyse THK da Soar Easy modeli var. 580-700 gr. ağırlığında. Onu bir incele istersen

[Sadece Kay _Kat_ID=0&stok_no=17.EP-11A

sarıkaya
22-04-2009, 10:57
Altucum bence o combo sete fazla güvenme.Yııllar önce doğru dürüst fırçasız motor bulamazken united hobbies ten (şimdiki adı hobbycity) o motordan 2 tane getirtmiştim.Pek memnun kalmadım.Barlas'ında dediği gibi 400-500 gr. lık modellerde işe yarar belki.Motor şaftı metrik 3 dişli ve oldukça da uzun.Toprak zemine bile motoru çarparsan kesinlikle mili eğersin.15 dolar gibi fiyata hobbycity den 800-900 gr. trust verebilen motor alabilirsin.Karar senin.Yaptığın model elektriklide olsa küçük de olsa yeterli çekiş veren motorun yoksa hiç zevk alamazsın hatta çok rahat kırım yaşarsın.Bence uçak işine yenide başlasan doğru ekipman kullanmak gerekli.Birkaç dolarlık fark uçağı kırmana neden olabilir.Karar senin.

Pınar hocam delta kanatlı modellere dikkat.Havada tutmak bayağı zor oluyor.Gerçi sizin düşündüğünüz microlight (yanlış yazmamışımdır inşallah) yavaş uçan bir model üstten kanatlı trainer gibi olduğundan kontrolü çok da zor olamaz herhalde.3 sene kadar önce Tarsus tan bir arkadaş bu modelden uçuruyordu.Ölçüler daha küçüktü ve indoor olarak da kullanılabiliyordu.

Ama benim geçen sene yaptığım F-22 depron jet tarzı bir modeli kesinlikle tavsiye etmem.Ben en fazla 10 saniye havada tutabilmiştim.Şimdilerde hurdaya ayrıldı.

[Sadece Kay

pcokum
22-04-2009, 20:54
Ramazan hocam, bu aleti bir süredir yapmayı planlıyordum. İnternette tam bir plana rastlayamadım. Gönderdiğim örnek fotografların haricinde bir miktar daha fotograf ve video var bu aletle ilgili. Uçuşu çok sakin, insanı strese sokmayan bir yapısı var. Plan taslaklarını hazırladım bir boşlukta lazım olan parçaları alıp gövdeyi yapmak istiyorum. Gövdeye göre rogallo kanat ebatlarını çıkarıp, son ağırlığa göre de motor ve pervane seçimini yapmayı planlıyorum. Elektrik motorlarında çeşit çok fazla ve açıkçası bende hiç anlamıyorum. İş o aşamaya geldiğinde yardımlarınızı bekliyor olacağım. Altuğ o motoru ve pervaneyi gösterince ve 500 gr çekerini öğrenince bu plana uygun olacağını düşündüm. Çünkü alet fazla ağır olmayacak. Lipo dahil uçuş ağırlığının 500-600 gr civarında olacağını tahmin ediyorum.

Yapmak istediğim delta kanadın videosu aşağıda.

Youtube
[Sadece Kay

Metacafe
[Sadece Kay gallo_trike_delta/

rc_pilot
22-04-2009, 22:37
Çok Güzel Uçuyor Aslında Elimizdeki ekipman tam buna göre ;D

doganaksu
26-04-2009, 23:21
Merhaba aynı combo setten ve 6 kanal kumandadan bendede vardı.Pilotluk olmadığı için ben arkadan motorlu Wd 4 tarzı bir uçak yaptım.Şimdi bol bol çakılıyorum.Böyle böyle uçmayı öğreniriz herhalde. Fotografları ekleyemedim boyutu büyük geldi.