PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rehber Öğretmenlik

baytacoglu
27-04-2009, 14:12
Sevgili arkadaşlar,

Dün itibarıyla sevgili Bahadır Bozca, kardeşim Murat Özeren ve bendeniz THK'nın düzenlemiş olduğu R/C rehber öğretmen kursunu tamamlayarak Mersin için bir adım daha atmış olduk. THK ile yapılacak protokoller sonucunda (ki tahmin ediyorum ki bu yaklaşık 15-20 gün kadar sürer) artık burada model uçak eğitimi açma şansına sahip oluyoruz.

Bu vesileyle etrafınızda bu işi öğrenmek ve yapmak isteyenlere de sertifika alabilmeleri konusunda şartların daha da kolaylaştığını anlatabilir ve teşvik edebilirsiniz.

Diğer detayları bir araya geldiğimizde daha etraflıca konuşuruz.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
27-04-2009, 14:56
Barlas Hocam;

Benim eğitim bu sertifika programına girer mi? ;D

mozeren
27-04-2009, 15:48
Sevgili Pınar,

Senin eğitiminde bu programa giriyor. THK 130 cm ve üstü kanat açıklığı ve 500 axi motora sahip uçakları kabul ediyor. Ben o uçağı biliyorum sen patları da uçurursun.
Sevgiler.

Murat

baytacoglu
27-04-2009, 16:11
Pınar bey,

Senin elektrikli boyutun eğitim sınırları içerisinde kabul ediliyor.

2 resim,
Savcılıktan temiz kağıdı,
Kimlik fotokopisi
Eh bir de Hava sporları toplluk hesabına accık trink atarsan senin sertifikayı verecez inşallah.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
27-04-2009, 17:57
O zaman oldu bu iş Barlas hocam :) Hemen 2 yakışıklı resim aramaya başlayayım. İşin en zor kısmı bu.

baytacoglu
28-04-2009, 09:53
Arkadaşlar,

Rehber Öğretmenlik kursundan elde edilmiş enstantaneler aşağıdadır.

Sevgiler

Barlas.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

pcokum
28-04-2009, 10:24
Bir hayli eğlenceli geçmiş kursunuz. İmrenerek baktım fotograflara vallahi. Sanırım modelcinin cenneti orası :D

rc_pilot
28-04-2009, 11:24
Çok Güzel Geçmiş Kurs Hayırlı OLsun Diliyorum ( BAhadadır. Barlas ve Murat Hocam)

doganaksu
28-04-2009, 12:50
Barlas Hocam bende bu yaz ankarada yapılan rehber öğretmenlik kursuna katılmıştım ama bizimki rc değildi.Ömrümün en güzel günlerini o kursta geçirdim diyebilrim.Yaparken olsun uçururken olsun çok keyif almıştım imkanları varsa bu kurslara arkadaşların mutlaka katılmalarını tavsiye ederim.
Eğer açarsanız sizin açacağınız kurs rc mi olacak?Yazın açmayı düşünüyor musunuz çünkü ben şu an Gaziantepde görevliyim sadece yazın Mersine gelebiliyorum.

baytacoglu
28-04-2009, 13:26
Barlas Hocam bende bu yaz ankarada yapılan rehber öğretmenlik kursuna katılmıştım ama bizimki rc değildi.Ömrümün en güzel günlerini o kursta geçirdim diyebilrim.Yaparken olsun uçururken olsun çok keyif almıştım imkanları varsa bu kurslara arkadaşların mutlaka katılmalarını tavsiye ederim.
Eğer açarsanız sizin açacağınız kurs rc mi olacak?Yazın açmayı düşünüyor musunuz çünkü ben şu an Gaziantepde görevliyim sadece yazın Mersine gelebiliyorum.

Sevgili Doğan bey,

Bu kurs THK'un ilk kez özellikle model uçak kullanımının yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla düzenlediği ve ellerindeki hocaların tüm ülkeye hizmet götürmekte elde olmayan nedenlerden gecikmeleri veya hiç gidememeleri nedeniyle kurs verebilecek eğitmenleri yetiştirmek amacıyla düzenlenmiş bir kurs idi. Eylül sonuna kadar tüm Türkiye'den yaklaşık 42 kişiyi eğiterek bu rehber öğretmenlerin yetiştirecekleri kişileri değerlendirecekler ve uygun gördüklerine sertifikalarını verecekler.

Benim tahminime göre Gaziantep'ten de birileri muhakkak bu kursu alacaktır ancak bir sonraki kurs Eylül ayında olacağından üzerinden bir yaz tatili geçmiş olacaktır.

Bizim durumumuz ise şöyledir. Şu anda rehber öğretmen sertifikası almaya hak kazanmış üç kişiyiz. Bu hakkımız THK ile eksik evrakların tamamlanmasını takiben resmileşecektir. Bu da yaklaşık 15-20 gün kadar sürer tahmin ediyorum (Yazışmaların ve kurum içi iletişimin hızı bunda rol oynayacaktır).

Bu hakkı elde ettikten sonra THK'dan onay almak kaydı ile bize uygun tarihlerde kurs açabileceğiz. Kurs süresei 13 saat olacak ve kursu başarıyla tamamlayacak olan kursiyerler THK'dan gelecek hocaların vereceği onay ile B Sertifika (Yalnız uçabilir) alacaklardır. Sertifikalar THK tarafından doldurulup kursiyere gönderilecektir.

Bir bölgede THK tarafından yapılack son kontrol uçuşu için en az 3 kursierin kursu bitirmiş olması gerekmektedir. Bu sağlanamazsa kursiyerlerin yakın bir bölgede yapılacak kontrollere davet edilmeleri söz konusu olabilecektir. Bu durum THK'nın kontrol yetkilerini de biz rehber öğretmenlere devredeciği süreye kadar bu şekiilde olacak, yetki devrinden sonra bizlerin imzası ile THK'dan sertifika ikinci bir kontrol sınavına gerek kalmadan alınabilecektir ancak bunun gerçekleşmesi için önümüzde henüz uzunluğu tam belli olmayan bir süreye gerek vardır.

Kurs için şartın şartı olan evraklar;
1. 2 adet resim (Son 6 ay içerisinde çekilmiş)
2. Savcılıktan temiz belgesi
3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
olacaktır. Özellikle Emniyet Müdürlüğü, Valilik ve askeri makamlara karşı bu evraklar biz rehber öğretmenleri bağlayıcı olmaktadır dolayısıyla kesinlikle gereklidir.

Biraz detaylı yazmamın nedeni tüm bu forumu kullanan ve kullanacak olan arkadaşlarımızın yararlanması içindir.

Yazın kurs açılması konusuna gelince Mersin'de olduğum sürece elbette kurs yönünden aktif olmaya gayret edeceğim ama ben de mesai çalışan biri olarak biraz tatil yapmak istiyeceğim o yüzden kesin bir program şu an için mümkün görünmemektedir.

Bu forumdan gelişmeleri rahatlıkla takip eder, istediimiz gibi program yapabiliriz.

Sevgiler

Barlas.