PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Funtana P

pcokum
13-05-2009, 18:33
Arkadaşlar merhaba;

İki gündür can sıkıntısından bir Funtana versiyonu üzerinde çalışıyorum. Funtana, Horizon Hobby firmaları (Hangar-9 ve E-Flight) tarafından üretilen bir akrobasi uçağı. Katana, Extra benzeri bir uçak. Ticari bir ürün olduğu için nette planları yok. Sadece deprondan yapılan bir versiyonunu bulabildim. Bende bu planı temel alarak balsa planı yapmaya başladım. Öncelikle rudder ve elevator kesimlerini hazırladım. Depron planda profil kanat olduğu için, orijinal planındaki damla kanat airfoil yapısını temel alarak yeni kanatları çizdim. Depron plandaki 2D olan profil gövdeyi 3 boyutluya çevirmeden modelin genel çizimini hallettim.

Planı elektrikli ve patlar motorluya göre hazırlamaya çalışıyorum. Uçağın bitmiş ölçüleri;

Kanat Açıklığı : 890 mm.
Uçağın Boyu : 915 mm. (spinner ucundan rudder'ın son noktasına)
Kanat Yüzeyi : 21 dm2
Tahmini Uçuş Ağırlığı: 1000-1200 gr.
Tahmini Motor: 25-30 2 zamanlı patlar motor yada muadili elektrikli motor.
Yerden Yükseklik : 120 mm. (gövdenin altından zemine olan mesafe)
Planlanan Pervane : 9x5 / 10x6 motora göre değişecek.
Spinner Çapı: 52 mm.
Ana İniş Takımı Tekerlek Çapı: 60 mm.
Ana İniş Takımı Yüksekliği : 100 mm.
Back Tekerlek Çapı : 20 mm.

Plan, biliyorum çok uzun süre alacak. Benimde acelem yok. AutoCad ortamında bütün parçalar çizilip yerlerine oturtulduktan sonra lazerde kestirip bir deneme yapmayı planlıyorum.

Modelin genel çizimleri.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

baytacoglu
13-05-2009, 21:52
Ellerine, yüreğine sağlık.

Sabırla her şey oluyor. Sonuçta ortaya güze bir şey çıkacağına eminim.

Sevgiler

Barlas

encore
29-12-2009, 20:54
Pınar Bey, bu konu başlamadan bitmiş gibi. Grafikleri görünce içim elvermedi.
Bu konuyu lütfen canlandıralım. Siz vazgeçtiyseniz ben yaparım, siz uçurursunuz. ;)

Siz projelendirin, en iyi şekilde eksiksiz yapacağımdan emin olun. Haydi başlayalım. ;D

Safa.

pcokum
29-12-2009, 21:23
Eksiksiz yapacağınızdan en ufak bir kuşkum bile yok. Bu modele ait yaptığım çizimler, kaybolan 25 ad.'lik DVD kutusunun içerisindeydi. Gerçi önemli değil, sıfırdan da başlayıp yapılabilir. Yeter ki inşaat olsun.. :)

encore
29-12-2009, 21:37
İnşaatçıya döndük zaten. :) Yapmaktan uçurmaya fırsat kalmıyor. :(

Safa.

pcokum
29-12-2009, 22:59
Safa hocam, keşke sizdeki verim bende olsa... :) Siz bu hızla yakında seri üretime başlarsınız... :D

encore
30-12-2009, 03:04
Seri üretim asla! O zaman iş hobi olmaktan çıkar. Çok başarılı da olsa aynı modeli 2. kez yapmak bile çok zor geliyor, değil seri üretim.
Bu arada uzun zamandır yarım kalan bir modelimi hafta sonuna yetiştirmeye çalışacağım. Bu da doğaçlama, alttan kanat gibi bir model. Bu gece iniş takımlarını ve kuyruk takımını bitirdim. Sıra servolarını ve motoru yerleştirmeye geldi. Yarın akşam belki tamamlarım. Bunu da çok beğeneceğinizi umuyorum.
(uçarsa) ;D

Safa.

baytacoglu
30-12-2009, 11:23
UÇAAARRRRR. Safa hocam yaptıysa uçar.

Bunu defalarca gördük ve de bniliyoruz ve de hatta eminiz.

Gözlerimizi zevklerndirmenin saatini dört gözle bekliyorum.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
30-12-2009, 13:59
Bence de uçar, uçmaması mümkün değil. Doğaçlama uçak yapmak aslında kolay gelse de plandan yapıma göre çok daha zor. Ciddi anlamda teorik bilgiye sahip olmak lazım. Uçuk geometrisini, matematiğini bilmek lazım. Vallahi bravo, zor olanı gayet başarılı bir şekilde yapıyorsunuz.

encore
30-12-2009, 19:33
Verdiğiniz gazdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu güveni oluşturabilmek bile yetiyor. :) Ama ya bir de uçmazsa ? :-[ yok yok bu da uçar herhalde. ;)
Yeni yılın ilk günü sabah göreceğiz akla karayı ;D

Safa.

pcokum
30-12-2009, 19:48
Uçaaaaarrrr... Safa hocam sen tuğlayı bile uçurursun ;)

baytacoglu
30-12-2009, 23:47
Uçaaaaarrrr... Safa hocam sen tuğlayı bile uçurursun ;)

Bence de... 8)

encore
31-12-2009, 00:10
İlanen duyurulur ! İlk "uçan tuğla" yakında bu sinemada ;D

Safa.

Kapel
11-01-2010, 21:12
Merhabalar,
Yapım resimlerini unutmayalım. Benimde çok sevdiğim bir uçaktır.
Kolay gelsin ,çabuk bitsin, kırımsız uçuş videoları diyelim.
Kadir Emrahoglu