PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : brushless esc ve motor

aalper
25-06-2009, 13:02
Merabalar. Ben savageimi brusless'a çevirmek istiyorum. bunun için iki tane motor ve lippo pil aldım. ama esc konusunda tereddütte kaldım. ucak escleri piyasada cin malı olarak var. ve oldukça hesaplı. incelediğimde fren ve geri de olan modellerinin olduğunu gödüm. (geri çakda önemli değil) Fakat kafamdaki soru işaret hangi eseceyi incelediysem soft start veya low tork start gibi ibare ile karşılaştım. bu arabada kullandığım taktirde ani kalkışlar yapamayacağım anlamınamı geliyor? ısı problemine gelince çok önemsemiyorum. çünkü bir atölyem var. soğutucuyu değiştirip fan ilave edebilirim. akim olayı ise kullanmak istediğim motor inrunner bir helikopter motoru. ve 7.4v da yaklaşık 25A çekecek. bense 100A sürekli güç verebilen bir esc almayı düşünüyorum. hem ısı problemi daha düşük olsun hemde ani yüklenmelere sıkıntı yaratmasın diye. torn ise esc üzerinden 3 kademede ayarlı bu da mükemmel olmasada iyi bir performans almama yardımcı olur iye düşünüyorum. bana aydınlatıcı bilgi verebilirseniz sevinirim. ben bu yazdıklarımı internetten okuduklarıma göre kafamda yorumladım. diyecekseniz ki ezrun 190a yada mamaba 2200 hazır set neden almıyorsun diye sonuç itibarıyla bu bir hobi. saygılar

pcokum
25-06-2009, 13:27
Alper öncelikle hoşgeldin. ESC konusunda max 25a çeken bir motora 100a alman gereksiz. 40a lik alman yeterli olur. 40a ESC lerin üzerindekilerde BEC devresi yoktur. Bu durumda alıcıyı beslemek için ekstra bir batarya takman gerekecek. ECS de soft start olup olmaması ani kalkışlar yapamayacağın anlamına gelmez. Bir çok ESC programlanabilir. Programlayarak soft start özelliğini kapatabilirsin. Programlaması ekstra satılan kartlarla yapılabildiği gibi kumanda ile de yapılabilen modeller de var.

Alttaki linkte HobbyKing SS40-50 ESC ve Reviews kısmında nasıl programlandığı anlatılıyor.

[Sadece Kay ing_SS_Series_40-50A_ESC

aalper
26-06-2009, 00:27
öncelikle teşekkürler.
araba esclerinde 60a lik escnini maksimum akımının 180A oduğunu gördüm. bunun için escyi yüksek tutmak istedim. güc yetmezse iki motor bir esc veya iki motor iki esc bağlamakgibi bir düşüncem var.

aldığım motor
[Sadece Kay em=150350833602

almayı düşündüğüm esc
[Sadece Kay o_Control_Parts_Accessories?hash=item20ac397f43&_t rksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A15%7C66%3A2%7C39 %3A1%7C240%3A1318%7C301%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50

sizce uyum problei yaşarmıyım?

pcokum
26-06-2009, 09:38
Motorla ESC arasında uyum sorunu yaşamazsın. Aynı ESC yi ben çok çok daha güçlü bir motorla uçağımda kullanıyorum. Ciddi bir ısınma sorunu çıkarmıyor. Yalnız hatırlatmamda fayda var, bu ESC nin BEC devresi olmadığı için aracına alıcın ve servo için ekstradan 4.8V yada 6V bir pil grubu takman gerekecek.

Mystery 100A için programlama bilgilerini içeren manual alttaki linkte

[Sadece Kay