PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PHOENIX MODEL P51-D MUSTANG ÜRÜN İNCELEME VE YAPIM AŞAMALARI

baytacoglu
15-07-2009, 10:03
SEVGİLİ MODELCİ ARKADAŞLAR,

BU SAYFADA SİZLERLE OLABİLDİĞİNCE VE AKLIM ERDİĞİNCE PHOENIX MODELS P51-D MUSTANG 60'LIK UÇAĞIN TANITIMINI VE YAPIM AŞAMALARINI ANLATMAYA ÇALIŞACAĞIM.

UÇAK ÖNCELİKLE 60 2C VEYA 90 4C MOTORLAR İÇİN ÜRETİLMİŞTİR. BEN ASLINDA UÇAK İÇİN OS FS91 SURPASS II MOTOR ALMIŞ BULUNUYORUM ANCAK MOTOR KONUSU HALEN AKLIMI KURCALADIĞINDAN YA 75AX OS VEYA 91FX OS MOTORLAR ÜZERİNDE DE DURMAKTAYIM. SON KARARIMI YİNE BURADAN YAZACAĞIM.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

Bu uçağı HOBBYTIME mağazasından aldım. Kutu elime ulaştığı anda hemen içini açtım ve kontrol ettim. Her şeyden önce şunu söylemeliyim ki bu model içerisindeki parçaların birleştirilmesinde sorun yaşanmaması için Phonix Models tüm parçaları ilgili bölümler için ayrı ayrı oluşturduğu poşetler içerisinde toplamış. Bu da yapım aşamasında hangi parçayı hangi poşette aramanız gerektiği konusunda son derece yardımcı oluyor.

baytacoglu
15-07-2009, 11:34
Şu ana kadar yapmış olduğum aşamalardan memnun olmadığım iki tane özellik oldu.

1. Uçağın kaplamaları daha kutusundan çıkardığım anda yer yer kabarmıştı. Bu ne yzık ki son zamanlarda çok sık karşılaşmaya başladığmız bir sorun.

2. Kutudan ilk kez fotokopi değil de renkli yapım kılavuzu çıktı. Çok mutlu olmuştum ama kılavuz içerisinde anlatılan özellikle rudder için pull-pull sistemi uçakta push rod olarak verilmiş. İki servolu elevatör sistemi uçakta push rod joiner ile tek servoya indirilmiş. Yani kılavuzda anlatılan yapım yöntemleri ile içindeki modelin yapımları birbirinden biraz farklı idi. Dolayısıyla bu resimlerle anlatmaya çalışacağım yapım aşamalarının da belki birilerine faydası dokunur diye düşünüyorum.

Uçakta push rodların geçeceği lılavuzlar hazır olarak verilmişti. İşe önce bu kılavuzlardan push rodları iterek çıkış yerlerindeki kaplamaları kesmekle başladım.

pcokum
15-07-2009, 12:17
Barlas Hocam, yeni uçağınız hayırlı olsun. Kazasız kırımsız uçuşlar dilerim. Umarım yakın zamanda havada görürüz kendisini.

Fotograflarla yapımı anlattığınız içinde ayrıca teşekkür ederim.

Motor seçimi konusundaki tereddütünüzü anlıyorum. Dört zamanlı bir motor elbette verdiği ses açısından daha cezbedici. Sizin Corsair'de ve videolarını izlediğim bir çok warbird uçakta, dört zamanlı motorların scale uçuşa daha yatkın olduklarını gördüm.

Kaplamalardaki kabarmalara gelince, benim Dolphin'de de ilk geldiğinde yer yer ufak kabarmalar vardı. Yabancı bir forumda bu kabarmalar ile ilgili bir yazı okumuştum. Yine bir Phoenix modelinden bahsediliyordu. Sebep olarak uçağın üretildiği iklim koşulları ile o anda bulunduğu coğrafyadaki iklim farklılığı gösteriliyordu. Malum Phoenix Vietnam kökenli bir firma. Bizim satın aldığımız uçaklar bir süre Ankara'da depoda bekliyor. Vietnama göre oldukça farklı bir iklim. Daha sonra Mersin'e geliyor ki Mersin, sıcaklık ve nem açısından üretim yapılan yere yakın iklim koşullarına sahip. Şu anda kutusunun içerisinde duran Dolphindeki kabarmalar kendi kendine yok olmuş durumda. Sizin uçakta da zaman içerisinde aynı şekilde kabarmalar kendi kendine yok olabilir.

Sevgilerimle

baytacoglu
16-07-2009, 09:18
Push rod'ları yuvalarına yerleştirerek elevatörlere ve ruddere gidecek olanları tanımladım. Bu tanımlamalar servoların pozisyonlarını ayarlamak açısından önemli idi. Resimde ilk önce iki elevatör servosu yapılandırılması görülmekte ancak ilerleyen aşamalarda bu servolardan birinin çıktığını ve tek servo kaldığını göreceksiniz o yüzden bu aşamaya ait resimler son şekli yansıtmamaktadır.
Elevatör için HİTEC HS-5645MG metal gear servo ve aluminyum servo kolu kullandım.
Rudder için ise HITEC HS-475HB karbonit dişli servo kullandım.
(Servo ve push rod bağlantılarının son şekilleri ieriki aşamalarda net olarak verilecektir).

URL=[Sadece Kay][Sadece Kay[/URL]

baytacoglu
16-07-2009, 09:28
Gövdedeki push rod ve servo yerleştirmelerini takiben gövdeyi bir kenara koyup gövdeden çok daha fazla detayı olan kanat yapımına başladım.
Öncelikle kanat altındaki tekerlek yuvalarını ve servo yuvalarını kaplayan polyesterleri bistüri ile çıkardım.
Daha sonra kanadın ön yüzünde bulunan retract servo yuvasını kaplayan polyesteri ve servo bağlantılarının dışarı çıkarılacağı deliklerin özerindeki polyesteri çıkardım.

baytacoglu
16-07-2009, 09:41
Servoların kendi kablo uzunlukları yetersiz olacağından her servoya yeterli uzunlukta servo uzatma kablosu bağlamak ve bantlamak suretiyle yeterli uzunluğu elde ettikten sonra servo yuvalarından bir kılavuz göndererek bu kabloları kanat orta birleşme yerine yakın deliklerden dışarıya çıkardım.
Aynı işlemleri ikinci kanat için de tekrarladım.
Kanatta eleronlar için HITEC HS-645MG High-Torque 2BB Metal Gear Servo ve flaplar için HITEC HS-311 Satandart Servo kullandım. Retract içinse HITEC HS-75 BB retract servosu tercih ettim.

baytacoglu
16-07-2009, 09:45
Servoların kendi kablo uzunlukları yetersiz olacağından her servoya yeterli uzunlukta servo uzatma kablosu bağlamak ve bantlamak suretiyle yeterli uzunluğu elde ettikten sonra servo yuvalarından bir kılavuz göndererek bu kabloları kanat orta birleşme yerine yakın deliklerden dışarıya çıkardım.
Aynı işlemleri ikinci kanat için de tekrarladım.
Kanatta eleronlar için HITEC HS-645MG High-Torque 2BB Metal Gear Servo ve flaplar için HITEC HS-311 Satandart Servo kullandım. Retract içinse HITEC HS-75 BB retract servosu tercih ettim.

Kanatları verilmiş olan aluminyum çubuğu kullanarak birleştirdim ve kanat birleşme yerini "trimming tape" ile kapladım (Üstte son resim)

baytacoglu
16-07-2009, 09:56
Servoların yerleştirilmesi ve kanadın birleştirme işlemi tamamlandıktan sonra eleron ve flapların push rodları verilen push rod ve klevisler kullanılarak gerçekleştirildfi. Bu arada mekanik trimming için alıcı ve besleme takılarak servoların merkezlemesi yapıldı ve servo kolları optimum pozisyonlar ayarlandı.

Özellikle flaplı modellerde flap servoları genellikle Y kablo üzerinden tek kanaldan idare edildikleri için aynı yönde hareket edeceklerinden flap push rod ve control horn'ları her flap servosunun ya sağ ya da sol tarafına yerleştirilmeli, biri sağına diğeri soluna YERLEŞTİRİLMEMELİDİR aksi taktirde eleron gibi ters yönde hareket edeceklerdir.

baytacoglu
16-07-2009, 10:09
Retract yuvalarının yuvalara uygun şekilde trimming'i yapılarak kontrol edildi ancak yuvalara yapıştırma işlemi bu aşamada retract ayarları tam olarak bitirilinceye kadar tavsiye edilmeyecektir.

Bu aşamada Servo ayarları açısından elektronik sistem de devreye girdiğinden uçağın yapımında kullandığım sistemi ve servo bağlantılarını da burada belirtmek istiyorum.

Her şeyden önce uçakta yüksek akım çekecek dijital ve metal gear servolar kullandığımdan alıcı pili olarak Polyquest 2100 mAh 7.4V LiPo pil kullanıyorum. Bunun sisteme dağılımını sağlamak için ise TURNIGY POWER UNIT kullanıyorum. Power unit alıcıya sabit olarak 5 volt akım gönderirken yüksek ekım çekecek servolara sürekli 5.8V göndermekte ve bu servisi 4 kanal için sunmakta. Ne yazık ki benim 1 numaralı kanalım arızalı çıktığından eleron servolarını doğrudan alıcıya bağlamak zorunda kaldım ancak en hayati olan elevatör servom ile rudder servom bu güç ünitesi üzerinden elektrik alacaklar.

Bağlantılara gelince FUTAB 7C radyo ve R617FS alıcı için konfigürasyonu şöyle yaptım:

Kanal 1: Y kablo kullanılarak her iki eleron bağlantısı
Kanal 2: Power unit üzerinden elevatör bağlantısı
Kanal 3: Throttle bağlantısı
Kanal 4: Power unit üzerinden rudder bağlantısı
Kanal 5: Retract bağlantısı
Kanal 6: Y kablo kullanılarak flap bağlantısı
Kanal 7: Y kablo kullanılarak power unit üzerinden pil bağlantısı, diğer koldan volt watch bağlantısı.

baytacoglu
16-07-2009, 10:14
Yeni resimleri yükleyinceye kadar biraz mola...

TO BE CONTINUED... = DEVAM EDECEK... ;D ;D ;D

pcokum
16-07-2009, 11:57
Barlas Hocam, elinize anlatımınıza sağlık. Çok faydalı bir montaj anlatımı. Yeni Mustang gerçekten çok güzel gözüküyor. Retract lı oması ve flaplar ayrı bir güzellik sağlıyor. Uzun ömürlü bir model olur inşallah.

Aklıma takılan bir şey var. "Kanal 7: Y kablo kullanılarak power unit üzerinden pil bağlantısı, diğer koldan volt watch bağlantısı." demişsiniz. Bildiğim kadarıyla Voltwatch 6V a kadar gösteriyor. Taktığınız pil ise 7.4V. Bu durumda voltwatch da bir sorun çıkma ihtimali olabilir mi?

Birde öğrenmek istediğim, alıcı beslemesi için kullandığınız Lipo standart lipo mu, yoksa vericilerde kullanılanlar gibi düşük "C" değerli bir Lipo mu?

baytacoglu
16-07-2009, 13:32
Sevgili Pınar,

Öncelikle güzel dilekler için teşekkür ederim.

Aslında bu volt watch çok fazla işe yaramayacak gibi görünüyor çünkü bağlantı şöyle gerçekleşiyor:

Pil öncelikle "power unit" üzerindeki güç besleme girişine geliyor. Buradan çıkan ve alıcıya gitmesi gereken kablo (voltaj 5V) önce Y kablo üzerindeki bir bacağa volt watch da diğer bacağa bağlanıyor. Tek kol ise alıcının 7. kanalına bağlanıyor.

Şimdi zaten power unit alıcıya sabit olarak 5V gönderdiğinden volt watch ayarı 6V ayarlandığında en dipteki kırmızı, 4.8V ayarlandığında ise en üstteki yeşil yanıyor. Yani bu sistemle ben aslında lipo'nun gerçek voltajını asla ölçemeyecek, sadece alıcı sistemi içerisindeki voltajı monitörize edebileceğim ve oraya 5V gelmeye devam ettiğini biliyor olacağım gibi görünüyor. Volt watch 4.8V ayarında iken sistemin voltajının düşmesi demek liponun 7.4V altına (daha doğrusu 5V civarına) düşmesi demek olacak ki pil için bu tam bir facia olur. Diğer taraftan Power unitin çalışma voltajı 7.4-12.6V aralığında. Yani teorik olarak pil zaten 7.4V düzeyine düşünce artık sistemi destekleyemiyor olması gerekir. Bakalım bu işin içinden nasıl çıkacağız.

İkinci soruna gelince çok dikkat etmedim ama pilin üczerinde herhangi bir discharge kapasitesi bakımından bir değer yazmıyordu sanki... Pil hobbycity'de "receiver pack" olarak satıldığından deşarj durumunun ayarlı olduğunu düşünüyorum. Evdeki bağlantı ve sonuçlarda da ciddi bir sorun ortaya çıkmadı doğrusu.

Sevgiler

Barlas.

baytacoglu
16-07-2009, 13:41
Sevgili arkadaşlar,

Bu arada konunun başlangıcında anlatmış olduğum motor problemi 75AX OS ile maddi olanaksızlıklardan dolayı 350TL (orijinal fiyat 435TL) ile bağlandı. Motor RC panodan alındı.

Satılık FS 91 Surpass II motor var

Barlas.

pcokum
16-07-2009, 13:56
Barlas Hocam, anlattığınız duruma göre Voltwatch kullanmanın sisteme bir faydası olmayacak. Bu durumda sanki en mantıklısı Lipo Battery Monitor kullanmak gibi geliyor. Tabiki power unit "T" konnektörden bağlanıyorsa. Bu durumda balans soketine Batery Monitor bağlanabilir.

[Sadece Kay y_Monitor_2-6S

Linkte 2-6S Battery Monitor var. Belki bu daha fazla işinize yarayabilir. Fiyatı da gayet uygun gözüküyor.

Bence 75AX bu uçak için daha iyi olmuş. Bir hayli süratli olacağa benziyor uçak :)

baytacoglu
16-07-2009, 14:06
Battery monitor kesinlikle daha uygun olacaktır ancak bu aldığım pilde ne yazık ki sadece tek soket var yani hem deşarj hem de şarj aynı kablo üzerinden olacak gibi görünüyor. Bu durumda pilin de dğişmesi gerekir.

Sevgiler

Barlas.

baytacoglu
19-07-2009, 00:11
Arkadaşlar montaja devam...

Bir sonraki aşamada yatay stabilizatör ve dikey stabilizatörler epoksi ile yerlerine yerleştirildi.

Bu aşamada kullanılacak epoksinin 15 dakikalık olması genelde önerilmektedir ancak ben elimde sadece 5 dakikalık olduğundan bunu kullandım.

baytacoglu
22-07-2009, 12:41
Yatay ve dikey stabilizatörler yeteri kadar kuruduktan sonra control horn'lar vidalandı ve push rod boyları ayarlanarak kesildi. Bu modelde push rod joiner (push rod birleştirici) olduğunu daha sonra fark ettiğimden ilk başta yerleştirdiğim iki adet elevatör servosundan birini çıkardım ve elevatörleri resimde de görüldüğü gibi tek metal gear servoya bağladım. Ancak bu duruma düşmemin tek nedeni kılavuzda gösterilen yapılandırma ile kutudan çıkan uçağın yapılandırmasının farklı olmasıdır.

baytacoglu
22-07-2009, 12:52
Bu işlemleri takiben gaz kolu için HITEC HS-311 standart servoyu yerine monte ettim. Güç ünitesi, volt watch ve switch monte edildi. Burada da yine kılavuzun azizliğine uğramış durumdayım. Kılavuzda motorun yan yerleştirileceği gösterilmekle birlikte volt watch ve switch'i yerleştirmeden önce motor mountu yerleştirmediğimden motorun aslında ters duracağını fark etmemiştim ve bunları sol tarafa yerleştirmiştim ancak motor mount yerleştirildiketen sonra egzost'un solda kaldığını gördüm. Dolayısıyla böyle bir durumda Volt watch ve switch'i sağa yerleştirmek daha iyi olurdu ancak uçağı bir kez deldiğimden ikinci bir işlem yapmak istemedim doğrusu. Bu problemin üstesinden egzost'a deflektör takarak gelmeyi düşünüyorum.

baytacoglu
22-07-2009, 13:00
Retract sistemini çalışır hale getirdikten sonra verilen retract mekanizmalarının uzun kısımlarının doğru boyutta kesilebilmesi için iniş takımı kollarını işaretledim.

baytacoglu
22-07-2009, 13:07
Motor işlemlerine geçmeden önce uçakta FUTABA GH-1 (6V NiMH veya NiCd pil ile çalışan buji ısıtma sistyemi) kullanacağımdan önce bunun montajını yaptım. Benzin deposunu yerleştirdim. Artık uçak kendi ayakları üzerinde durabilecek hale geldi. Benzin deposu için bubbleless klank kullandım (Tower hobbies).

baytacoglu
22-07-2009, 13:51
Motor olarak en sonunda OS 75AX 2C motora karar vermiştim ve motoru yerine monte ettim. Motorun muffler ve diğer aksesuarlarını da takarak cowling'in nasıl hazırlanacağı konusunda fikir sahibi oldum. GH-1 buji ısıtıcı sistemin bağlantısını da gerçekleştirdim.

baytacoglu
22-07-2009, 13:57
Gerekli ölçümleri yaptıktan sonra cowling'i uygun şekilde kestim ve yerine yerleştirdim. Şu anki haliyle buji bölgesine denk gelen yerde herhangi bir kesi yok, yani cowling bütünlüğünü büyük oranda koruyor (Buj ısıtıcısın güzelliği) ancak bu durumda buji değiştirmek için pervane ve cowlingin sökülmesi gerekecektir (dezavantaj). Karar kullanıcıya ait olacaktır.

URL=[Sadece Kay][Sadece Kay[/URL]

baytacoglu
22-07-2009, 14:03
Obak ve pervane yerleştirildi.
Aslında kutu içerisinden sarı renkli bir obak çokmıştı ancak uçağın renkleriyle uyum sağlamadığını düşündüğümden beyaz bir obak ile değiştirdim.
Pervane olarak da önce 14x8 ProZinger ahşap pervane seçmiştim ancak motora fazla geleceğini düşündüğümden 13x8 Master Airscrew ahşap pervane ile değiştirdim.

baytacoglu
22-07-2009, 14:08
Son olarak uçağın sticker'leri yapıştırılmış ve böylece montaj tamamlanmıştır.

Tüm aksesuarlarıyla birlikte uçağı tarttığım zaman yakıt hariç ağırlık 3600mgram civarında idi.
Kutu üzerinde ağırlığın 3200-3600 arasında olacağı yazıyordu. Demek ki uçuş ağırlığını çok yaklaşık olarak tutturmuşum.

encore
22-07-2009, 16:15
Sn. Barlas Hocam,
Fotoğraflarda mükemmel görünüyor, montaj işçiliği çok temiz. Elinize sağlık. Umarım yakın zamanda uçuşunu da görmek nasip olur.

Safa.

ceyhun
22-07-2009, 16:47
barlas hocam ellerinize sağlık çok güzel bir uçak olmuş inş. üzüntüsüz kırımsızda uçar yüzünüzü hep güldürür. tekrar hayırlı olsun diyorum.

rc_pilot
22-07-2009, 18:29
Hocam ellerinize sağlık çok güzel görünyor kazasız kırımsız uçuşlar dilerimm

baytacoglu
22-07-2009, 20:50
Herkese çok teşekkür ederim.

Zor bir uçak olacağını şimdiden hissettiriyor. En zayıf yeri iniş takımları. Umarım bir sorun yaratmazlar.

Kısmet olursa Cumartesi rodaja getirmeye çalışıyorum.

Sevgiler

Barlas.

baytacoglu
23-07-2009, 08:49
Veeeee son olarak sevgili arkadaşlar, bunlar da uçağın bitmiş halleri bizim salonun ortasında.

Dikkat, tekerlekler kapandığı zaman kapak gibi davranacak olan parçalar da kutudan çıkmadı. Bunu da modelle ilgili olarak eksiler hanesine not ettim.

Umarım merak eden herkese bir yardımı dokunur.

Sevgilerimle

Barlas.

mozeren
23-07-2009, 08:53
Hocam eline koluna sağlık, darısı havada görmeye

Murat

pcokum
23-07-2009, 09:58
Barlas Hocam, ellerine sağlık. Çok güzel bir uçak oldu. Uçağın montaj aşamalarının anlatılması da foruma ayrı bir renk kattı. Aynı uçağı toplamasalarda, ARF uçak toplayacak olanlara bir rehber oldu.

Kazasız kırımsız, havada eskimek nasip olur inşallah.

baytacoglu
23-07-2009, 10:14
İİİNNNŞŞAALLLAAAHHHHHH!!!!!!!!!!!

Teşekkürler

Barlas.

bbbozca
23-07-2009, 12:00
Hocam hayırlı olsun ,güle güle kullanın.

baytacoglu
23-07-2009, 12:43
Bahadır hocam, teşekkürler,

özlettin kendini hocam. En kısa zamanda görüşmek dileğiyle...

Sevgiler

Barlas.

sarıkaya
23-07-2009, 14:42
Gülel güle kullan hocam.İlk mustang'in 46 lık tı galiba.

baytacoglu
23-07-2009, 20:02
Ramazan hoca, sağolasın.

İlk Mustang bundan daha heybetli bir 60-90 sınıfı idi. Bu doğrudan 60'lık ama kilosu 3600gr civarında.

Kısmet bakalım. Nasipse bu cumartrtesi rodaj yaparız inşallah.

Sevgiler

Barlas.