PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : depron modelime elektironik?

ruzgar
16-07-2009, 16:10
merhaba pınar abi, nasılsınız umarım iyisinizdir,geçen cumartesi buluşmamızda dogan beyin uçurdgu blu baby den primary adlı depron modele motor esc pervane arıyorum bu modele göre bir öneriniz varmı? evim çeşmelide hafta içi boş arsalarda uçurmak istiyorum sevgiler.

pcokum
16-07-2009, 17:04
Sevgili Burçin;

Ben aslında depron modeller konusunda deneyimsizim. Bu konuyu en iyi bilen Ramazan Beydir. Ama bunun yanı sıra Doğan Bey'in de kullandığı elektroniği pervane haricinde tercih edebilirsin. Tabiki aynı boyutlarda yapacaksan. Uçağın boş ağırlığını ve bitmiş ebatlarını söyleyebilirsen, ona uygun elektronik araştırması yapabilirim.

Sevgilerimle.

doganaksu
16-07-2009, 17:53
Merhaba Burçin Hocam, Ben size kullandığım elektroniğin linklerini vereyim ama şunuda belirteyim benimki biraz memur işi oldu yani ucuzuna kaçtım bunu baştan belirteyim.
Motor:
[Sadece Kay

Esc:
[Sadece Kay ing_SS_Series_25-30A_ESC

Servolar:
[Sadece Kay 9g_/_1.6kg_/_.12sec_Micro_Servo

Pervane:
[Sadece Kay yle_propeller_8x4-E

Pil:
[Sadece Kay 1750mAh_3S1P_20C_Lipoly_Pack

Pil bu modele göre biraz ağır daha hafif birşey tercih edilirse daha yavaş uçabilir.
Bu donanımla yanlış hatırlamıyorsam uçuş ağırlığı 550 gr gibi birşeydi.

Kolay gelsin.

ruzgar
16-07-2009, 18:13
Dogan hocam,
Aynı ölçülerde, daha ust segmentte konfigürasyon düşünseydiniz hangilerini sipariş ederdiniz?
Teşekkür ederim

Pınar hocam,
Sanırım modelin boş ağırlığı yaklaşık 400 gr olacak. Hafif ve güçlü pil, motor, esc, ne tavsive edersiniz dogan hocam sagolsun yazmış sizinde görüşlerinizi almak itiyorum saygılar. not:kumada alıcı ve servolar mevcut

ruzgar
16-07-2009, 18:30
pınar hocam kanat açıklıgı 80cm uzunluk 60cm

pcokum
16-07-2009, 18:56
Doğan Bey'in kullandığı motor o uçak için gayet iyi aslında. Aynı ebat ve ağırlıkta olacaksa içiniz rahat olsun. Çünkü o motor daha büyük pervaneleri rahatlıkla çevirebiliyor. Dolayısıyla daha yüksek çekiş gücü elde edebiliyor.

8x4,3 GWS pervane ile 440 gr.
8x6 GWS pervane ile 470 gr.
9x4,7 GWS pervane ile 580 gr.
10x4,7 GWS pervane ile 660 gr.
10x5 pervane ile 710 gr.
10x4,7 SF pervane ile 745 gr.

Şeklinde bir çekiş gücü var. Önenli olan uçağın toplam uçuş ağırlığı. Eğer 600 gr. ı geçmeyecekse uçak, bu motor rahatlıkla kullanılır.

ESC de gayet yeterli.

Ama yine de daha güçlü motor olsun diyorsan Turnigy 2830 - 1100KV motoru tercih edebilirsin. Ama depron modellerde yüksek güç iyi değildir. Uçağı daha rahat kırmana neden olur.

Bu arada bir hatırlatmada bulunmak isterim. Doğan Bey'in uçağında aileron yoktu yanlış hatırlamıyorsam. Eğer pilotajını geliştirmek istiyorsan, o modeli aileronlu olarak yapmanı tavsiye ederim.

ruzgar
16-07-2009, 20:52
pınar hocam eleron konusunda haklısınız, eleronlu bir model çalışmak istemiştim linkteki pilanları birdaha gözden geçirim dogan hacamın ve sizin verdiginiz bilgiler benim için çok kıymetli çok teşekkür ederim.

ruzgar
16-07-2009, 20:58
dogan hocam nedersiniz eleronlu bir model yapalımmı, gerçi siz zaten safa beyin modelinden çalışacaktınız o modelin pilan linkini bulabildinizmi?

encore
16-07-2009, 23:03
Sn. rüzgar, ben safa. Gördüğünüz modelimin plan çizimleri, ölçüleri ve imalatı sırasında çektiğim resimleri düzenlemekle meşgulüm. Herhangi bir yerde benzerini dahi bulabileceğinizi sanmıyorum. 1 tabaka depron veya kaprondan 2 adet iyi uçan, kırılınca üzülmeyeceğim bir model yapmayı hayal etmekle başladım ve model ortaya çıktı. En kısa sürede yaptığım değişiklikleri de içerecek şekilde mükemmel plan, şema ve resimleri yayınlayacağım.
Bugün öğleden sonra, bu hafta içinde yaptığım, geçen gün gördüğünüz modelden çok az farklı yeni modeli oğlumla beraber uçurduk. İnanın öğleden sonra anormal bir rüzgar vardı, buna rağmen görülmeye değer şekilde uçtu.
Bir trainer kadar rahat ve dengeli, akrobasi yeteneği var. Bugün aşırı türbülanslı
esen rüzgarda da müthiş zevkli ve kırımsız uçuş yapınca modeli çok sevdim.
Tüm uçuşlarımızın video kaydını yaptık. Bugün bir tane yüklemeye çalışacağım.
Linkini veririm. İyi günler dileğiyle.

pcokum
17-07-2009, 11:58
Sefa bey'in de sayesinde sanırım depron/kapron modelciliği artacak :) Bu arada bende bir süredir deprondan Christen Eagle yapıp yapmama konusunda kararsız kalmıştım. Bu tarz sohbetler arttıkça kararsızlığımda azalıyor ;D

encore
17-07-2009, 13:21
Sn. pcokum, birde aşağıdaki videoları izleyin. Kesinlikle fikrinizin değişeceğini düşünüyorum. Bence iyice ustalaşıncaya kadar depron/kapron modellleri uçurmak
en hayırlısı.

Buyrun, bu oğlumun dünkü en kötü uçuşu ve inişi (nazar değmesin diye ;D )

Videolar montajsızdır.

izleyin

[Sadece Kay

encore
17-07-2009, 13:28
Bu da benim 360 mAh lik 3 cell lipo pil ile aşırı rüzgarda 8 dakikadan fazla uçuşum

video çekimi biraz kötü, idare edin.

[Sadece Kay

encore
17-07-2009, 13:38
Bir tane daha

[Sadece Kay

encore
17-07-2009, 13:41
Bir tane de klip hazırlıyorum. Beğeneceğinizi umuyorum. Bitince onu da upload edeceğim. Herkese selamlar. Saygılar.

baytacoglu
17-07-2009, 15:32
Safa bey,

Hem sizi hem de oğlunuzu gönülden tebrik ediyorum. Çok güzel işler çıkarmışsınız.

Videolarınızı yahoo videos veya metacafe sitelerine yüklerseniz o zamn verdiğiniz link doğrudan video penceresi olarak mesajınız içerisinde görünecek ve hiç siteden çıkmadan o sayfa içerisinden izlenebilecektir.

Sevgiler, saygılar.

Barlas.

pcokum
17-07-2009, 16:39
Sefa Bey;

Videolar için çok teşekkür ederim.

Bu arada video sitelerine bende bir ekleme yapmak isterim. Sürati ve görüntü kalitesi açısından [Sadece Kay siteside dikkate değer bir sitedir. O siteye yüklenen videolar da doğrudan forum sayfasında izlenebilir.

encore
17-07-2009, 17:19
Kusura bakmayın, bundan sonra vimeo'ya yüklerim. Ama aşağıdaki klibi de diğer siteye yüklemiştim. İzlemeye değer diye düşünüyorum.
, umarım beğenirsiniz.
Buyrun

[Sadece Kay

ayrıca öneriler üzerine farklı bir siteye yaptığım yükleme de burada

Buyrun

[Sadece Kay

encore
17-07-2009, 17:22
Barlas Hocam, Pınar bey ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bundan sonra uyarılarınıza göre diğer sitelere yükleme yapacağım. Sağolun.

baytacoglu
17-07-2009, 22:26
Ellerinize sağlık.

Gerçekten güzel.

Barlas

ruzgar
20-07-2009, 19:31
safa hocam vallahi tebrikler, depron modeliniz çok dengeli, uçurma fırsatıda vermiştiniz çok güzeldi bugün bende başladım ,fakat sizden bir ricam olcak elektirik donanımını sipariş edecemde bir tavsiyeniz vardı bana yazarmısınız teşekkürler sevgiler
burçin

encore
20-07-2009, 21:57
Burçin Bey,

Önerdiğim elektronik aksam linkleri:

ESC

[Sadece Kay o_9g_w12A_Brushless_Speed_Controller

MOTOR

[Sadece Kay nik_24gram_Brushless_Outrunner_1500kv

MOTOR MOUNT

[Sadece Kay ro_Alloy_Stick_Mount_for_24**_Motors

PROP

[Sadece Kay(Black)

SERVO

[Sadece Kay 9g_/_1.6kg_/_.12sec_Micro_Servo

[Sadece Kay 5g_/_.8kg_/_10sec_Micro_Servo

Lİ-PO PİL

[Sadece Kay 360mAh_3S_11.1v_20C_Lipoly_Pack

PUSHROD CONNECTOR

[Sadece Kay d_Snap_Connectors__1.5mm_(5pack)

ayrıca 1.5 mm lik karbon çubuk (THK da mevcut) gerekli.

Safa.

ruzgar
21-07-2009, 10:27
safa hocam teşekkür ederim elinize saglık siparişi çekiyorum.