PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hitec Aurora 9 kanal kumanda

pcokum
14-12-2009, 01:27
Bir R/C Uçak dergisinde gördüğüm ilanı üzerine dikkatimi çeken kumandayı inceledim. Gayet güzel özellikleri (kocaman arkadan aydınlatmalı dokunmatik ekranı olması özellikle cezbedici) ve uygun ifyatı ile dikkat çekici bir ürün. 430$ TowerHobbies fiyatıyla bellimi olur belki Futaba ya alternatif olarak düşünebiliriz ileride.

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay

baytacoglu
14-12-2009, 14:24
Bu ürünü bizzat elime alarak kısaca incelemiş bulunuyorum. Kompakt bir ürün ve malzeme kalitesi de oldukça iyi.

Ürünün ene cezbedici tarafı büyük ekranı. Daha da cezbedici tarafı tam bir bilgisayar mantığıyla ayarlanmış menüler.
Yani her menü altında kolayca takip edilebilir alt menüler olması. Bunun yanı sıra her kanal için ekrandan görerek ayar yapma imkanı.

Aslında özellikleri ve fiyatı gerçekten son derece makul hatta çok iyi.

Ancak şu anda elimdeki Futaba'dan son derece memnunum ve bir problem yaşamadığım sürece de kumandamı değiştirmeyi düşünmüyorum doğrusu. Bir de bir önceki Hitec kumandam nedeniyle yaşadığım bazı olumsuzluklar (ki bunların en önemlisi koca Mustang uçağımın düşmesidir) beni birazcık soğuttu doğrusu o yüzden ben biraz taraflı bakıyorum galiba.

Sevgiler

Barlas.

cansung
14-12-2009, 17:45
Bencede güzel bir kumanda , ben yıllardırhep JR aldım ve çok memnunum fakat bir daha kumanda alacak olsam ne JR nede Hitech alırım :) sebebine gelince hepsi birbirinden kaliteli hatta bence Barlas abi şansızlık yaşadı aynı kumanda sorununu Ramazan abi FUTABA ile yaşadı neticede elektronik cihaz , neyse Futaba tercih etmek istememin tek ama tek sebebi ,futaba soketlerinin modifikasyon yapmadan malesef JR ve Hiteche olmuyor ama JR ve Hitech Futabaya sorunsuz giriyor işte tek tercih sebebim bundan olur :)

baytacoglu
14-12-2009, 20:41
Bencede güzel bir kumanda , ben yıllardırhep JR aldım ve çok memnunum fakat bir daha kumanda alacak olsam ne JR nede Hitech alırım :) sebebine gelince hepsi birbirinden kaliteli hatta bence Barlas abi şansızlık yaşadı aynı kumanda sorununu Ramazan abi FUTABA ile yaşadı neticede elektronik cihaz , neyse Futaba tercih etmek istememin tek ama tek sebebi ,futaba soketlerinin modifikasyon yapmadan malesef JR ve Hiteche olmuyor ama JR ve Hitech Futabaya sorunsuz giriyor işte tek tercih sebebim bundan olur :)

Hiç de küçümsenecek bir sebep değil... :)

pcokum
29-12-2009, 13:27
Bu kumanda hakkında RCU ve RCG forumlarında yorumları okudum. Ürünün özelliklerini ve karşılaştırma tablosunu iyice inceledim. Aletin diğerlerinden (Futaba 10c ve Spectrum X9303 DSM2) belirgin üstün yanları var. Tabiki az miktarda eksik yanı da mevcut. Ama artıları baskın çıkıyor. En güzel özelliklerinden biri telemetri sistemi. Basit de olsa bir telemetri sistemi var. Bu özellik alıcı pili zayıfladığında yada menzil dışına kayma söz konusu olduğunda sesli bir ikaz şeklinde oluyormuş. Model tanımlamasında bir sihirbaz devreye giriyor. Size uçakla ilgili sorular soruyor, verdiğiniz yanıtlara göre modelin ayarlamasını yapıyor. Yani menülerde tek tek dolaşıp ayar yapmanıza gerek kalmıyor.

Şahsen Futaba 7C bana bir gün yetmezse yada ikinci bir kumanda şart olursa ciddi anlamda bu ürünü satın almayı düşünüyorum. Servo soketlerinin uyumu konusunu da pek önemsemiyorum. Hitec üretimi gayet güzel ve ucuz (Futaba'dan) servolar var zaten. Üstelik alıcı fiyatlarının 7 kanal 70 $, 9 kanal 100$ olması da ayrıca bir tercih sebebi benim için.

Detaylı karşılaştırma tablosu:
[Sadece Kay

encore
29-12-2009, 17:48
Pınar Bey, elinize sağlık. Linkten karşılaştırma dosyasını indirdim. İnceledim. Açık ara önde gibi.
Bütün yorumlarda mükemmel deniliyordu. İlk defa tam anlamıyla karşılaştırma yapılmış, sonuçlar Aurora lehine. Ama bence acele etmeyip (ki zaten şuan fazlasıyla yetecek kumandalarımız var) 1-2 yıl sonra düşünmek daha hayırlı. Sıkça karşılaşılan
arızalar, kötü yada eksik yanları yavaş yavaş forumlara dökülecektir. O zaman hep birlikte karar veririz.

Safa.

pcokum
29-12-2009, 18:01
Safa hocam, kumanda konusunda aceleci değilim. Zaten elimde bir adet Futaba 7C FASST ve bir adet de Art-Tech E-Fly 100c var. Olur ya Allah korusun ama Futaba kumandama bir şey olursa, yada hesapta olmayan, nereye harcasam acaba diye düşündüğüm fazladan bir para elime geçerse (fazla hayalperestlik oldu ama neyse :) ) , Futaba kumanda yerine bu kumandayı denemek isterim. Bizler Futaba için "Sağlam kumanda" diye düşünürken, Cengiz bey'in iki defa Futaba 7C ile sorun yaşaması sonucunda, demek ki en iyi bildiğimiz kumandalarda da sorun yaşanabiliyormuş fikri bende oluştu.

Dediğim gibi, şu anda almaya niyetim yok. Ama olasılık hesapları içerisinde kumandalar kategorisinde üst sıralarda yer alıyor bu ürün. Tabiki benim için.

baytacoglu
29-12-2009, 18:48
Sevgili arkadaşlar,

Pınar'ın Cengiz beyin kumandasını örnek vermesi çok doğru hepimiz birlikte gördük ancak ben ve Murat da Hitec ile sorun yaşadığımız için (ozamanlar daha tanışmıyorduk) ben de biraz hitec'e soğuk duruyorum. Aslında şu anda servo plarak hitec servoları daha çok tercih etmeme rağmen kumandada Futaba'dan çok memnun kalınca biraz daha bu yönde düşünür oldum. Hitec kumanda benim Mustang uçağımı kaybetmeme neden olan kumandadır. Ayrıca Piper da ilk uçuşunda Hitec kumanda ile düştü. 4 kez de neredyse kırım olmak üzere durumları yaşadım. Diğer taraftan tabii ki Hitec kötü demiyorum, yanlış anlaşılmasın... Sadece ben biraz uzak duruyorum. Tabii bu arada yakın bir zamanda Aurora karşısında rakiplerin de sessiz kalacağını çok tahmin etmiyorum. Muhtemelen onların yanıtı da bizim ikinci kumandalar karını vereceğimiz zamana yetişecektir.
Kumanda konusunda ben de şöyle bir düşünceyi geçenlerde aklımdan geçirdim. Benim tek kumandam var. Bir şey olursa park flyer biel uçuramam bu yüzden ikinci bir kumandanın evde her zaman olmasında fayda var gibi. Ucuz ama fonksiyonel olması bakımından THK'da satılan 9 kanallı 2.4GHz modüllü kumandayı irdeleyip duruyorum.

Fikirlerinizi alabilir miyim?

Sevgiler

Barlas. 8)

pcokum
29-12-2009, 19:07
Barlas hocam, bildiğim kadarıyla THK'da satılan 2.4 GHz kumanda, Hobbycity de satılan Turnigy 9 kanal kumandanın hemen hemen aynısı. Hatta aynı kalıptan bile çıktığını söyleyebilirim neredeyse. Her ikiside I-Max 9-X tabanlı kumandalar.

Bir ara Turnigy kumandalar ile ilgili yazılım sorunlarından bahsediyorlardı. Hatta bu kumandalar satıştan çekilmişlerdi. Ama şu anda tekrar satıştalar. Sanırım yazılım sorununu hallettiler. THK da satılan kumandanın kağıt üzerinde bazı artıları var. Ürünün üzerinde 115 cm lik FM antenin olmasının yanısıra 2.4 modül ile gelmesi bir avantaj. Ben modüllü sistemlere biraz daha sıcak bakıyorum. Kumandanın modülü tatmin edici olmazsa, gayet ucuz bir şekilde Assan modüle geçilebilir. Assan modül ve alıcılar konusunda çok iyi eleştiriler okudum. Bu haliyle kumanda Hitec Aurora'nın üçte bir fiyatına denk geliyor. Parkflyer tarzı uçaklar için kullanılabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla

I-Max 9-X kumandanın kullanma kılavuzu

[Sadece Kay

encore
29-12-2009, 20:27
Burçin bey'in Assan modülü geldi. Gerçekten modül de alıcıları da çok ekonomik.
9 Kanal alıcı 31 dolar. 800 metre mesafeye kadar sorun çıkarmadığı söyleniyor. Burçin biraz kullansın, problem varsa görürüz.

Safa.

encore
29-12-2009, 20:32
Sevgili arkadaşlar,

Pınar'ın Cengiz beyin kumandasını örnek vermesi çok doğru hepimiz birlikte gördük ancak ben ve Murat da Hitec ile sorun yaşadığımız için (ozamanlar daha tanışmıyorduk) ben de biraz hitec'e soğuk duruyorum. Aslında şu anda servo plarak hitec servoları daha çok tercih etmeme rağmen kumandada Futaba'dan çok memnun kalınca biraz daha bu yönde düşünür oldum. Hitec kumanda benim Mustang uçağımı kaybetmeme neden olan kumandadır. Ayrıca Piper da ilk uçuşunda Hitec kumanda ile düştü. 4 kez de neredyse kırım olmak üzere durumları yaşadım. Diğer taraftan tabii ki Hitec kötü demiyorum, yanlış anlaşılmasın... Sadece ben biraz uzak duruyorum. Tabii bu arada yakın bir zamanda Aurora karşısında rakiplerin de sessiz kalacağını çok tahmin etmiyorum. Muhtemelen onların yanıtı da bizim ikinci kumandalar karını vereceğimiz zamana yetişecektir.
Kumanda konusunda ben de şöyle bir düşünceyi geçenlerde aklımdan geçirdim. Benim tek kumandam var. Bir şey olursa park flyer biel uçuramam bu yüzden ikinci bir kumandanın evde her zaman olmasında fayda var gibi. Ucuz ama fonksiyonel olması bakımından THK'da satılan 9 kanallı 2.4GHz modüllü kumandayı irdeleyip duruyorum.

Fikirlerinizi alabilir miyim?

Sevgiler

Barlas. 8)

Barlas hocam Assan modülden övgüyle bahsediliyor. Memnun kalmadığını söyleyen bir yoruma daha rastlamadım. 9 Kanallı bir transmitter ile çok uygun fiyata bir sistem oluşturulabilir ama THK da satılan 9 kanal sistemin menüsü tatminkar mı? ona bakmak lazım derim.

Safa.

encore
29-12-2009, 20:45
THK da FS-TH9X in manual'i yok
Bu linkten indirip inceleyebilirsiniz.

[Sadece Kay

Özellikleri oldukça iyi gibi. Sizler de inceleyin isterseniz. Yutdışı fiyatı da 90 dolar alıcısız - 130 dolar civarı alıcısı ile beraber. Sadece Transmitter getirtilip, assan modulle kombine edilebilir.

Safa

pcokum
29-12-2009, 20:55
THK da satılan kumandanın menüsünün pdf ten gördüğüm kadarıyla tatminkar olduğunu düşünüyorum. Tüm ayarlar var kumanda da. Ama incelediğim döküman I-Max 9-X e ait. Altını çizmek isterim.

I-Max 9-X ile ilgili bir inceleme yazısı var linkte. Faydalı olabilir.

[Sadece Kay

baytacoglu
29-12-2009, 21:54
Arkadaşlar, sağolun,

Zaten büyük uçak sıkı para istiyor o yüzden kumanda alımı şimdilik ikinci planda ama sayenizde okuyacak ve inceleyecek materyalim oldu.

Teşekkürler.

Barlas.

pcokum
29-12-2009, 22:36
Hitec Aurora kumanda ile ilgili aklıma gelen bir bilgiyi daha eklemek isterim. Kumanda 7.2V NiMH pil ile birlikte geliyor ve 7.4V 2S Lipo piller ile birlikte herhangi modifikasyona gerek olmadan kullanılabiliyor.

baytacoglu
30-12-2009, 11:46
Sevgili arkadaşlar, dün akşam mesaimi IMAX 9X ve klonlarının hakkında vermiş olduğunuz linkleri tarayarak geçirdim. Malum konu ikinci kumanda...

Genel anlamda kumandanın en büyük problemi şu: Kesinlikle hiç bir kalite kontrol denetimine tabii olmadan doğrudan üretimden piyasaya sürülüyorlar ve dolayısıyla kalite kontrolu yapacak kişiler de satın alanlar oluyorlar. Özetle şöyel söyleniyor: Eğer kumandanızı aldığınızda sizin kumanda çalışıyorsa sorun yok güzvenle kullanabilirsiniz ancak çalışmıyorsa yapabileceğiniz hiç bir şey yok. Bu yüzden kumandayı internet gibi ortamlardan değil muhatap alabileceğiniz satıcılardan almanızı öneriyorlar. Bir de en önemli sıkıntı olarak fail safe yapma şansınız olmayacağı için insanlara ölümcül zararlar verebilecek giant scale uçaklarla kesinlikle kullanmayın ancak daha düşük uçaklarda kullanabilirsiniz diyorlar. Son olarak cihaz PPM modunda (ki 2.4 GHz kullanabilmek için cihazın bu modda olması gerekiyor) 8 kanal olarak çalışıyor, QPCM modda ise 9 kanal olarak çalışıyor.

Manuali ise bir felaket. Hiç bir şey anlamak imkanı yok gibi. Amerikalılar bu manualin lisanına "Chinglish" diyorlar. Yani "Chinese English" yani aslında yazan Çinlinin bile bir şey anlamadığı bir İngilizce. Kumanda JR menülerini kullandığından JR'cıların menüleri sökmesi ve ayarları yapması daha kolay oluyormuş.

Şimdilik elde edebildiklerim özetle böyle.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
30-12-2009, 13:30
Anladığım kadarıyla bu kumanda türevlerinden birini almak, yerli bir satıcıdan olursa fazla risk taşımıyor. Fail safe özelliği olmaması ilginç ama çok da önemli değil bence. Hobbycity'de 12$ a GWS Fail Safe Unit satılıyor. O sorun bu şekilde aşılabilir.

Önemli olan kumandanın hangi nedenle satın alınacak olduğu bence. Şayet 2. kumanda olarak alınacak, yedekte bekleyecek bir kumanda olacaksa yada parkflyer yahut depron modeller gibi gözden çıkarılması, tamiri kolay modellerde kullanılacaksa satın alınabilir. Eldeki 1. kumandanın arızalanması durumunda, yeni bir kaliteli kumanda alınana kadar da idare eder.

Ama iş bütün modelcilik faaliyetlerini bu kumandaya emanet etmek olursa, üzerinde biraz daha düşünmek gerekir bence.

baytacoglu
30-12-2009, 14:04
Çok yaşa, tam da demek istenen aynen böyle...

Yani rahatlıkla idare eder ve kullanılabilirler ancak asla bir Hitec, Futaba JR veya Spectrum değiller, böyle biline...

Sevgiler

Barlas.

cansung
30-12-2009, 18:20
Konunun ucu bana dokunmuş :) siz alın ben JR ca biliyorum anlaşırız :D

encore
30-12-2009, 19:40
Eh iyi o zaman menü problemim olmaz, ben de spektrum'cuyum.

Safa.

pcokum
30-12-2009, 19:48
Aramızda JR cı ve Spectrumcular varken menü konusu dert olmaz. Onların Çingilizce kılavuzlarına ihtiyacımız yok anlaşılan :) Yaşasın modelcilik dayanışması.

baytacoglu
30-12-2009, 23:47
Aramızda JR cı ve Spectrumcular varken menü konusu dert olmaz. Onların Çingilizce kılavuzlarına ihtiyacımız yok anlaşılan :) Yaşasın modelcilik dayanışması.

Yupppiiiiiiiii ;D ;D ;D

baytacoglu
01-02-2010, 16:50
Bugün gözüme Aurora 9 ile ilgili komple videoların olduğu bir site ilişti. Meraklıları için linkini veriyorum.

Barlas.

[Sadece Kay