PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FLIGHT MODEL YAK 54

baytacoglu
20-12-2009, 00:26
Sevgili arkadaşlar,

Flight Model YAK 54 THK'da satılan bir model.

Şunu içtenlikle söylüyorum, modelin kutusu ve kutu içindeki ambalajlamaya gösterilen titizlik beni çok etkiledi. Her parça ayrı ayrı çizilmeyi önleyici ince bir polyesterle kaplanmış ve daha sonra naylon poşetlere konularak paketlenmiş.

Bunun yanısıra kanatlar, dikme, stabilizatör vs her bölüm için vidalar ve gerekli aparatlar poşetlenerek poşet içerisine hangi bölgenin parçaları olduğu belirtilmiş.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

Ahşap kalitesini oldukça iyi buldum. Kaplamalar ise Ultracote ve son derece başarılı. Renkler ise THK sitesindeki görülen renklerden farklı. Bence daha güzel...

Uçağı bir an önce tekerlekleri üzerine almak için için öncelikle tekerlekler ve iniş takımlarını montajladım dolayısıyla uçak yerinde durabiliyor. Rudder bağlantısı yapıldıktan sonra sıra şimdi arka teker montajında.
Rudder pull-pull sistemi .elimde de ruddere uygun servo vardı dolayısıyla pull pull sistemini de kullanılabilecek şekilde montaj yaptım.

pcokum
20-12-2009, 01:35
Barlas hocam, tekrar hayırlı olsun. Bende THK dan aldığım Flight Model üretimi Ultimate 40 modelinde aynı izlenimlere sahip oldum. Ahşap kalitesi ve işçiliği, kaplama gerçekten iyi. Ayrıca paket içeriğinde montajlanacak bölgeye göre vidalar ve aksesuarlar ayrı ayrı poşetlenmiş ve nereye ait oldukları yazılı kağıt parçaları poşetlerin içerisine konmuştu. Bu açıdan firmayı taktir etmek gerek. Ama aksesuarlara aynı puanı veremiyorum ne yazıkki. Gerçi Yak 54 benzin motorlu bir model olduğu için onda kullanılan yekeler, pushrodlar, clevisler v.s. daha yüksek kalitededir diye düşünüyorum.

encore
20-12-2009, 04:44
Tekrar Hayırlı olsun diyorum. Montaj sürecini izlemek isteriz. Sizi çok yormayacaksa resimlerin devamını bekliyoruz.

Saygılar.

Safa.

baytacoglu
20-12-2009, 15:43
Elimden geldiğince montajı resimleyeceğim ancak bazen işe dalıp resim çekmeyi unutuyorum ve bir de bakmışsınız ki iş bitmiş ve basamakları atlamışsınız.

cansung
20-12-2009, 21:12
Abi hayırlı olsun , bu hızla haftaya uçurursun :)
Kazasız kırımsız uçuşlar diliyorum.

baytacoglu
20-12-2009, 22:09
Abi hayırlı olsun , bu hızla haftaya uçurursun :)
Kazasız kırımsız uçuşlar diliyorum.

;D ;D ;D

encore
20-12-2009, 23:42
Haftaya nerdeee, gelecek senenin ilk günlerine ancak yetişir ;D ;D ;D

baytacoglu
20-12-2009, 23:45
Haftaya nerdeee, gelecek senenin ilk günlerine ancak yetişir ;D ;D ;D

Hocam bunun uçması daha çok baharı bulur.

Parçalar eksik. Motor gelmedi. Pervane bile ısmarlamadım. Şu sıralar birazcık daha büyük bir benzin deposu bakıyorum. Yani daha çook zaman var.

Sevgiler

Barlas.

cansung
21-12-2009, 10:23
abi hiç inandırıcı olmadı :) sen dayanamaz bütün parçaları hemen alırsın :D

encore
21-12-2009, 12:44
Barlas Hocam vereceğim link'teki ürünü bir incelerseniz, yeni modele yakışır. Görünen fiyat 99.95 ama satış fiyatı 79.95

[Sadece Kay

Saygılar.

Safa.

baytacoglu
21-12-2009, 19:47

Sevgili Cansun,
Valla bu sefer ne para kaldı ne de pul. Yılbaşı piyangosu mu alsam ne? Yani istesem bile bitme şansı yok...

Yine de hayırlısı.

Sevgiler

Barlas. :)

baytacoglu
21-12-2009, 19:50
Barlas Hocam vereceğim link'teki ürünü bir incelerseniz, yeni modele yakışır. Görünen fiyat 99.95 ama satış fiyatı 79.95

[Sadece Kay

Saygılar.

Safa.

Safa hocam,

çok tteşekkür ederim. Bu ürün daha önce dikkatimi hiç çekmemişti sanıyorum yeni eklenen bir ürün ama son derce kullanışlı olacağı kesin.

Dikkatimi çektiniz çok sağolun. . Ürünü wish listeme attım inşallah uçağın uçuşu için elzem parçaları tamamladıktan sonra sıra ona da gelir. Bu arada sanki vericisini de ayrıca almak gerekiyor gibi anladım ki o da 39 dolar civarında.

Saygılar.

Barlas.

cansung
22-12-2009, 09:43

Sevgili Cansun,
Valla bu sefer ne para kaldı ne de pul. Yılbaşı piyangosu mu alsam ne? Yani istesem bile bitme şansı yok...

Yine de hayırlısı.

Sevgiler

Barlas. :)

Abi ben piyango bileti aldım merak etme çıkınca istediğin kadar takviye yaparım :)

baytacoglu
22-12-2009, 09:48
Yaşasııınnnnnnnnnn :D :D :D

encore
22-12-2009, 13:34
Barlas Hocam Receiver ve transmitter dahil fiyat. Aynen kopyalayıp yapıştırdım.

Specification;
Tx Weight: 16g
Tx Size: 50x17.5mm
Tx Output: 20dBm <100mW 2.4Ghz DSSS
FCC ID: XR9V003

Included;
Large high contrast 132x64 pixel LCD 2.4Ghz Receiver.
1km Range 1~6S Transmitter
Receiver mount (universal type)
Cigarette lighter 5v out USB charger
USB cable. (Charge in car or on a PC)

Yukarıdan anlaşıldığı gibi tx ve rx dahil fiyat. (tabii burada verici modele takılıyor. Alıcı kumanda önünde )

Diğeri ise farklı modellere takmak için yedek verici nin fiyatı.

konunun devamı 2. sayfada...

encore
22-12-2009, 13:40
Bu cihaz hücre voltajlarını ayrı ayrı gösterdiği için 6 hücreli tek lipo veya 2+3 yada 2+4 hücreli 2 lipo yu aynı cihaz ve ekranla aynı anda kontrolde tutmak da mümkün. Ben özellikle bu yönüyle sizin işinize daha çok yarayacağını düşündüm. 2 hücreli lipo-indüksiyon için takılır, 3 yada 4 hücreli lipo servolar ve receiver için takılacak olursa problemsiz takibi mümkün olacaktır. Ayrıca 1 km mesafeden bahsediliyor. En kötü ihtimalle menzil söylenenin yarısı dahi olsa fazlasıyla yetecektir diye düşünüyorum. LCD ekranda
1/100 Volt hassasiyetle anlık durum bildirmesi de bence mükemmel bir özellik. Yorumlarda da gayet başarılı bulmuşlar. Daha ne diyem?

Saygılar.

Safa.

baytacoglu
22-12-2009, 14:29
Ben de kesinlikle bu görüşlerinize katılıyorum.

Ancak şimdiye kadar hiç pil bitirecek kadar uçamadık ki. Günün sonlanması genellikle hep bir kaza kırımla bitiyor maazallah... ;D ;D ;D

Ancak en kısa sürede bu cihazdan edineceğim.

Sevgi ve saygılar.

Barlas.

pcokum
22-12-2009, 20:39
Cihaz güzel ve ilgi çekici. Ama lipoların kapasiteleri düşünüldüğünde çok da gerekli değil gibi gözüküyor. Şayet kullanılan bataryalar NiCad yada NiMh olsalardı kesinlikle lazım diye düşünürdüm. Keşke bu cihazın başka bir versiyonu olsa da depoda kalan yakıtı gösterse. Bence çok daha süper olurdu. Aslında elektronikten iyi düzeyde anlayan biri bunu yapabilir. Bir potansiyometreye bağlı şamadıra sistemi ve potansiyometreden geçecek voltaja göre benzin durumunu gösterecek şekilde ayarlanabilir.

cansung
22-12-2009, 23:08
1997 yılından beri uçuyorum ,ilk başladığım yıllarda İstanbulda sahaya sabah gider akşam olunca dönerdim ve nerdeyse 1 galon yakıt bitmiş olurdu ve hiç bir uçuşumda pilimin bittiğini hatırlamıyorum ,NiMH ve NiCad dan başkada pil kullanmadım :) Yakıt konusunda gelincede 10 dk uçmak için gayet yeterli bir zamandır ve mevcut standart depolarda minimum 10 dk uçabilecek kadar yetmektedir ,bence bu kadar ince düşünmemek lazım rahat olun :D Benzinli model uçuracak olanlar ateşleme pilini düşünsün :) :) :)

encore
22-12-2009, 23:31
1997 yılından beri uçuyorum ,ilk başladığım yıllarda İstanbulda sahaya sabah gider akşam olunca dönerdim ve nerdeyse 1 galon yakıt bitmiş olurdu ve hiç bir uçuşumda pilimin bittiğini hatırlamıyorum ,NiMH ve NiCad dan başkada pil kullanmadım :) Yakıt konusunda gelincede 10 dk uçmak için gayet yeterli bir zamandır ve mevcut standart depolarda minimum 10 dk uçabilecek kadar yetmektedir ,bence bu kadar ince düşünmemek lazım rahat olun :D Benzinli model uçuracak olanlar ateşleme pilini düşünsün :) :) :)

Barlas Hocamın yeni modeli için düşünmüştüm. Aynı anda hem ateşleme pilini hemde alıcı pilini kontrol etmek için. Çok gerekli olup olmadığını bilmiyorum, ben patlar model uçurmadığım içiin pil harcaması konusunda pek bilgim yok. Ama bildiğim kadarıyla böyle büyük bir modelin servoları oldukça yüksek amper çekecek ve pil sarfiyatı o oranda artacaktır. Belki çok gerekli değil fakat çok faydalı diye düşünüyorum. Hatta Ben elektrikli modellerimde kullanmak için bir tane ısmarlayacağım.

Saygılar.

Safa.

pcokum
22-12-2009, 23:36
Safa hocam, bu aletin sesli ikaz özelliği var mı, dikkatinizi çektimi hiç?

pcokum
22-12-2009, 23:38
..... Benzinli model uçuracak olanlar ateşleme pilini düşünsün :) :) :)

ateşleme pilinin de sorun çıkaracağını sanmıyorum. 7.4 V 2500-3000 mah lipo, rahat rahat yeter...

encore
22-12-2009, 23:47
Safa hocam, bu aletin sesli ikaz özelliği var mı, dikkatinizi çektimi hiç?

Pınar bey, yorumlardan bir tanesini aynen kopyalayıp yapıştırdım. hücrelerden birisi bile 3.1 volt altına düşünce sesli uyarı yapıyor. Dolayısıyla balans bozukluğu varsa bundan da haberdar olabiliyorsunuz.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
It emits a warning when voltage of ANY cell crosses 3.1 volts. I am using the word "crossing", because the unit will beep when the voltage of a cell drops below 3.1 volts AND it will beep again if the voltage of that cell rises over 3.1 volts again (which will happen if you turn off the throttle).
I KNOW this is contrary to what Jason says, but this is how the 3 units I have function. There is NO warning prior to a cell crossing 3.1 volts.
Also, the unit will beep again, if a second cell crosses 3.1 volts and again when a third does, etc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

baytacoglu
22-12-2009, 23:48
Cihazın üretim mantığı çok güzel ve tam da benim gibi sağlamcılar için üretilmiş diye düşünüyorum. Ancaak fiyatı aslında birazcık el yakıyor, şöyle ki; neredeyse 80 dolarlık bir rakam. Şimdi benim uçağımı tamamlamam için bir tek pervanem bile yokken ki 22x8 Master airscrew tanesi yaklaşık 19 dolar, buna 80 dolarlık bir yatırım şu aşamada lüks benim için. Ama uçağı kırmaz da bir süre dayanmasını sağlarsak gerçekten de etkili olabilir.
Safa beye bir konuda hak veriyorum, bu uçakta kullanacağım servolar dijital servo ve her birine yüklendiğimde minimum 8-9 kiloya varan yük altında kalacaklar ve dijital olmaları nedeniyle de pilden bol akım çekecekler. Bu da daoğal olarak pili daha hızlı tüketecek.
Cansun'un da haklı olduğu konu ise şu, halen Nimh pillerle bile ben en az 5-6 uçuş yapsam da volt watch hep yeşilde duruyor.
Aslında galiba biraz da temkinli gidip uaçuşlardan sonra pili birkaç kez ölçebilirsek de tüketimin ne kadar olacağı hakkında fikir sahibi olabiliriz, taa ki ekstradan 80 dolar bulup cihazdan edininceye kadar.
Bu büyük uçak cidden masraflı...

Sevgiler

Barlas

pcokum
22-12-2009, 23:52
Sesli ikaz özellliği (özellikle hücre başına) gayet iyi. Beni tek düşündüren frekansın 2.4 Ghz olması. FPV sistemler konusunda okuduğum yazılarda, özellikle 2.4 verici kullananların FPV sistemlerinde 2.4 Ghz olanları değil de 2.3 Ghz olanları tercih etmeleri yönünde tavsiyeler vardı. Sonuçta uçağın içinde 2.4 Ghz yayın yapan bir verici olacak.

encore
22-12-2009, 23:54
Barlas Hocam,
Böyle güzel ve pahalı bir modele yakışır demiştim sadece. Tabiki önce ayak-yorgan meselesi. Acele yok. İleride olur inşallah. Önce bir modeli havada görelim kısmet olursa.

Saygılar.

Safa.

encore
22-12-2009, 23:57
Sesli ikaz özellliği (özellikle hücre başına) gayet iyi. Beni tek düşündüren frekansın 2.4 Ghz olması. FPV sistemler konusunda okuduğum yazılarda, özellikle 2.4 verici kullananların FPV sistemlerinde 2.4 Ghz olanları değil de 2.3 Ghz olanları tercih etmeleri yönünde tavsiyeler vardı. Sonuçta uçağın içinde 2.4 Ghz yayın yapan bir verici olacak.

Pınar Bey, o konuda kesin bir bilgim yok. Ama FASST 2.4 GHz veya DSM2 sitemlerde interferens dediğimiz frekans girişimi veya karışması yada etkileşim olacağını zannetmiyorum.

Saygılar.

Safa.

baytacoglu
23-12-2009, 00:09
Barlas Hocam,
Böyle güzel ve pahalı bir modele yakışır demiştim sadece. Tabiki önce ayak-yorgan meselesi. Acele yok. İleride olur inşallah. Önce bir modeli havada görelim kısmet olursa.

Saygılar.

Safa.

İİİnnşaaallllaaaahhhh 8)

pcokum
23-12-2009, 21:13
Barlas hocam, benzin motorlar için Himodel de vericiden kontrollü ateşleme kontrol devresi dikkatimi çekti. Fiyatı 11.10 USD. Hobbycity de ki devreyi kullanmaya gerek olmayabilir.

[Sadece Kay

baytacoglu
23-12-2009, 21:35
Enteresan bir ürün ancak çok detaylı yazılar yok. Almak istediklerimi çok tatminkar olarak alamadım doğrusu...

Sevgiler

Barlas.