PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava Harp Okulu Model Uçak Yarışması

cansung
02-03-2010, 10:11
[Sadece Kay
ÖZET
Yarışma için tasarlanacak radyo kontrollü elektrik motorlu uçak, gövde içerisinde 10 adet top (softball) taşıyabilmelidir. Bir topun ağırlığı yaklaşık 170 ile 200 gr arasındadır. Topların çapları ise 9 ile 10 cm arasında değişmektedir. Uçağın ağırlığı ve görevleri yerine getirmedeki uçuş zamanları alınacak puanları belirleyecektir. Ayrıntılar aşağıda verilmiştir.
[Sadece Kay

cansung
02-03-2010, 10:17
Yunus Arkadaşımız bu konuyla ilgilenmektedir.

Sevgili Yunus ,
Bu tip konularda her zaman ben ve arkadaşlarım yardıma hazırdır ,yalnızca sadece benim veya bireysel olarak bir arkadaşımın buna tek başına zaman ayırabilmesi mümkün değil bu yüzden forumları oluşturduk, sen yapmak istediklerini forum kanalıyla yazarsan ben veya herhangi bir arkadaşım sana yardımcı olacaktır. Hatta ve hatta forumumuzda sana benden çok daha fazla yardımcı olabilecek sizin üniversitede öğretim görevlisi ağabeylerimiz var, elektrikli modeller konusunda oldukça deneyimli bir sürü arkadaşlarımız forumlarımızda hemen hemen hergün onlinelar, sen konuyu başlat herkes ben dahil sana yardım etmeye çalışırız.
Ben yarışma kurallarına göz ucuyla baktım ve senden istenenler şöyle
• Model uçak sertifikasına sahip olman gerekir. (THK dan sınava girip bu sertifkayı almak zorundasın)
• Radyo kumanda Fail Safe özelliğine sahip olacak (Buda demek ki pahalı bir sistem olmalı ,PCM)
• Dizayn edilen uçaklar 10 adet soft ball taşıyacak ve her biri 170-200g kısaca yaklaşık taşıması gereken ağırlık 1,7kg ile 2kg arasında ve tüm bunları NiCad veya NiMh batarya ile yapmak serbest LiPo yasak.
Yunus cum bu şartlara baktığımızda bu yarışma için öncelikle model uçak uçuruyor olman lazım (Legal olarak) , ve tüm bunların yanında Fail Safe özelliğine sahip kumanda satın alman lazım ve yaklaşık olarak 350-500usd dan aşağıya PCM verici ve alıcıya sahip olamazsın. Tüm bunların yanında bu uçak kendi ağırlığı dışında 2kg bir yük taşıyacağına göre sıkı bir elektrik motoru olacak ve bu motorları nimh pille uçurmaya çalışacaksın ve nerden baksan 1000-1500 TL gibi bir maliyetin olacak eğer elinde bu yarışma için gerekli ekipmanın yoksayatırımını yakıtlı bir uçağa göre yapsan daha mantıklı olur . Karar senin ben yaparım dersen ben ve arkadaşlarm sana teknik bilgi konusunda yardımcı oluruz.

yunus_06
02-03-2010, 12:33
öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. benim rc sertifikam yok ama pilot işini hallettik sayılır. maliyet işine gelince de zaten bir öğrencinin kolay kolay karşılaması pek beklenemzdi :( bolomumuzden maliyet için yardım istedik. şu an cevap bekliyoruz.gelen cevaba gore hareket edeceğiz. ilginiz için bir kez daha teşekkür eder. herkese kazasız uçuşlar dilerim ;D

pcokum
02-03-2010, 12:54
Yarışma katılım kurallarını daha önce incelemiştim. Zor bir yarışma. Lipo bataryaların yasak olması büyük bir kısıtlama olacak. Ayrıca yarışma kurallarının dahilinde bir uçak tasarlamak için süre de maalesef çok kısıtlı.

pcokum
02-03-2010, 16:14
Bir ekleme yapmak istiyorum. Bu yarışma aynı kurallarla yurt dışında muhtelif ülkelerde düzenlenmekte. Katılımcılar takım olarak katılmakta ve genelde takımlar üniversite takımı olarak iştirak etmekteler. Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen yarışmaya Türkiye'den bildiğim kadarıyla İTÜ, ODTÜ, Anadolu Üniversitesi ve Hava Harp Okulu katıldılar. Aynı takımlar, Hava Harp Okulu'nun düzenlediği bu yarışmaya da katılacaklardır. Belki sizin öncülüğünüzde, Barlas ve Murat hocaların gözetiminde Mersin Üniversitesi de bu yarışmaya takım olarak katılabilir.

baytacoglu
02-03-2010, 16:43
Bir ekleme yapmak istiyorum. Bu yarışma aynı kurallarla yurt dışında muhtelif ülkelerde düzenlenmekte. Katılımcılar takım olarak katılmakta ve genelde takımlar üniversite takımı olarak iştirak etmekteler. Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen yarışmaya Türkiye'den bildiğim kadarıyla İTÜ, ODTÜ, Anadolu Üniversitesi ve Hava Harp Okulu katıldılar. Aynı takımlar, Hava Harp Okulu'nun düzenlediği bu yarışmaya da katılacaklardır. Belki sizin öncülüğünüzde, Barlas ve Murat hocaların gözetiminde Mersin Üniversitesi de bu yarışmaya takım olarak katılabilir.

Hocam,
Ben kendi adıma yapım işleriyle çok fazla ilgilenemiyorum. Özellikle bütün uçaklarımın alıcı pillerini bile LiPo 'ya çevirmiş biri olarak NiMh ve NiCd pilleri geride bıraktım.

Destek olmaya çalışırım ama buna girişebileceğimi zannetmiyorum.

Sevgiler

Barlas.

encore
04-03-2010, 00:12
Link deki şartları okudum.
11-12 inçlik (yaklaşık 30 cm çapında) 10 adet top (herbiri 200 gram civarında) taşıyacak bir model tasarlanacak, kılı kırkyaran bir sürü kriter. Ciddi masraf. Bana göre değil. İlgilenecek, kriterleri yerine getirebilirim diyen arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

Safa.

Özür dileyerek düzeltiyorum. Topların çapı değil, çevresi 12 inch'miş. Bu durumda

çapı 10 cm olur.

mozeren
04-03-2010, 11:44
Bence bu model kolaylıkla yapılabilir ve Barlas ve sefa hocalar elektrik modeller konusunda oldukça bilgilerini geliştirdiler. Hele barlasın son katana konfigürasyonu patlarlardan daha iyi. Bu arada sorun ciddi ağırlık standardı olması (2000 gr + uçak ağırlığı) ve bunun için pil ve motor masrafı dolayısıyla sponsor olmadan girilmez. Ödüllerde düşük birinciye 2000 lira, sadece Hava Harp okulunun yarışması olduğu için şan olsun diye çalışabilir, böyle bir uçağın masrafı 2000 liranın çok üstünde örn telemaster uçuş ağırlığı 6000 gr , 90 FX pervane 2.38 kanat
açıklığı ile 2000 gr kaldıramaz. Bu uçağın boyutlarını ve motor gereksinimin siz düşünün ????

Murat

cansung
04-03-2010, 18:29
NiMh veya NiCad ile bu ağırlıktaki bir uçak nasıl uçacak :)

stingray
04-03-2010, 18:51
Sevgili arkadaşlar,kanatların içini helyum doldurmak yasaklar içindemi? :)

yunus_06
04-03-2010, 19:38
evet kanatların içini helyım doldurmak yasak. havadan hafif herhangi birşeyin kullanılması yasak. bizimde aklımız gelmişti doğrusu :) ama yasak :)

baytacoglu
04-03-2010, 23:25
Her şeyden önce motora bir redüktör ve büyük bir pervane gerekecek gibi...

Ama nereden baksan akü büyüklüğünde pil gerektirecek. Aklıma bir şey geldi Bunun kanatları nasıl olsa büyük olacak. Acaba güneş enerjisi hücreleri ile kanatların üst kısımları kaplansa ek enerji elde edilebilir mi????????????

Sevgiler

Barlas.

pcokum
04-03-2010, 23:38
Barlas hocam sanırım bu mümkün olmayacak. Kurallar arasında " Piller uçuş periyodu sırasında sortiler arasında değiştirilemez ve şarj edilemez." şeklinde bir kısıtlama var.

baytacoglu
05-03-2010, 13:52
Kardeşim yani kusura bakmasınlar da amaç üzüm mü yemek yoksam bağcı mı dövmek.

Vazgeçtim ben kafa yormuyom. ;D ;D ;D