PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yelkenli RC Tekne

pcokum
08-03-2010, 14:15
Deniz kenarında kurulu olan bir şehirde, hemde neredeyse bomboş bir marinası olan şehirde tekne modelciliğinin yok denecek kadar az olması hep tuhafıma gitmiştir. Yakın zamanda tesadüfen karşılaştığım bir forumda uzaktan kumandalı yelkenli modellerle ilgili yazışmalar dikkatimi çekti. Konu IOM yelkenli yarışlarıyla ilgiliydi. IOM, "International One Meter" kelimelerinin kısaltması. Tüm dünyada bir yarışma kategorisi olarak kabul görmüş, uzunluğu bir metreyi aşmayan uzaktan kumandalı yelkenli tekne yarışlarıyla ilgili. Biraz araştırınca videolarına rastladım. Belki bende başka birilerinin de dikkatini çeker ümidiyle, aşağıda bu tip teknelerle ilgili video ve site linkleri veriyorum.

Videolar:
---------------------------------------------------------------

[Sadece Kay

[Sadece Kay

Linkler:
--------------------------------------------------------------
[Sadece Kay

[Sadece Kay
[Sadece Kay

baytacoglu
08-03-2010, 14:51
Yorum yok, yoksam finansal olarak göçerim, ben bu sayfayı hiç görmedim, hiç duymadım, hatta şimdi aya bile seyehat edebilirim görmemek için... 8)

pcokum
08-03-2010, 15:07
Barlas hocam, illaki yorum lazım. :) Ay'a seyahat için lazım olan parayı gelin buna yatırın, jetlag olayından kurtulun. Şaka bir yana bu tür modelcilik, radyo kontrollü modelcilik tipleri arasında en masrafsızı. Hazır alayım derseniz Hobbycity de 90 ile 120 USD arası fiyatlarla RTR olarak satılıyor.
(Bkz. [Sadece Kay s&idCategory=285&ParentCat=254)

Kendim yapayım diyenlerin de 2 kanal alıcı-verici + 2 adet servo + bir adet alıcı pili + ahşap malzeme ve bolca emek sarfederek bu hobiye başlaması mümkün.

IOM sınıfı yelkenlilerde kullanılacak servolar 1 adet HXT 5010 6,9 kg. (5 USD) + 1 adet Turnigy 1501MG 15 kg. (11 USD)

İşin zor yanı yelken kullanmayı öğrenmekte. Gerçek yelkencilikte seyir nasıl sağlanıyorsa bu işte de durum aynı. Yalnız bir fark, gerçek yelkenli teknede yarışanların, modellerin daha zevkli olduğunu ifade etmeleri.

Bu tip modeller, radyo kontrollü modelciliğin çoluk çocuk hep birlikte rahatlıkla yapılabilmesine imkan sağlıyor.

pcokum
08-03-2010, 15:14
Virüsü biraz daha patojen hale getirebilirmiyim acaba diye HK de satılan Monsoon modelinin videosunu da ekliyorum

[Sadece Kay

baytacoglu
08-03-2010, 16:44
Yok birader ben aya gidecem. Girmeyin kanıma yav. Daha evde gökleri bekleyen modeller dururken...tövbe tövbe valla hanım bu kadar toleransına rağmen bu sefer kesin koyar kapının önüne...
8)

ceyhun
17-03-2010, 16:50
bende bi tane var bundan
hanımın hediyesi süs olarak duruyor evde
bi ara aklımdan geçti yüzdürmek ama geri nasıl getiririm döndüremem falan diye korktum yüzdürmedim
ama şimdi görünce kanım kaynamadı değil.

isteyene turu bi biskreme kiralayabilirim ;D ;D ;D

pcokum
17-03-2010, 20:04
Eti Tutku olsa olmamı :-\

ceyhun
18-03-2010, 11:21
e onada olur muadili nasıl olsa seni mi kırcaz abi.

baytacoglu
18-03-2010, 11:36
arkadaşlar konunun içine yemek karışt. Birazdan mangalı yakacaz galiba???

pcokum
18-03-2010, 12:11
Pazar günü kurulan sofradan sonra, artık mangal zamanı geldi zaten Barlas hocam. Hepimiz birer tane yelkenli alalım, denize karşı çizgili pijamalarla bir taraftan mangal yaparız, diğer taraftan yelkenlileri yüzdürürüz. :D

ceyhun
18-03-2010, 16:13
ya çok iyi oldu bu iş.

valla bi yelkenli nelere yol açtı. mangalı kuruyoruz.

o zaman size bi sürprizim daha var bende bitanede 1 metrelik sürat teknesi var ama branç isterim ona göre. o pili çok yakıyo. ;D ;D

pcokum
18-03-2010, 16:33
Oooo Ceyhun, sen evde tam teşekküllü marina kurmuşsun haberimiz yok. 1 metre motorlu tekne varsa, yelkenliyi yüzdüremem diye hiç düşünme. Onu kurtarma gemisi olarak kullanırsın :D . Branç helal olsun sana ..... 8)

ceyhun
18-03-2010, 17:21
valla öyle pınar abi zamanında çok maymun iştahlılıkyaptım teknenin biri dediğim gibi hediye ama diğeri eskiden kalma onun motorunda problem vardı bi ara yaptım motor çok güçlü geldi şaftı kopardı sonra yine uğraştımda şimdi bi sorunu yok gibi 1 saatlik emeğime bakar uçaklarla helikopterler olunca süs eşyası olarak görev yapıyorlardı bir marina gününde getiririm yüzdürürüz brançıda kebabıda muhabbetinizle ısmarlamış gibi olursunuz zaten.

sarıkaya
18-03-2010, 17:44
Ceyhun'um aşkolsun 1 metre tekne'n var yeni haberimiz oluyor.Valla Cumartesi öğleden sonra marina'da buluşup görelim derim.Bende yıllar önce ilk kumandamı aldığımda yaklaşık 1 metre boyunda pembe köpükten bir tekne yapmış ve aynen şu andaki marina'da yüzdürmüştüm.Motor fırçalı Renault Toros'un cam silgi motoruydu.Pil olarakta 2 adet ışıldak aküsü kullanmıştım.Nerde öyle lipo lar falan.Hız süperdi.Yaklaşık saatte 5-10 KM idi. ;D

ceyhun
19-03-2010, 11:04
tamam ramazan abi ben akşam tekrar kontrol ederim eksiklerini tamamlarım yüzdürürüz.
hiç aklımda yoktu tekne ondan bahsetmemişimdir.
iyi oldu bu valla en azından toplamış olurum makinayı bende en azından kırım sıkıntısı yok.