PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Os bujilerin özellikleri

baytacoglu
22-03-2010, 22:11
Sevgili arkadaşlar.
Zaman zaman hangi buji olmalı diye aramızda yaptığımız tartışmalara son. Altta OS bujilerin kullanım alanlarını gösteren bir tablo var.

Umarım herkesin işine yarar.

Sevgiler

Barlas.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)
Uploaded with ImageShack.us ([Sadece Kay)

#6 Hot OSMG2690 A long-lasting plug for most .10-.60 2-strokes
P3 Ultra Hot OSMG2699 For 21VZ-B V-Spec and most .18-.28 off-road racing Turbo head engines
P4 Super Hot OSMG2697 For 21VZ-B V-Spec and most .18-.28 off-road racing Turbo head engines
P5 Very Hot OSMG2711 For 21VZ-B V-Spec and most .18-.28 off-road racing Turbo head engines, especially when the temperature is high or for leaner needle settings and high-nitro/high-rpm running
LC3 Hot OSMG2700 Long reach, for 1/10 scale off-road engines such as O.S. 21TMs and Traxxas® peak needle settings and punchy throttle response
#7 Medium Hot OSMG2713 For 2-stroke airplane, helicopter and car (except Turbo head) engines. Offers stable idling, broad peak needle settings and punchy throttle response
RP6 Medium OSMG2703 For most .12-.21 on-road racing Turbo head engines
LC4 Medium OSMG2708 Long reach, for 1/10 scale off-road engines such as O.S. 21TMs and the Traxxas TRX2.5 & 3.3™ engines
#8 Medium OSMG2691 A favorite for most 2-stroke engines
RP7 Cold OSMG2704 For most .12-.21 on-road racing Turbo head engines
RP8 Cold OSMG2698 Outlast the hottest heats with Turbo head engines
#10 Cold OSMG2693 Ideal for aircraft engines .60-size and up
R5 Cold OSMG2694 For leaner needle settings and high-nitro/high-rpm scale racing
F 4-Stroke OSMG2692 Long reach and long life for 4-stroke engines

pcokum
22-03-2010, 22:58
Barlas hocam ellerinize, klavyenize sağlık. Gayet faydalı bir bilgi olmuş. Bir ekleme yapmak yapmak istiyorum. Yanlış bilmiyorsam, burada belirtilen HOT (sıcak) ve COLD (soğuk), havanın sıcaklığını değil, bujinin sıcaklığını ifade ediyor. Yani soğuk havalarda Hot buji, sıcak havalarda Cold buji tercih etmek gerekiyor. Ama genellikle ihtiyaca cevap veren genel maksatlı buji olarak No8, aşırı soğuklarda ise No6 (eski adıyla A3) yada F tipi tercih etmek yeterli olur kanımca.

cansung
23-03-2010, 10:47
Güzel bir paylaşım, hepimizin zaman zaman takıldığı bir konu :) Ben artık F ciyim :)

baytacoglu
23-03-2010, 12:25
Barlas hocam ellerinize, klavyenize sağlık. Gayet faydalı bir bilgi olmuş. Bir ekleme yapmak yapmak istiyorum. Yanlış bilmiyorsam, burada belirtilen HOT (sıcak) ve COLD (soğuk), havanın sıcaklığını değil, bujinin sıcaklığını ifade ediyor. Yani soğuk havalarda Hot buji, sıcak havalarda Cold buji tercih etmek gerekiyor. Ama genellikle ihtiyaca cevap veren genel maksatlı buji olarak No8, aşırı soğuklarda ise No6 (eski adıyla A3) yada F tipi tercih etmek yeterli olur kanımca.

Tespitine büyük oranda katılıyorum ancak bir nüans var.
A3 ya da yeni adıyla No. 6 buji aynen dediğin hava şartlarında daha çok .20-.60 ci motorlarda kullanılması önerilmekte motor hacimleri >.60 ci olanlarda No. 8 veya F buji kullanılması tavsiye edilmekte.

Yani A3 (No. 6) buji için kesinleşmiş demiyelim ama tavsiye edilen bir üst motor hacmi var, bu göz önüne alınırsa iyi olacaktır diye düşünüyorum.
"
Cansunun da dediği gibi ben ister soğuk ister sıcak hava olsun hem iki zamanlı hem de 4 zamanlı motorlarımın hepsinde F buji kullanıyorum. Saito motorlarımda ise SAIP400", Saitonun ürettiği kendi 4 zamanlı bujisini tercih ediyorum.

Umarım bu bilgiler tüm modelcilere küçücük de olsa bir katkı yapar.

Herkese sevgiler

Barlas.

pcokum
23-03-2010, 13:34
Evet Barlas hocam, o nokta açıkta kalmıştı. Hatırlatma için teşekkür ederim. Bujilerin motor hacimlerine göre değişmesinde bildiğim kadarıyla sıkıştırma oranı ve pistonun tepe noktadayken silindir kafasına olan mesafesi ön plana çıkıyor. No.6 ve No.8 bujiler, F tipi olanlarına göre daha kısa bujiler. Dikkat edilirse F tipi olanlar 1-2 mm. kadar daha uzunlar. Bu uzunluk aslında 4 zamanlı motorların piston mesafesi dikkate alınarak tasarlanmış. Uzun olması sebebiyle yanma odasının merkeze yakın kısmında ateşlemeye sebep oluyor. Böylece 2 zamanlı motorlarda da verimli olarak kullanılıyor. Ama belirli bir hacmin zerindeki motorlarda... Küçük motor hacimlerinde F tipi bujilerin pistona çarpma ihtimali olabilir. Yani .28 cui lik bir motorda F tipi kullanmak riskli olabilir.

baytacoglu
23-03-2010, 14:59
Evet Barlas hocam, o nokta açıkta kalmıştı. Hatırlatma için teşekkür ederim. Bujilerin motor hacimlerine göre değişmesinde bildiğim kadarıyla sıkıştırma oranı ve pistonun tepe noktadayken silindir kafasına olan mesafesi ön plana çıkıyor. No.6 ve No.8 bujiler, F tipi olanlarına göre daha kısa bujiler. Dikkat edilirse F tipi olanlar 1-2 mm. kadar daha uzunlar. Bu uzunluk aslında 4 zamanlı motorların piston mesafesi dikkate alınarak tasarlanmış. Uzun olması sebebiyle yanma odasının merkeze yakın kısmında ateşlemeye sebep oluyor. Böylece 2 zamanlı motorlarda da verimli olarak kullanılıyor. Ama belirli bir hacmin zerindeki motorlarda... Küçük motor hacimlerinde F tipi bujilerin pistona çarpma ihtimali olabilir. Yani .28 cui lik bir motorda F tipi kullanmak riskli olabilir.

Bu söylediğin doğru olabilir ama benim tam bir bilgim yok ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki .46 ci 2z motorlardan itibaren F buji bizzat kullandım ve bu yönde bir sorun yaşamadım.
Diğer taraftan F bujinin uzun olmasının en önemli avantajı içindeki sarmalı daha fazla korugan altında tutması nedeniyle soğumasının daha geç olması ve 4 zamanlılardaki sıkıştırmaya kadar geçen sürede (neredeyse iki zamanlıların 2 katı kadar) bujinin sıcak kalmasını sağlaması olarak yazılıyor. O yüzden özellikle soğuk havalardaki uçuşlarda uygun olan tüm motorlar için F buji daha avantajlı olabilir. Üstelik fiyat olarak da bakarsak No. 8 ile arasında 1-1.5 TLlik b i fark var. Yani tercih edilmesinde önemli bir dezavantaj yok gibi görünüyor.

Sevgiler

Barlas. :)

mozeren
23-03-2010, 15:18
Arkadaşlar 2-2,5 yıl önce buji seçimi ile ilgili sitenin başlangıç sayfasında da yer alan bilgileri incelerseniz motor hacmi, hava durumu vs yanında yakıt nitro konsantrasyonlarıda önemli bir nokta bol nitro bol akkor, daha iyi ateşleme ama hızlı tükenme ??