PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 10-11 Nisan Buluşmaları

mozeren
05-04-2010, 12:57
Arkadaşlar havalar artık düzeldi, hafta sonu yoktum ama bu hafta buradayım umarım görüşürüz.

Herkese iyi haftalar

Murat

baytacoglu
07-04-2010, 10:32
Arkadaşlar,
Az önce başlayan yağmur muhtemelen bu hafta sonu uçaklarımıza bakım ve onarım yapmamız gerektiğini anlatıyor gibi :'( :'( :'(

Barlas.

mozeren
07-04-2010, 10:34
Bakım onarım devam :'( :'(

alikabus
07-04-2010, 11:08
Bakım onarım devam :'( :'(

murat abi THK dan derviş beyle geçen hafta pisttr tanıştım. bana wing tiger başlangıç için iyi dedi. sence de doğrumudur. bunla mı başlamalıyım. yoksa önce bir simülasyon alıp sonra direk patlar motorlu mu almalıyım

mozeren
07-04-2010, 13:43
Sevgili Ali,

Benim önerim 2 seçenektir. O uçağın THK bedeli 310 lira ve geçiş uçağı, bence simulatör ve takiben destekle patlar (Trainer) model rahatlıkla uçurursun, ben yeri geliyor halen uçuruyorum.

Sevgiler
Murat

alikabus
07-04-2010, 13:56
Sevgili Ali,

Benim önerim 2 seçenektir. O uçağın THK bedeli 310 lira ve geçiş uçağı, bence simulatör ve takiben destekle patlar (Trainer) model rahatlıkla uçurursun, ben yeri geliyor halen uçuruyorum.

Sevgiler
Murat

tam olarak anlamadım aslında :) hiç elektrikliye girme diye anladım..
simülatör alıp sonra da patlar motorla devam et diyorsun

baytacoglu
07-04-2010, 14:28
Sevgili Ali,

Sevgiler
Murat

Ali, ben de maydanoz ooluyorum.

Olay şöyle:
Almayı düşündüğün wind tiger 4 kanallı bir elektrikli ama gerek boyut gerekse malzeme olarak iyi bir MODEL UÇAK değil. Oraya yapacağın yatırım ölü yatırım olacak. Şu da bir gerçek ki iyi bir pilli uçak yatırımı da bir patlar motor kadar tutmakta.

Netice: Sen her halükarda iyi bir MODEL UÇAK için asgari bir harcama yapman gerekir. Karar vermen gereken pilli mi olsun yoksa patlar motorlu mu olsundur.

Biz Muratla bir deneyip göreyim diyenlere o türden uçakları öneriyorduk ancak sen modelciliği bilen bir olarak buna devam edeceksen kesinlikle paranı tatmin etmeyecek bir yatırıma yöneltme diye düşünüyorum. Masraf az olsun dersen 0.46 kubik inç boyutunda bir uçak ve makul bir kumanda ile (PPM vey QPCM de olabilir 2.4 GHz şart değil) 1000 TL civarında patlar motorlu uçabilirsin. Arzu edersen eşdeğeri bir elektrikili uçakla o civarda bir rakama uçabilirsin. Eğer sistemleri ve uçağı ikinci el seçersen bu rakam daha da aşğıya iner. Seçenek fazla tercih sana ait.

Biz sana patlar motorlu ile de elektrikli motor ile de yardımcı olabiliriz. Seçimi sen yap ama seçeceğin moodele vereceğin para değsin...

Sevgiler

Barlas.

mozeren
07-04-2010, 16:46
Sevgili Ali önerim Özet olarak önce simülatör eğitim hemen sonra direkt patlar motor

alikabus
07-04-2010, 17:34
Sevgili Ali,

Sevgiler
Murat

Ali, ben de maydanoz ooluyorum.

Olay şöyle:
Almayı düşündüğün wind tiger 4 kanallı bir elektrikli ama gerek boyut gerekse malzeme olarak iyi bir MODEL UÇAK değil. Oraya yapacağın yatırım ölü yatırım olacak. Şu da bir gerçek ki iyi bir pilli uçak yatırımı da bir patlar motor kadar tutmakta.

Netice: Sen her halükarda iyi bir MODEL UÇAK için asgari bir harcama yapman gerekir. Karar vermen gereken pilli mi olsun yoksa patlar motorlu mu olsundur.

Biz Muratla bir deneyip göreyim diyenlere o türden uçakları öneriyorduk ancak sen modelciliği bilen bir olarak buna devam edeceksen kesinlikle paranı tatmin etmeyecek bir yatırıma yöneltme diye düşünüyorum. Masraf az olsun dersen 0.46 kubik inç boyutunda bir uçak ve makul bir kumanda ile (PPM vey QPCM de olabilir 2.4 GHz şart değil) 1000 TL civarında patlar motorlu uçabilirsin. Arzu edersen eşdeğeri bir elektrikili uçakla o civarda bir rakama uçabilirsin. Eğer sistemleri ve uçağı ikinci el seçersen bu rakam daha da aşğıya iner. Seçenek fazla tercih sana ait.

Biz sana patlar motorlu ile de elektrikli motor ile de yardımcı olabiliriz. Seçimi sen yap ama seçeceğin moodele vereceğin para değsin...

Sevgiler

Barlas.

rica ederim. tabiki fikirlerinizi söylemelisiniz. zira sizden öğreneceğim çok şey var. sanırım haklısınız ama şunu düşünerek elektrikliye yönelmiştim. halen devam eden 42 aylık aylık 1500 lira gibi korkunçç bir konut kredim var :) bu nedenle bütçeyi zorlamak istememiştim ama söylediklerinizde çok mantıklı geliyor. arabayı satıp uçak için ayırdığım bütçeyi arttırabilirim belki. neyse düşünmeye devam o halde bakalım ne alacağım :):):):)

baytacoglu
07-04-2010, 20:52
Ali tabii ki kredi borcu için kolaylıklar diliyorum. Hepimiz aynı yolları kullanıyoruz.

Ben ikinci el derken zaten bütçenin bayağı aşağıya çekilebileceğini anlatmak istemiştim. O zaman arabanı da satmaya gerek kalmaz. Hem de tam usulüne uygun uçan bir uçağın olur ama wing tiger bence pek akıllı bir yatırım olmaz.

Sevgiler

Barlas.

alikabus
07-04-2010, 21:31
Ali tabii ki kredi borcu için kolaylıklar diliyorum. Hepimiz aynı yolları kullanıyoruz.

Ben ikinci el derken zaten bütçenin bayağı aşağıya çekilebileceğini anlatmak istemiştim. O zaman arabanı da satmaya gerek kalmaz. Hem de tam usulüne uygun uçan bir uçağın olur ama wing tiger bence pek akıllı bir yatırım olmaz.

Sevgiler

Barlas.

o zaman ben hemen bir tane simülasyon alayım önce.
sonra bana 2. el bakalım :)

baytacoglu
07-04-2010, 21:39

Sevgiler

Barlas.

Memnuniyetle

o zaman ben hemen bir tane simülasyon alayım önce.
sonra bana 2. el bakalım :)

pcokum
07-04-2010, 22:06
Benim farklı bir fikrim var. Hocalarım ne der bilmiyorum ama, iyi bir simülatör çalışması, arkasında model uçak eğitimi (üniversitenin uçağı ile) ve onun sonunda da alttan kanatlı spor / akrobasi giriş uçağı olabilir. Doğrudan 2. seviyeye geçmiş olursun.

baytacoglu
08-04-2010, 09:28
Benim farklı bir fikrim var. Hocalarım ne der bilmiyorum ama, iyi bir simülatör çalışması, arkasında model uçak eğitimi (üniversitenin uçağı ile) ve onun sonunda da alttan kanatlı spor / akrobasi giriş uçağı olabilir. Doğrudan 2. seviyeye geçmiş olursun.

Pınar kaptanım, okulun uçağı tamamen üniversite öğrencilerinin yararlanması amacıyla Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı bütçesinden alınmış olup bu amaç dışında kullanılması halinde bize verilen sorumlulukların bir yerde biraz suistimali anlamı taşıyacaktır. Bir kırım halinde üniversiteye sunmamız gereken kaza kırım raporunda bir miktar doğru olmayan bilgiler yazmak zorunluluğumuz ortaya çıkacak ve bu da bzi rahatsız edecek. O yüzden okulun uçağını bu amaçlar için kullanmak biraz uygun değil gibi görünüyor. Bu konuda yazdıklarım Murat'ın da onayladığı fikirlerdir. O yüzden Ali kardeşimizin bu bakımdan anlayışlı olacağını düşünüyorum. Diğer taraftan uçağın sürekli olduğu yerden taşınması benim için de ayrıca bir iş ve kendi uçaklarımı getiremememe sebep olmakta.

Şunu da ekliyorum ikinci el bir Dolphin ile ( ;D) biz rahatlıkla (simülatörden sonra) uçuş sorununu hallederiz diye de düşünüyorum.

Sevgiler

Barlas.

mozeren
08-04-2010, 14:50
Meterolojiye göre Cuma ve cumartesi güneşli pazar yağmurlu görünüyor, yani cuma günü halk kent uçuş için kurumuş olur diye düşünüyorum ve planlarımızı ona göre yapalım, pazar meçhul lütfen haberleşelim

pcokum
08-04-2010, 16:31
Barlas hocam, o konuda kesinlikle haklısınız. İşin o kısmı benim aklıma gelmemişti. Açıkçası ben o fikri ortaya atarken benim Dolphin'i değil, Calmato yada Low Wing Trainer ı düşünerek atmıştım. Ben o uçağı satıştan çektim. Kararımı da şu anda değiştirmeyi düşünmüyorum açıkçası. Modelciliğe aşina olan ve kumanda kullanmış insanların alttan kanatlı trainer tipi uçaklara kolayca alışabilecekleri düşüncesiyle teklifte bulunmuştum. Ama tabiki üstten/alttan kanatlı trainer tercihi her zaman kişinin kendisine ait olmalı.

alikabus
08-04-2010, 19:11
şu an istanbuldayım seramik ve vitrifiye fuarında. dönünce barlas abinin dediği gibi hemen bi simülatör ile başlayıp sonrada murat abinin dediği gibi patlar motorlu 2. el bir model arayacağım....
sevgiler.

bende kendime bir slogan buldum.... :)))
kırım varsa uçuyorum demektir.

baytacoglu
09-04-2010, 11:33
Arkadaşlar

Meteo.gov.tr Cumartesi günü için hayırlı haberler vermeye devam ediyor. Pazar şimdilik limoni...

Bu şartlar altında başka bir aksilik olmazsa ben saat 08.30'dan itibaren sahada olacağımdır.

Özellikle ilk benzinli SU31 uçuşu yarın kısmet olursa icra edilecektir. Kaçıran üzülülmesin...

Demedi demeyin yani...

Sevgiler

Barlas.

alikabus
10-04-2010, 00:14
Arkadaşlar

Meteo.gov.tr Cumartesi günü için hayırlı haberler vermeye devam ediyor. Pazar şimdilik limoni...

Bu şartlar altında başka bir aksilik olmazsa ben saat 08.30'dan itibaren sahada olacağımdır.

Özellikle ilk benzinli SU31 uçuşu yarın kısmet olursa icra edilecektir. Kaçıran üzülülmesin...

Demedi demeyin yani...

Sevgiler

Barlas.

abi pazar günü hava bugun saat 23.07 itibariyle açık görünüyor.
uçabilir ve herkese de izlettirebilirsin..
bende pazar gelebilirim

baytacoglu
10-04-2010, 01:00
Açıksa gereğini yaparız icabında...

Sevgiler

Barlas.

ruzgar
10-04-2010, 08:29
barlas hocam buluşma halkkentmi?

Burçin

baytacoglu
11-04-2010, 08:38
Arkadaşlar, ben bugün (PAZAR) gelemiyorum. Kusura bakmayın

Barlas.

baytacoglu
11-04-2010, 21:14
Havanın genel durumundan dolayı galiba bugün kimse gidemedi :'( :'(

Herkese iyi bir hafta diliyorum.

Sevgiler

Barlas.

ruzgar
12-04-2010, 13:29
Umarım haftaya hava iyi olur ,yoksa iki hafta yagmurlu hiç çekilmez .
tutkulu bir modelci için çok zaman,yahuuu eskiden kapalı havaları yagmuru sevardim modelcilige başladıgımdan beri hiç hoşlanmaz oldum.

burçin

baytacoglu
12-04-2010, 15:05
Hele evde ben modele model bana baktıkça daha bir kötü oluyo insan ;D ;D

Barlas.