PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 10.04.2010 RESİMLER

baytacoglu
10-04-2010, 22:00
Birkaç güzel enstantane

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

mozeren
10-04-2010, 22:35
Kaptanım eline sağlık çok güzel çekimler

baytacoglu
11-04-2010, 00:16

Mehmet Can TUĞAN
12-04-2010, 00:05
Anlaşılan güzel bir gün olmuş gibi gözüküyor. ::)
Foto^lar güzl ellerinize sağlık Barlas hocam... ;)
Tekerleksiz mobilet çalışıyor yine ;D

_stuka_
12-04-2010, 05:37
sayın hocam .. aynı gecenin ilerleyen saatlerinde yeniden size döndüm. uyanığım zira ev taşıyorum ortalık zebil! :) aralarda bilgisayar basına gecip ufak molalar vermekteyim. fotolara bakarken sormam gereken önemli bi konu geldi aklıma:
üniversitenizde yapılan pistin teknik özelliklerinden bahsedebilir misiniz bir ara? zira Cumhuriyet Üniversitesi bize bir pist sözü verdi ve yapılacak :) Üniversite bahar şenliklerinin v.b. etkinliklerinin düzenleneceği bir alana dahil edilmesi planlanan bir pist söz konusu ..
demi ya bir ara :)
(resimler eğlendiğinizin göstergesi... allah arttırsın :) )
selamlar. ozan from sivas ..

mozeren
12-04-2010, 13:19
Sevgili Ozan,

Bende Mersin Üniversitesinden Murat Özeren, Barlasla bu işi beraber yapıyoruz, pistimiz Üniversite Havacılık topluluğuna buradaki belediyelerden biri olan Toroslar belediysine Barlasla benim isteklerimiz doğrultusunda resmen tahsis edilmiş ve yapılmıştır yaklaşık 15 dönüm arazi içinde 300 m boy 30 m genişliğe sahip, silindirle ezilmiş ve etrafı çevrilmiştir.

baytacoglu
12-04-2010, 15:46
Ozan bey,

Bu pistimiz üniversite kampüsünün çok uzağında Murat'ın da dediği gibi Toroslar Belediyesinin tahsis ettiği 15 dönüm arazi üzerinde konumlandırılmış durumda. Pistin etrafı otobanlardaki gibi tellerele çevrili kapısında bir de asma kilit var. Bizim modelci arkadaşlarımızda da anahtar olduğundan herkes burayı kullanabiliyor.

Forumlarda okuyabildiğimiz kadarıyla bir model uçak faaliyetinin yapılabilmesi için pist uzunluğunun yaklaşık 100m olması yeterlidir ancak daha ideal bir yer için 150 metreden söz edilmekte. Bizim pistimizin de boyu 150m. Eni ise 20m yeterlidir ancak biz yine de 30 metre yaptırdık. 30 metre olmasının avantajını daha sonra uçuşlar sırasında gördük. Özellikle bizim pistimiz doğu-batı istikametinde yer alıyor ancak bulunduğu yerdeki hakim rüzgar genllikle güney-güneybatıdan esiyor. Bu durumda biz uçuşlarımızın çoğunda yan rüzgar alan bir konumdayız. Ben de dahil olmak üzere zaman zaman bu yan rüzgarlar bizlerin özellikle inişlerdeki alan kullanımını çok etkiliyor ve bu geniş pistin avantajını yaşıyoruz. Bunu daha önce düşünmemiştik ancak yaşayınca bir tecrübe oldu.

Daha uzun pistin çok bir avantajı olmaz ancak jet türbinli veya pervaneli jet temelli uçaklar uçuracaksanız ihtiyacınız olabilir çünkü onlar gazla inen uçaklar kesinlikle süzülmezler. Bu durumda zaten asfalt bir pist ise uçaklarda fren tertibatı olmalı ya da pistinizin çim olması avantaj sağlayabilir.

Bahar şenliklerinin yapılacağı bir alana dahil edilmesi konusunda ise size derhal başınızdan geçmiş olan kötü tecrübeyi hatırlatmak isterim. Biz aslında bu işi bu korkularımızdan dolayı insanların bizi seyredemiyecekleri yerlerde yapma gayreti içerisindeyiz. Tabii bu benim naçizane bir düşüncem.

Her şey gönlünüzce olsun

Sevgi ve saygılar

Barlas. 8)