PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jif 65

pcokum
12-04-2010, 14:29
Bir süredir "Neden deniz memleketinde tekne modelciliği yok" diye başınızı şişiriyordum. Yaklaşık 2-3 aydır sessiz ve derinden model yelkenlileri inceledim. Sonunda bir modele karar verip, planlarını indirdim. Bir aydır da plan üzerinde zaman zaman çalışıyordum. İnternette inşa tekniklerini araştırıp, gerekli malzemelerin siparişini geçtikten sonra dünkü yağmuru fırsat bilip aldım elime maket bıçağını bismillah deyip doğramaya başladım.

Uçak işinden sonra tekne dünyası bam başka doğrusu. Kendisine ait bir jargonu var :) Karina, salma, torpil, seren v.s. diye gidiyor. Bunları öğrenmek bile başlı başına bir iş... O yüzden hazırlı aşaması biraz uzun sürdü. Çünkü doğrudan soracak kimse yoktu ve araştırma yapmam gerekti.

Tekne Jif 65 adında bir yelkenli. Regatta 65 sınıfından 1/20 ölçekli. Adından da anlaşılacağı gibi 65 cm boyunda. Direk boyu 100 cm. Salma 25 cm. Torpili 500 gr olacak. Toplam bitmiş ağırlığı plana göre 1500 gr olması gerekiyor. Ama sanırım benimki biraz daha ağır olacak. Nedenini daha sonra açıklayacağım. Yelkenlilerde de uçaklarda olduğu gibi ağırlık faktörü var. Ağırlık teknelerde sürati düşürüyor ama kuvvetli rüzgarda seyir imkanı veriyor.

Jif65 bu alanda en bilinen teknelerden biri. Gerek düşük maliyeti gerekse imalat kolaylığı nedeniyle bu işe başlamayı düşünenler için ilk yelkenli olma özelliğine sahip.

Gelelim malzeme listesine.

4 tabaka 2 mm balsa
1 tabaka 3 mm balsa
1 mt. 6 mm karbon boru
salma için 50x250 mm ebatlarında 2mm kalınlığında alüminyum levha
diğer alüminyum parçalar için 100x100 mm ebadında 2 mm alüminyum levha
6x6 mm ve 8x8 mm lik çam çıta (1 metre yeter de artar bile)
Dynema olta ipi
1.5 ve 2 mm çaplarında tel
10 cm uzunluğunda iç çapı 2 mm olan plastik yada pirinç boru
ince ve kalın CA
epoxy
maket bıçağı
zımpara

Elektroniklere gelince.
----------------------------
Dümen için 1 ad Futaba 3003.
Elimde çakması vardı onu kullanacağım. HXT nin 5 dolarlık servosu da gayet güzel bir şekilde iş görür.

Yelken için 1 ad HXT 10 Kg Metal gear servo
Çinli arkadaşlar 7.95 e satıyorlar.

Alıcı / Verici olarak ben elimdeki Art-Tech 6 kanal kumandayı kullanacağım. Kumandası olmayanlar rahatlıkla HobbyKing marka 2 kanallı pistol tipli kumandayı 22 dolara alıp kullanabilirler.

4S NiCd yada NiMH alıcı pili

Şimdilik kabaca malzeme listesi bu.

İlk olarak planı ozalitçide bastırdım. Kesilecek parçaları plandan ayırıp balsanın üzerine ters olarak koydum ve ütüyle transfer ettim. Böylece parçaları balsaya elle çizmeme gerek kalmadı.

Daha sonra tek tek parçaları maket bıçağıyla kestim. Kesilen parçaları plan üzerine oturtup ince CA ile ön sabitlemesini yaptım. Daha sonra içten kalın CA ve balsa tozu ile de boşlukları doldurup tam yapışmasını sağladım.

Bu aşamaların maalesef fotografları yok :( O esnada evde misafirler vardı ve misafirlerin gaza getirmesiyle tüm bu işlemler 2 saat gibi bir süre içerisinde gerçekleşti.

Ve sonuç....

[Sadece Kay ([Sadece Kay)
[Sadece Kay ([Sadece Kay)

Bu aşamadan sonra salma, dümen ve elektronikler yerleşecek. Salma ve dümenin çizimlerini lazere göre elden geçirdim. Yarın lazerde kesimlerini yaptıracağım.

Şimdilik bu kadar. Devam ettikçe tahrik etmek için fotografları ekleyeceğim. :D

baytacoglu
12-04-2010, 16:19
Tahrik yok abi, tahrik yok. Ben konuyu görmedim duymadım ve de bilmiyorum.

Tabii bu arada da hayırlı olsun (konu neydi aabi?? ::))

Eline sağlık. Bir pilot kaybettik :'( :'(, bir kaptan kazandık :)

Hele ben de sesin soluğun çıkmıyor diyordum demek işin içinde ne hinlikler varmış ???

Barlas

Not: Biliyorsun Cengiz bey emekli denizci, belki yardımı olur :D

pcokum
12-04-2010, 17:39
Pilotu kim kaybetmiş ??? Anlamadım, ortada kayıp bir pilot mu var ???

Barlas hocam, model havacılığa aynen devam. Onda bir değişiklik yok. Model yelkenli ekstradan çıktı. Yelkenli diyorum çünkü diğer sınıflar pek ilgimi çekmiyor. Anlayacağınız hızı havada, sukûneti denizde arıyorum. :D

baytacoglu
12-04-2010, 20:27
Yani diyorsun ki havada adrenalini deşarjlayıp denizde endorfin üretip keyif çatacağım...

Hayırlısı bakalım.

Bizim pistte de gider mi bu??????????? ;D ;D ;D

pcokum
12-04-2010, 21:13
Tekerlek takarız.. Olmaz mı :D

Aklımdan geçmedi de değin hani. Üç tekerlekli aletler vardı. Genelde plajlarda kullandıkları. Yelkenli... Onun modelini de yaparız...

baytacoglu
12-04-2010, 21:22
Hocam tekerlek parayla su bedava ama aklıma pistinetrafını gölet mi yapsak die gelmeye başladı ;D ;D

pcokum
12-04-2010, 22:27
Gölet olsa süper olur :) :) :)

Bahsettiğim alet buydu Barlas hocam

[Sadece Kay

baytacoglu
13-04-2010, 00:39
Bu aletleri biliyorum. Bunlarla çok yüksek süratler yapabiliyorlar.