PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalem pil şarjı

pcokum
12-04-2010, 15:22
Sizler kalem pillerinizi nasıl şarj ediyorsunuz bilmiyorum ama ben yakın zamana kadar klasik duvar tipi şarj aletiyle şarj ediyordum. Kullandığım aletin şarj durumunu göstermemesi, üzerindeki ledin şarj bittiğinde sönmemesi canımı sıkıyordu. Sonra birden bire aklıma geldi. Elimdeki bilgisayarlı şarj aletiyle güvenli bir şekilde şarjlı kalem pillerimi dolduramazmıydım ???

Çarşıya indiğimde elektronikçilerden tanesi 1 TL ye dörtlü pil kutusu aldım ve hemen test ettim. Sonuç harika... Artık tüm şarjlı pillerimi bilgisayarlı şarj aletiyle şarj ediyorum. Kesinlikle duvar tipi şarj aletleriyle uğraşmaya değmez.

Adam gibi fonksiyonları olmayan duvar tipi şarj aleti
[Sadece Kay ([Sadece Kay)

Solda 1 TL ye aldığım 4 lü pil kutusu

Pil kutusuna piller takılmış durumda

Şarj aletine timsah ağzı ile kutu bağlanmış durumda. Bu aşamada +- kutuplara dikkat

4 tane yetmez 8 tane pili aynı anda şarj edeyim derseniz iki kutu arasına timsah ağızlı kablo ile ters kutuplarda bağlantı yapıp 8 pili şarj edebilirsiniz

En son olarak da timsah ağzı kablo ile uğraşmayayım daha garanti olsun derseniz 50 kuruşa alacağınız şaj adaptörü jakını 20 cm lik ikili kablo ile kutuya bağlamanız yeterli.

cansung
12-04-2010, 15:48
Güzel bir çalışma, bende aynı yöntemi kullanıyorum :)

baytacoglu
12-04-2010, 16:21
Ben resimleri göremedim :o

sarıkaya
12-04-2010, 23:06
Pınar hocam elindeki şarz aleti ile hemen hemen her türlü pilleri şarz edebilirsin.Bende yıllardır fotoğraf makinasında veya diğer ekipmanlarda kullandığım şarzlı pilleri bu yöntemle şarz ediyorum.NiMh pillerde delta V değeri pillerin markasına göre değişir.Setup tan 15 mV ta kadar değiştirebilirsin.örneğin 15 mV seçtiğinde pil dolduğu halde çok ısınıyor ve şarz işlemi sonlanmıyorsa 10 mV ta veya 5 mV getir.

pcokum
12-04-2010, 23:35
Ramazan hocam, inanıyorum ki bu aletlerle araba aküsü bile şarj ederiz. 5 A çıkışla 60 A lik aküyü 12 saatte şarj eder. Bu bizlerin kullandığı bilgisayarlı şarj aletleri varken, piyasada 100-120 TL ye duvar tipi hızlı şarj aletlerini nasıl satıyorlar onu anlamıyorum. ???

sarıkaya
13-04-2010, 00:53
Pınar hocam araba aküsünü çok rahat şarz edebilirsin.Birkaç yıl önce arabasının aküsü boşalan Bahadır hoca model pillerinin şarzında kullandığı şarz aleti ile arabanın aküsünü doldurmuştu.5 amper değil 3-4 ampar ile de şarz olur sadece süre uzar.

ceyhun
13-04-2010, 10:35
ellerine fikirlerine sağlık pınar abi
çok iyi oldu benim için içime batıyodu 40-50 lira vermek o dandik şarj aletine
hemen bugün sistem için gerekli pil yuvasını alıp bende bu şekilde kalem pil şarj işini hallederim.
kafama takılansa kaç amperde şarj edicez bu pilleri seçimi nasıl yapıcaz menüden.
ben aletin setuplarına hiç girmedin sadece lipo ve kumandanın pilini şarj ettim. biraz açıklarsan çok memnun olurum.

yakmayalım bi yerleri sonra ;D ;D

cansung
13-04-2010, 11:54
Normal şartlarda ne kadar az akımla şarj edersen NiMh ve NiCad pillerin sağlığı açısından iyi olur yani 2200mAh lik pir pili 220mAh de şarj edebilirsin ama ben tam tersi 2200mAh lik pili 1000mAh-2200mAh arası şarj etmeyi sevenlerdenim, her iki koşulda da pilin bir süre sonra bozulacak neden uzun süre şarj olmasını bekleyeyim :) Unutmadan şarj aletinin menüsünden NiCad veya NiMh olarak seçmeyi unutma.

pcokum
13-04-2010, 12:58
Ceyhun, üretici tarafından QuickCharge değeri özellikle belirtilmemişse, normal şartlarda NiCD ve NiMH pillerin optimum şarj değeri 1/10 C dir. Zaman kısıtlıysa daha yüksek akımda da şarj edilebilir. Lakin şarj sırasında pillerin ısınıp ısınmadığı kontrol edilmeli. Bu kontrolü elle yapabileceğin gibi, bizim bilgisayarlı şarj cihazlarıyla da yapabilirsin. Şarj cihazının ısı kontrol özelliğini kullanabilmek için, cihazın beraberinde gelen USB kablo ile bilgisayara bağlanması, yazılımının yüklenmesi ve termometre probunun bağlı olması gerekiyor. Probun ucunu pillerin üzerine koyup, aşırı ısınmada şarjın kesilmesini sağlayabilirsin.

Şarj işleminde pil tipinin seçilmesi, kumanda pilini seçtiğin gibi olacak. Kalem pilin tipi ne ise, menuden onu seçmen gerekiyor. Start tuşu ile pil tipini seçtikten sonra şarj amperini seçiyorsun. Yalnız benim de zaman zaman unuttuğum, kapasite ve zaman ayarlarının önceden program menüsünden yapılması gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse. 2500 mAh lik NiMH kalem pillerimiz konu mankeni olsun.

- Önce Program menüsünden kapasiteyi 2500 mA değerine ayarlıyoruz.
- Eğer 1/10 C ile şarj edeceksek, Program menüsünden Timer değerini 600 e getiriyoruz (10 saat yani)
- Ana ekrandan NiMH pil tipini seçiyoruz
- Amperi de 0.2 yada 0.3 e ayarlayıp şarjı başlatıyoruz

Son bir not. NiMH yada NiCD pillerin Lipo piller gibi yangın çıkarma ihtimalleri çok azdır. Yüksek akımda en fazla kendileri zarar görür, iş yapamaz duruma düşerler. Ama yinede pillerin ve şarj aletinin çevresinde kolay alev alabilecek maddelerin olmamasında fayda var.

Konumuz şarjlı kalem piller ama Lipoların tehlikelerini hatırlamak amacıyla Lipo yangınından bir kaç kare...

baytacoglu
13-04-2010, 14:23
Tüylerims dikens dikens oldulars...brrrrrrrrrr!!!!!!!! ???

ceyhun
15-04-2010, 12:24
bilgiler için çok teşekkür ederim

ben korkuyorum abiler bu pil işinden ondan iyice öğrenmekte fayda var

ben hala lipoları tencerede şarj ediyorum ne oluuuuur ne olmaz.

baytacoglu
15-04-2010, 13:57
bilgiler için çok teşekkür ederim

ben korkuyorum abiler bu pil işinden ondan iyice öğrenmekte fayda var

ben hala lipoları tencerede şarj ediyorum ne oluuuuur ne olmaz.

Ben de özel Lipo Sack 'lardan getirttim, onun içinde şarj ediyorum ancak uçak üzerinde takılı lipolar var onlar mecburen uçağın üzerinde şarj oluyorlar. 8)

Barlas. :)

pcokum
15-04-2010, 16:16
Barlas hocam, uçağın içindeki lipolarda ciddi tehlike var aslında. Hem kapalı ortamda olmaları, hemde kağıt kıvamındaki ahşapların ve polyesterlerin içerisinde olmaları sebebiyle bence risk teşkil ediyor. Alıcılarda kullanılacak lipoların yerine performans açısından onları aratmayan Sanyo Eneloop gibi LSD NiMH, yada A123 marka LifePo4 pillerin kullanılması daha güvenli geliyor bana. Bu tip piller kullanıldığında BEC devresine ihtiyaç kalmıyor. Ben şahsen lineer bec devrelerine de fazla güvenmiyorum.

pcokum
15-04-2010, 16:20
Bu arada elimdeki RC Power 601BC şarj aletinin Türkçe kullanma kılavuzunu Rapidshare sitesine yükledim. Temelde tüm markaların menüleri aynı. Diğer markalar için de referans olarak kullanılabilir.

[Sadece Kay

baytacoglu
15-04-2010, 16:26
Barlas hocam, uçağın içindeki lipolarda ciddi tehlike var aslında. Hem kapalı ortamda olmaları, hemde kağıt kıvamındaki ahşapların ve polyesterlerin içerisinde olmaları sebebiyle bence risk teşkil ediyor. Alıcılarda kullanılacak lipoların yerine performans açısından onları aratmayan Sanyo Eneloop gibi LSD NiMH, yada A123 marka LifePo4 pillerin kullanılması daha güvenli geliyor bana. Bu tip piller kullanıldığında BEC devresine ihtiyaç kalmıyor. Ben şahsen lineer bec devrelerine de fazla güvenmiyorum.

Ben de aslında ne kadar elektronik o kadar risk fikrine katılıyorum ancak bu LSD'ler piyasa yayılmaya başlamadan ben lipolara geçmiştim o yüzden şimdi değiştirmek çok maliyetli. Diğer taraftan da hep kontrollu şarj yaptığımızdan bu makineler riski oldukça minimuma getiriyorlar. Öyle olunca da şimdilik lipolara devam etmek durumundayım.

Sevgiler

Barlas.