PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wings of War

berdal
14-04-2010, 01:59
merhabalar,
forum üyleri arasında ilgilenen katılımcılar olabileceği düşüncesi ile çok fantastik bir uçak oyununu tanıtmak istiyorum. oyunumuzun adı WOW (wings of war), 1. dünya savaşından kalma uçakları kullanıyoruz. arkadaşlar bu oyunu tek başına oynamanın pek bir orjinalliği yok. oyun online olarak farklı ülkelerden katılımcılarla oynanıyor. amaç: iki farklı hangar sahibi rakip birbirinin bayraklarını calmaya calısıyor. takımınızla rakip takımın hangarından bayrağı çalıp sizin bayrağınız kendi hangarınızda iken hangarın içinden geçince sayı yapmış oluyorsunuz. ucaklarda kullanabileceğiniz iki adet silahınız var. birincisi makinalı tüfek diğeri güdümsüz füzeler. oyunun içinde dört farklı bonus mevcut. kırmızı bonus aldığınız darbelere karsı sağlığınızı düzeltiyor; yeşil bonus hız bonusu, oyuna başlar başlamaz ucağınızın tam hıza ulaşması için bu bonustan 2 adet almanız gerekiyor; sarı bonus kullandığınız uçağa göre makineli tüfek sayınızı arttırıyor. mor bonustan her aldığınızda ise 6 adet füze sahibi oluyorsunuz. eğer düşman tarafından öldürülür ya da kazara düşerseniz ilk yapmanız gereken yeşil bonuslardan almak olmalı.

asıl ilginç olan farklı ülkelerden gelen katılımcıların arasında cok usta oyucuların bulunması. oyuncuların yaş ortalaması 15 ila 65 arasında. bazen takımlar güncel politik üzerinden oluşturuluyor ve maçlar genellikle amerika avrupa karşılaşmasına dönüyor. ruslar ve amerikalılar çoğunlukta. cumartesi ve pazar aksamları oldukça çekişmeli maçlar oluyor. oyuncuları tanımak isterseniz bu siteye tıklayabilirsiniz: "[Sadece Kay oyunu: "[Sadece Kay adresinden indirebilirsiniz. bu sitenin download bölümüne girdikten sonra üstüste sıralanmış download seçeneklerinden en alttaki linke tıklayınız.

oyuna hakim bir katılımcı olabilmek için ilk yapmanız gereken bir JOYSTICK satın almak. ilgilenenlere titreşimli ya da titreşimsiz Logitech marka stickleri öneriyorum vatan bilgisayarda farklı bicok model var. bu arada hemen söylemeliyim ki, aman efennim altı üstü bir oyun bu yaştan sonra oyun mu oynuycaz deyip geçmeyiniz lütfen. yukarıda verdiğim linklerden ilkine tıklarsanız uluslarası oyuncular arasında pilot sertifikası olan 7 oyuncu göreceksiniz :) ve gerçek maçların birine tanıklık ederseniz aslında hiç de kolay olmadığını anlayacaksınız. bunun akabinde iyi bir düzeye gelemenin biraz vakit alacağını belirtmeliyim. ilgilenen arkadaşların bilgisine sunulur.

eğer oyunu indirirseniz Türk oyuncuların nickleri söyle: Billy=Gürkan, Jochen=Siyar, Paloma=Ozan, Benşahin=bendeniz. aynı ulustan olan oyuncular genelikle birbirini kollamakta zira oyun içinde bazen tartışmalar ya da zıtlaşmalar olabiliyor. eğer birisi size kötü davranır ya da spawn killing (düşmanı füze yada hız bonusu almadan üst üste yoketmek) yaparsa bildirmeniz yeterli. dersi verilecektir :) bu oyunda istediğiniz kadar ucak kırabilirsiniz :) saygılarımla.

Barış

baytacoglu
14-04-2010, 10:07
Barış hocam,

Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler.

Ben şahsen bu combat oyunların delisi idim ancak son zamanlarda ilgilrin farklı yönlere kanalize olması neticesinde tamamen koptum. İşin doğrusu artık eskisi kadar da zevk almıyorum. Daha doğrusunu söylemek gerekirse özellikle model işine girdiğimden beri bilgisayar oyunları eskisi kadar zevk vermemeye başladı çünkü onlar sanal bunlar ise bu dünyada. Sanal Türk Hava Yollarında flight simulator ile bilfiiil 700 saatlik (yediyüz) uçuşum var. Ancak artık o bile eski zevki vermiyor.

Modelcilik iliklerimize kadar girmiş durumda. Benim ev bir dükkan malzeme dolu. Uçak deseniz 6 tane. Bunlar çok zamanımı alıyorlar. Biri olmazsa diğerinin mutlaka tamir edilecek bir tarafı var.

Size WOW'da kolay gelsin ama ben kendi adıma zor katılırtım gibi görünüyor.

Sevgiler

Barlas.

mozeren
14-04-2010, 10:36
Barlas'a bende katılıyorum bende modelcilik olduğundan beri sanal alem yapacak hiç bir iş yok ise tercih ettiğim bir aktivite, eskiden nitro kokusu bizi kendine çekerdi şimdi buna benzin kokusuda eklenince iyice kafa yaptı :) :)

Murat

_stuka_
15-04-2010, 12:18
murat ve barlas hocam a en azından yorumları için teşekkürler ederim. zira ben de delisi ya da hastası olarak nitelendirilemesem de bu oyunun kullanıcılaından biriyim. mesela ingilizlerin o meşhur Sopwith CAMEL uçağını kullanıyormuş gibi hissetmek bile hoşuma gidiyor. ya da en çok savaş teknolojisinin tepe noktası olan Alman'ların uçaklarını kullanmak nedense keyif veriyor bana..
lakin elbette ki hocalarımın dediği gibi sanal - gerçek çelişkisinde "gerçeklik"in tercih edilmesi çok doğal. bu açıdan bu tip "oyun"lara ilgi duymamak da son derece normal geliyor bana da ..
ama sevgili arkadasımın bu paylaşımı ortaya atma nedenini de rahatlıkla algılayabiliyorum. zira gerçekten de bazan takım ruhu ya da dayanışma adına oyun esnasında güsel sahneler gerçekleşiyor. dediğim gibi ben de WOW oyuncularından biriyim, bizzat konunun içinden konuşuyorum ..modelcilikle aralarındaki ortak nokta ise oyunda uçak kullanıyor olmanız sadece.. bi çeşit similasyon benzeşmesinden ibaret.
bu acıdan bir tercih meselesi..
lakin murat hocamın bahsettiği o "koku" bende de zuhur eder zaman zaman! ne tuaf bi şeydir o yaa? olur olmaz bi yerde burnuma gelen o nitro kokusu (ki henüz benzin teneffüs edemedim:) ) .. kendimi deliriyorum sanmıştım bi aralar! saol hocam: sayeneden anladım ki bende bi sorun yokmuş .. niyet bu yöndedir ki: burnumuzdan ve aklımızdan o koku eksik olmasın ..
(bilmeyen biri de : dünyanın engüzel çiçeğinden bahsediyoruz sanır ha ! bildiğin yakıt kokusu işte ..:) )

baytacoglu
15-04-2010, 14:04
Ozan hocam,

biz buralarda şöyle bir ifade kullanıyoruz "Metanol modelcinin parfümü, Hint yağı modelcinin el kremi"

İnanın bu içimize işledi.

Eskiden arabanın içerisinde benzin kokusu duyduğumuzda bir kaçak filan var diye düşünür ve arabayı koklaya koklaya kaçak yeri aradık, şimdi oh ne güzel benzin kokuyor diye biniyoruz arabaya.

Yaş ilerledikçe kesin birkaç tahta esildi bizde de... ;D ;D ;D Tabii bunları hanımın yanında fazla telffuz etmemeye gayret ediyoruz ki ne olur ne olmaz bir de mahkemeden adam kafayı yedi diye hamilik ya da genel vekaletname filan çıkartmasın... ;D ;D ;D

Kısacası, merak etme hocam bu bir "normal" hastalık". Yani tıp dilinde böyle normal olan bir hastalık yok tabii ama biz bizim durumumuza uygun bir literatür geliştirdik, "Normal Hastalık". Belki "Cüzdan dışında bir zararı olmayan hastalık" da diyebiliriz.

Sevgiler

Barlas.

berdal
17-04-2010, 02:45
efennim bu oyunun aksiyonu model ucak ucarmakla karsılastırılmamalı. bu oyunda amaç atlanıyor. birkere uluslarası bir ortamdasınız. oyuncular aynı zamanda kendi ulusal kimliklerini temsil ediyor. bir diğer nokta bu oyunda birebir insanlarla karsı karsıyasınız. yani oyun icerisinde gösterdiğiniz beceri hem sizi hem ulusal kimliği temsil ediyor. başka bir nokta ise soğuk savaş döneminden sonra dağılan sovyetler, dolayısı ile rus oyuncular hala amerikalılar ile ideolojik denebilecek bi cekişme icerisinde. oyunun bazen güncel politik üzerinden kurulmasıda tamamen bununla ilgili. eğer bahsettiğim tarzda politik bi maca sahitlik ederseniz algılamanın farklı olacağını düşünüyorum. model ucak ucurmak tamamiyle farklı bir şey ki, oyuncular icerisinde örneğin amerikalı oyunculardan JOE namı diğer BUZZ bir model ucak kolleksiyoneri. bana bir sohbetimiz sırasında 13 adet ucağı olduğunu söylemişti. evet en basit gerçek en karmasık komplex sanallığa her zaman yeğdir. ama daha önce söylediğim gibi amaç model ucurmak değil burada :) sanal bir ortamda bir ucakla, ucağın ve fizik kurallarının size müsade ettiği ölçüler içerisinde karsınızdaki insanla-insanlarla ne oranda baş edebiliyorsunuz? deneyin görün diyorum, bu iş model ucurmaktan farklıdır diyorum, kendi sınırları içinde karşılaştırıldığı zaman model ucurmaktan daha kolay değil diyorum. denemek isteyen arkadaşlar linkler ilişikte buyrunuz, deneyimleyiniz.

cansung
17-04-2010, 14:36
Benim tarzım değil, oldum olası uçak oyunlarını sevmemişimdir, sadece RealFlight G4.5 oynarım :)