PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : F-5 T38 Depron PLAN

FUNS
02-09-2010, 17:01
Daha önce 2 Kez Yapmis oldugum bu modelin artik uctugunu görmek icin hazirda planininda olmasiyla tekrar Depronu masaya yatirarak Calismalara Basladim.

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

Modelin Plani
[Sadece Kay

baytacoglu
02-09-2010, 17:18
Çok çok güzel görünüyor.

Ben de zman zaman şu ducted fun işlerine girsem mi acaba diye düşünmekten kendimi alamıyorum doğrusu.

Eline sağlık.

Sevgiler

Barlas.

doganaksu
02-09-2010, 17:32
Hocam elinize sağlık süper olmuş. Benim f 22 yi kırdıktan sonra benimde bu modelden yapma planım var. Ama imkanı yok ben bu kadar güzel yapamam.
Üzerindeki yapıştırmaları nasıl yaptınız?

FUNS
02-09-2010, 17:55
Benim Elimde Logo Sticker Arsivi var Ben Pc den A4 e cikti aliyorum sonra Reklamcidan Aldigim yapiskan tabakanin ustune koyarak falcata ile kesiyorum :) bi alternatif olarak ise bu logolari gidip reklamcida lazer iler kestirmek ;)

ruzgar
02-09-2010, 22:20
özer svegili kardeşim sende ne cevherler varmış onegüzel model öyle bee.
bana hiç bahsetmemiştin süpeeer görünüyor.

doganaksu
03-09-2010, 00:57
Daha önce 2 Kez Yapmis oldugum bu modelin artik uctugunu görmek icin hazirda planininda olmasiyla tekrar Depronu masaya yatirarak Calismalara Basladim.

Modelin Plani
[Sadece Kay

Hocam modelin hava girişindeki yuvarlak hatları nasıl elde ettiniz depron kırılmıyor mu?

FUNS
03-09-2010, 11:04
Sevgili Doğan Hocam Öncelikle Resimdeki Model Hazır Örnek Bir Model yanlış anlaşılmasın. Ben Sadece .modelin nasil bir görünüş sergilediğini göstermek amacıyla koymuştum. Yeni Yapmaya başladığım modelin tam anlamı ile bittiğinde görüntüsü bu şekilde oluyor. Hava kanallarının yuvarlama işlemi aslında çok basit estetik açıdanda göze hoş gelebilmesi için ben yuvarlama işlemini kullandığım malzeme çok ince ise ısıtma işlemi yaparak şekil verebiliyorum. Diğer bir alternatif olarak ki bu daha basit olani kalın malzemeyi zımpara ve oyma işlemi ile şekillendirme islemi gayet kolay ve saglikli oluyor sizin model becerinizde harika yuvarlama işlemlerini kolayca yapabileceğinizi biliyorum. 1 2 güne kadar aşama aşama resemleri tekrar sizlerle paylaşıcam.

Sevgiler Özer

doganaksu
03-09-2010, 19:55
Sabırsızlıkla sizin resimlerinizi bekliyorum.Kullanacağınız malzeme gerçek depron mu yoksa bizim kullandığımız kapronlardan mı?

FUNS
04-09-2010, 01:21
Bu gün Elimde olan plani ozalitçide 4 kat ve 2 kat daha büyüttürerek bir çıktı aldim umarim benim hesapladiğim ölçülerde bir model olur kağıdın botununa bakacal olursak devasa bir model çıkıyor 2 sinide bir deneyeceğim bakalım nasil bir model ortaya cikacak bende sabirsizlaniyorum dogan hocam kullanacagim malzeme buyuk ihtimal isi ve ses yalitiminda kullanilan 1cm pembe sert strafor olucak bu malzeme oldukca saglam ve sekil vermesi daha kolay yesil silte cok zayif kaliyor

ruzgar
04-09-2010, 17:03
özer modelı çok büyük pilanlama elektironik yetmiyebilir
.

FUNS
14-09-2010, 01:35
Bayram Tatili ile vakit bulabildigim ve kabasi biten modelin bu gun itibari ile kaplama islemlerine basladim kaba resimlerini sizlerle paylasmak istedim.Model Biraz Sandigimdan buyuk olculerde oldu ama ucusu daha rahat olucak gibi deneyip gorecegiz hayirlisiyla

[Sadece Kay ([Sadece Kay)[Sadece Kay ([Sadece Kay)

baytacoglu
14-09-2010, 10:27
İkinci bir pembe kuş yolda. Çok güzel görünüyor.

Ellerine sağlık.

Bir an önce havqada görebilmeyi uımut ediyorum.

Sevgiler

Barlas.

doganaksu
14-09-2010, 15:35
Özer Hocam elinize sağlık model çok güzel olmuş. Kanadın altından boydan boya destek koymayı unutmayın. İlk uçuşta kanatlar sizi alkışlamaya kalkmasın. ;D

_stuka_
15-09-2010, 13:59
Özer Hocam elinize sağlık model çok güzel olmuş. Kanadın altından boydan boya destek koymayı unutmayın. İlk uçuşta kanatlar sizi alkışlamaya kalkmasın. ;D

Doğan hocam bittim valla! harika bi espri yakalamışsınız:) uçak "beni ne güzel yapmışsın Özer ciğim" diyip alkışmaya başlıyo ha? süper :)

Özer Bey boyut cm cinsinden tam olarak ne olacak belli mi şu an ? bi de elktronik konfigürasyon bu durumda nası şekillenecek ? çalışmanın bitmiş halinin resimleri ile (yakın zamanda inş..) bu bilgileri de verebilirseniz ..(bizim okulun dış cephesine mantolama yapıyolar.. her boy ve cisten tonlarca depronu her gördüğümde aklımdan ne geçtiği maalum:) o açıdan konuyla yakinen ilgiliyim)

saygılar selamlar

FUNS
29-09-2010, 12:16
İşlerimin yoğunluğu nedeni ile zaman bulamamamdan ötürü bir kaç zamandir devam edemediğim kabasi bitmiş son rütüşlarında olan modelim için bir kaç gündür yapmış olduğum çalışmalardaki son aşama ve beni çok uğraştıran pilot kabini kismi için epey bir zaman kaybettim istemis olduğum yumuşaklığı bir türlü veremediğim için ona başka bir çözüm üretme yoluna gittim.Şuan modelim tam bir Türk Yıldızlari görünümüme kavuştu Kırmızı beyaz sağlamlaştırıcı kaplama ile modele gerçekten güzel bir görünüm kazandirdi. Fotoğraf makinamdaki arizadan dolayi en son halinin resimlerini çekme imkanım olmadi ama bu akşam bi yolunu bulup çekiceğim. Modelin ebatlari konusunda Boyu sade halinde 165 Cm i burun kısmındaki çubuğu ile 200 cm i buldu :) Ağırlık şuan boş halde 680 gr civarinda elektronik kismiyla beraber tahminen 1,250 kg i bulucak gibi 1,5 2 kg'a kadar çekişi kuvvetli bir motor arayışım devam ediyor . Resimler ile birlikte Eksik yönlerimi ve önerilerinizi bekliyorum

sevgiler Özer

[Sadece Kay ([Sadece Kay)[Sadece Kay ([Sadece Kay)

baytacoglu
02-12-2010, 10:12
Sevgili Özer,

Kolay gelsin ellerine sağlık. Ancak 1.5 kg ağırlığı itebilecek bir motor çok özel bir motor olacak. Umarım çok pahalıya patlamaz.

Sevgiler

Barlas.

doganaksu
05-12-2010, 02:15
Özer Bey 680 gram boş ağırlık olarak çok fazla. Siz bunu kapron ve köpükten yaptınız değil mi? Bu kadar fazla olmaması lazımdı. Sanırım sizde benim ve pek çok modelcinin ilk uçaklarında yaptığı hataları yapıyorsunuz. Aman sağlam olsun diye bol yapıştırıcı, çubuklarla, farklı malzemelerle destekler veeee sonuçta olmadık bir ağırlık.
Hocalarımın söylediği bir cümle vardı. İstediğin kadarda sağlam yapsan düşünce bunların hepsi kırılıyor.

ruzgar
05-12-2010, 22:26
sevgili arkadaşlar şu saglam yapma hırsını bende yeni bıralktım, inanınki nekadar saglam inşa etsenizde çabalar boşuna saglamıda kırılıyo zayıfıda
havada dagalmıyacak şekilde saglam yapın yeter.agırlıga gerçekten gerek yok.
ben bunu birçok saglam diye kırdıgım modellerden ögrendim