PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alıcı batarya şarj konusunda yardım!

alican_22
07-12-2010, 17:57
Değerli hocalarım benim alıcı bataryam 4.8 v 700 Mah. Sizce bu bataryayı sarjda ne kadar süre tutmalıyım? Şimdiye kadar 2 kişiye sordum onlardan birisi 15 dk diğeri ise 3 saat dedi. Sizce hangisi uygun şarj süresi için? Birde bataryam Ni-Cd.

baytacoglu
07-12-2010, 19:47
Şarj cihazınızda otomatik kesme yok mu?

Eğer yoksa bir volt metre ile değişik şarj süreleri sonunda pilinizi ölçerek ortalama bir süre elde edebilirsiniz.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
07-12-2010, 22:14
Alican bey, Ni-XX bataryaların optimum şarj süreleri 1/10 C ile 10 saat dir.

Biraz fazla teknik gibi gelebilir bu tarif, biraz açmak gerekirse; Pilin kapasitesinin 1/10'u kadar amper değeriyle 10 saat şarj etmek olarak açıklanabilir.

Sizin pil grubunuzun kapasitesi 700 mA olduğuna göre,

700 mA = 0,7 A eder.
0,7 / 10 = 0,07 A lik bir akımla 10 saat şarj ederseniz (pilllerin tamamen boş olduğunu varsayarsak) optimium şarj koşulunu sağlamış olursunuz.

Şarj akımınızı 0,07 A yerine iki kat arttırıp 0,14 A 'lik şarj cihazı kullanırsanız, pillerinizin şarj süresi de yarıya düşer. Yani 5 saatte dolarlar.

Buradaki önemli olan konu, bilgisayarlı bir şarj cihazınız yoksa, kaç amperlik bir şarj cihazı kullandığınız. Duvar tipi bir adaptör kullanıyorsanız adaptörünüzün çıkış gücünü kontrol ederek, tahmini şarj süresini hesaplayabilirsiniz.