PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turnigy 9X 9 kanal kumanda konusunda yardım!

alican_22
13-12-2010, 22:22
Değerli hocalarım ben turnigy 9X 9 kanal kumanda almak istiyorum ama kumandayı almadan önce sizin engin bilgilerinize sunmak istedim bu konuyu. Sizce bu kumanda alınması gereken bir kumanda mı? Böyle durmadan sorun falan çıkarır mı? Diyelim ki kumanda bozuldu. Bu kumandayı model mağazaları tamir edebilir mi? Benim bu kumanda için merak ettiklerim bunlar. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
SAYGILARIMLA...
Mert Alican AKÇAY

doganaksu
14-12-2010, 00:14
Alican Bey aşağıdaki adreste bu kumandayla ilgili aradığınız tüm bilgileri bulabilirsiniz. Bende buraya bakarak bu kumandadan sipariş verdim.
[Sadece Kayıng-9x-9ch-kumanda-hakkında-bilgisi-olan-varmıııııı-YARDIM

pcokum
14-12-2010, 00:22
Alican bey, forumda bu kumanda ve klonları konusunda farklı konularda yazışmalar olmuştu. Turnigy, I-Max, FlySky, Eurgle v.b. kumandaların 1. versiyonlarında birkaç yazılım sorunu vardı. Fakat şu anda pazarda olan V2 modellerinde o sorunlar giderilmiş durumda. Bu kumandanın aynısından olan FlySky modelini THK'dan satın alan bir arkadaşımız, kumandadan çok memnun olduğunu belirtmişti. Malzeme kalitesi Futaba, JR, Spectrum gibi markalarla boy ölçüşecek düzeyde değil elbette. Üzerlerindeki yazılım, büyük oranda JR / Spectrum kumandalara benziyor. Hatta bu kumandanın bir-iki kullanıcı tarafından yazılımının kırılıp, "iyileştirme" yapıldığına Google Code üzerinde rastlamıştım ([Sadece Kay ve [Sadece Kay)

HobbyCity kullanıcıları tarafından genelde çok olumlu yorumlar mevcut. Hele ki 9 kanal bir kumanda setini, modül ve alıcısıyla birlikte 50 USD civarında bir fiyata almak gerçekten cazip bir durum. Lakin diğer taraftan yeri geldiğinde 600-700 TL lik modeli 50 USD lik kumandaya emanet etmek, şahsen beni biraz tedirgin etmekte. Daha önce de bu kumanda hakkında belirttiğim fikrimi tekrarlamak istiyorum. Tüm modelcilik faaliyetimi, bu kumandaya emanet istemem. Bu düşüncem, bu kumanda satın almaya değmez şeklinde algılanmasın lütfen. Bana göre 2. kumanda olarak gönül rahatlığı ile alınabilir. Üstelik yakın zamanda bu kumandayı satın alacağımı da belirtmek isterim. Ama bu kumanda ile kullanacağım modeller, parkflyer ve kendi üreteceğim modeller olacak. Ciddi fiyatlar ödeyerek uçuracağım modelleri, mevcut Futaba 7C 2.4 kumandam ile uçurmaya devam edeceğim.

Diğer taraftan bu hobi, yüksek oranda bütçe faktörünü dayanmakta. Yeni başlayan bir çok kişi, bu hobiden alacağı zevki, ne kadar devam ettireceklerini kestiremediği için 500-700 TL yi kumandaya bağlamaktan çekiniyorlar ve çok da haklılar. Bu noktada karar verme sorumluluğu tamamen kişilerin kendi ellerindedir.

Şayet bu kumandayı almaya karar verirseniz bir konuyu hatırlatmak isterim. O da ürünün garanti koşulları. Malum, elektronik cihazlar sıkıntı çıkarma potansiyeline sahiptirler. Kumandayı yurtdışından almak bir miktar riski göze almayı gerektirir. Bu risk miktarı kişiye göre değişir. Ben Futaba kumandamı alırken böyle bir riske girmiş, distribütör kanalıyla ülkeye girmemiş bir kumandayı, garantisiz olarak almıştım. Benim için aradaki fark bu riske girmeye değerdi ve sonuçta aynı kumandayı yaklaşık 2 yıldır sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

Almayı düşündüğünüz kumandanın klonu olan FlySky marka ürünü THK, 220 TL ye satıyordu sanırım. Riske girmeyeyim derseniz, oradan da alabilirsiniz. En azından karşınızda bir muhattap bulabilirsiniz. HobbyCity'den alırsanız da size maliyeti yaklaşık 125 TL olacak.

Uzun lafın kısası, bence bu fiyata gayet iyi bir kumanda. Bütçeniz daha iyi kumandalar için olumlu sinyal vermiyorsa alıp kullanın. Hobiyi uzun süreli düşünmeye başladığınızda da, bu kumandayı küçük modellere ayırıp, Futaba, J/R yada Spectrum alır, onu kullanırsınız.

Umarım kafanızı daha beter karıştırmamışımdır. :)

Bu arada Futaba 6EX kumandası olan arkadaşım, kumanda ve helikopterini bir R/C araba ile takas etmek üzereymiş. Bu nedenle maalesef satıştan vazgeçmiş.

doganaksu
14-12-2010, 00:47
Özel mesajlaşmalarda yazıştığım 16 yaşından beri bu işin içinde olduğunu söyleyen şu an 58 yaşında olan bir hocam bu kumandalarla futaba kumandaların aynı yerde üretildiğini söylemişti.
Futabaların üretildiği fabrikaların yan ürünlerinden biri de turnigy kumanda olabilir.
Üstelik buna assan modül takarak 9 kanal güzel bir kumandaya sahip olabilirsiniz

doganaksu
14-12-2010, 01:11
Şunuda belirteyim ben kendi yaptığım fazla masraflı olmayan park flayer türü uçaklar uçuruyorum yani düşsede fazla masraf oluşturmayacak uçaklar. Kumandayı bir süre test ettikten sonra uygun olursa bende patlara geçmeyi düşünüyorum.

alican_22
14-12-2010, 12:51
Bana yardımcı olan hocalarıma çok teşekkür ederım. Ben ürünü yurtdışından getirmiş burada ise 0 kutusunda satan bir kişiden alacağım kumandayı. Adam istanbul da oturuyor bende orada oturduğum için adamdan gönül rahatlığıyla alabileceğim. Sonuçta kumandaya birşey olsa karşımda bir muhhattabım olacak. Ben okulum bittikten sonra ve iş hayatına atıldıktan sonra bu hobiyi benzinli modellerle yapmak istiyorum ve o zaman hangi kumanda lazımsa gönül rahatlığıyla alabileceğım. Dün ben kumandayı satan adamla konuştum alıcısı çok büyük patlar motorlularda da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz dedi. Bende ayriyetten J\R S 400 sport 4 kanallı kumanda var. Turnigy marka kumandayı bunun yanında yedek olarak tutacağım ama şöyle birşey var. Ben yakıtlı uçaklarda ilerlemek istediğim için 4 kanallı J\R S 400 sport kumandam büyük patlarlara yetmiyecek. Acaba ileride bir sorun çıkarır mı yoksa çıkarmaz mı soru işareti Onun için yedek olarak tutacağım.

alican_22
14-12-2010, 22:20
Değerli hocalarım ben bu kumandayı trainer yakıtlı model uçağımda kullanacağım. Şimdi konuyu netleştirelim istiyorum. Eğer bana Alicanım bu kumandayı alıp modelini uçurursun hiç bir sorun olmaz hiç bir sorunla karşılaşmazsın derseniz hemen haftasonu alıyorum bu kumandayı.
SAYGILARIMLA...
Mert Alican AKÇAY

baytacoglu
15-12-2010, 10:07
Sevgili Alican,

Ben Pınar'ın yazdıklarına büyük oranda katılıyorum ancak katılmadığım noktalar da var. Özellikle bu kumanda ve klonlarını inceleyen bir yazı okumuştum ve bu sitede onu bulabilirsin. Bu kumandaların menzilleri max. 500 m. olması nedeniyle parkflyer uçaklar üzerindeki modeller için tavsiye edilmemektedirler. Bu yüzden glow trainer uçağını hiç sorunsuz uçurabilirsin garantisini bence sana kimse veremez. Uçurabilir misin? Evet belki uçurabilirsin ancak benim okuduklarım kadarıyla yeterli güvenlikte olmadan uçurursun. Sorun çıkabilir mi? evet çıkabilir ama diğer taraftan hiç sorun çıkmayadabilir. Bunun bu kumanda ile bir garantisi yok.

Bu kumandalar OEM market ürünleri olduklarından iyileştirmeler yapılmış olmasına rağmen ciddi bir kalite kontrolden geçlmiyorlar o yüzden de bir yerde kalite kontrolü alıcıya bırakıyorlar.

Benim okuduğum inceleme yazısında adamın en kesin önerisi şu idi; bu kumandaları asla internetten almayın sadece bayileri kullanın yoksa elinizde patlayabilir obür türlü hiç değilse bayiyi muhatap alabilirsiniz diye özellikle beliirtmişti.

Diğer taraftan şu kesindir ki modelciliğin en kalıcı parçası kumandadır yani ileride bir başka kumanda aldığında bu kumandayı kolay kolay elden çıkaramazsın ve eğer kullanmazsan da elinde kalmış bir ölü yatırım olur. Bu sebepledir ki ilk başlarken bile eğer bu işe devam etmeyi kesinlikle düşünüyorsan uçuracağın her şeyin değüişeceğini ama kumandanın kalıcı olacağı düşüncesinden hareketle iyi ve güvenilir bir kumandaya yatırım yapmanı ben kendi adıma hararetle öneririm ancak buradaki en büyük faktör de para olduğundan son karar bütçe ve arzular doğrultusunda en doğru şekilde yine de sana ait olacaktır.

Sonuç: Para durumunun elverdiği en güvenilir ve uzun ömürlü olabilecek kumandayı almanı öneririm. Kazasız kırımsız güzel bir hobi hayatın olması dileğiyle.

Sevgiler

Barlas.

alican_22
15-12-2010, 16:24
Çok teşekkürler Barlas hocam. Ben arızalı kumandamı yaptırıyorum. Sonuçta kullanacağım model uçak 4 kanllı o yüzden fazlasına gerek yok diye düşünüyorum. Peki bu kumandayı satan bir bayii biliyor musunuz? Birde değerli hocalarım kusura bakmayın böyle sıksık konu açarak forumu işgal ediyorum af ola. Daha yeni olduğum için teknik bilgim eksik.
SAYGILARIMLA...
Mert Alican AKÇAY

baytacoglu
15-12-2010, 21:25
Sevgili Alican,

Bu forum paylaşmak, öğrenmek ve haberleşmek için kullanıldığından meşgul etmen diye bir kavramı düşünmene gerek yok. Hepimiz zamanımız olduğu sürece zevkle yardımcı olmaya gayret ederiz.
,
Bu kumandanın benzeri THK'da satılıyor. En azından muhatap alma açısından karşında bir kurum olur.

Sevgiler

Barlas.

sarıkaya
09-01-2011, 00:34
Kumandaya fazla para ayırmak istemeyen bir arkadaşıma bugün bu kumandayı sipariş ettik.Pınar bey'in de bahsettiği gibi bende değişik forumlarda bu ürün ile ilgili olumlu, olumsuz yorumları okudum.Mesafe sorunu olacak olursada FR-SKY modül'e geçeriz.(33 $.Sekiz kanal ve bütün kanallar fail-safe programlanabiliyor.Ben bu ürünü Futaba 9C kumandamda denedim herhangi bir sorun yaşamadım)Bu kumanda pilsiz satılıyor.8 adetde Low Self Discharge 2200 mah NiMh pil sipariş ettik.Ve birde yedek alıcı.

[Sadece Kay

[Sadece Kay

[Sadece Kay