PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : model uçağa fiberglass giydirme

alican_22
15-12-2010, 17:43
Değerli hocalarım ben model uçağımı fiberglassla kaplamak istiyorum. Benim uçak üstten kanatlı trainer sizce fiberglass kaplama uygun mudur? Bu konu için bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
SAYGILARIMLA...
Mert Alican AKÇAY

mozeren
15-12-2010, 19:48
Fiberglas kanımca dayanıklılığı artırırki piyasada gövdesi kısmen fiberglas olan uçaklar var, ancak tamamın kaplanması uçağı ağırlaştıracak ve hantallaştırcaktır. Sadece bir fikir ??

pcokum
15-12-2010, 20:23
Uçağın ağırlaşmasından başka bir etkisi olmaz. Ağırlık nedeniyle uçuşu sıkıntılı olur. Kırılmasın diye kaplamayı düşünüyorsan, inan ki kaplayınca daha güzel kırılır. Gövdesi tamamen fiberden yapılan uçaklarda düşünce kırılıyor hemde paramparça oluyor. Şunu unutmamak gerekir. Darbe anında bazı parçaların kırılması çarpma etkisini sönümleyeceği için hayati parçaların zarar görmesini engeller.

Kırımdan kaçınmak zaten çok zordur. Önemli olan, kırımdan en az hasarla kurtulmak ve kırılan parçaları battal boy bir poşete sığdırmayı ummak. Poşet ne kadar küçük olursa, kırımın şiddeti o kadar büyük olur ;)

baytacoglu
15-12-2010, 21:30
Ben de gereksiz bir uğraş olarak görüyorum.

Sonuçta gerçek uçaklar da karbon ve aluminyum ama düşünce paramparça oluyor. Önemli olan olabildiğince kırım noktasından uzakta olmak.

Yani kadrde varsa kırım, ne yaparsan yap uçağı yine poşette taşırsın (maazallah).

Sevgiler

Barlas.