PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lama V4 stabil duramama problemi!

Metelama
19-12-2010, 20:43
Merhaba arkadaşlar,

1 aydır Lama v4 ü kullanıyorum, ilk zamanlarda olan stabil uçuşu düşürmeler ve kırılmalar sonucu bozuldu , tabi ufak tefek kazalardı bu olanlar ve her seferinde düzelttim ancak şimdiki sorunu ne ayar yapsamda bir türlü düzeltemedim ve sizlere danışmak istedim, swashplate ve servo bağlantıları ile uğraşsamda ya da trimlerle uğraşsamda heli sürekli havalandığında düzgün hemen sonrasında sola doğru bir eğilim gösterip sonrada aşağıda çizimle anlattığım dairesel hareketi yapıyor, kuyrukta dönme olmadığı için gain ayarı ile uğraşmayı gerek görmedim, sizce sebebi nedir?

şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

[Sadece Kay

Metelama
20-12-2010, 00:27
fikri ola yok mudur??? :-\

baytacoglu
20-12-2010, 11:46
:o :o :o :(

pcokum
20-12-2010, 12:03
Helikopteri sağlam bir zemine sabitleyip, swash plate'in hareketini gözlemleyin. Birde main shaftı kontrol etmenizi öneririm.

ceyhun
20-12-2010, 14:23
uçtuğunuz modelin bir değişik cinsi olan v3 lama modeli var bende ilk helikopter uçuşlarımı yaptığım ama şu anda uçup uçmadığı konusunda fikir sahibi olmadığım bir model. aslında çok severek kullandığım ev içinde kullanılan yada kapalı alanda güzel uçuşlar yapılan bir model olsada birçok gerçek modelden daha pahalı yedek parça maliyeti tutarsız uçuş karakteri nedeniyle modelciliğe yeni başlayanların çok canını yakmıştır diye tahmin ediyorum.

sorununuza gelince
sanırım alıcınızın düşmelerden kaynaklı komutları iyi algılamama sorunu var. bu alette sorun birçok yerden olabilir ama alıcı 4in1 alıcı olduğundan bazen kafası karışabiliyor. bunun haricinde servo yuvalarından ayrılmış veya gevşemiz olabilir yada servo kolları çok zorlamadan dolayı aşınmış olabilir kanatlardan ayrı olan dengeleyici çubuk yamulmuş olabilir. yani olabilirde olabilir karar vermesi gerçekten zordur görmeden anlaşılması güçtür bu modelin arızasının.

bu dediklerime bi bakın olmaz ise kumandanızın komutları bir süre sonra şaşırıyor olma ihtimalide olabilir.

elimden ancak bu kadarı geliyor inş. elektronik harici bir arızası vardır yoksa çözümü gerçekten maliyet açısından gereksiz kalıyor.

pınar beyinde dediği gibi modeli sabitleyip gözlemlemek en iyisi sonrasında sorun anlaşılır zaten.

Metelama
20-12-2010, 15:42
cevaplar için teşekkürler

- fly bar düzgün,
- pallerde çok ufak kırımlar var ama tek parça, ayrıca paller yeni taktığımda da bu sorun vardı ve hatta önceden kırık olan palleri japonla yapıştırıp kullanıyordum hiç böyle bir sorun olmadı
- proportional ayarı ile uğraştım oda olmadı,
- swashplate ayarı çok denedim ama bişey değişmedi, ayrıca helinin burnu öne gidiyor, trimlerle biraz sabitliyorum ama bu salınım bir şekilde öne gitmesine sebep oluyor, birşey daha ekleyim swashplate ayarını yaparken, üstündeki 4 vidayı da gevşetip şaftın yada swashplate in üstüne hafifçe bastırarak ya da çekerek yapıyorum, acaba bu uygulama da bir hata var mı, yoksa döndürerek mi yapmam lazım?
- kumandayı simülatörde deniyorum şimdilik bir sorun yok
- şu an denildiği gibi tek sorun olabilir oda şaft, inner yada main shafttan birinde problem olabilir, heliyi çalıştırdım üstten baktım çok az bir ovallik çiziyor ama o kadar az ki normalmi değil mi bilmiyorum, acaba normali hiç kusursuzmu ekseninde dönüyor yoksa bu kadar az bir salınım normalmi bilmiyorum, olmazsa yarın akşam buraya bir video koyarım bakarsanız çok sevinirim
- alıcı shaft gibi malzemelerin yedekleri olmadığı için şu an sadece dediğiniz gibi sabitleyip iyice bir incelicem
- aklınıza bir çözüm gelirse ya da internette bu soruna rastlarsanız ingilizce de olabilir, buraya yazarsanız sevinirim

tekrar teşekkürler