PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İki Motorlu Kargo Uçağı

doganaksu
08-04-2011, 22:40
Uzun zamandır yapmayı düşündüğüm ama sürekli motorlar nedeniyle uçarmı uçmazmı diye tereddütte kaldığım kargo uçağını sonunda tamamadım ve test uçuşlarını başarıyla yaptım.
Uçağımın planlarını
[Sadece Kay
sitesinden aldım. Motor olarak turniginin 1 adet ufak motoru diğeride farklı marka ama fiziksel olarak turnigy motorla aynı sadece kv değerleri farklıydı motorların her ikisinide tekrar sarınca kv değerleri arasındaki farkda kalkmış oldu. ;D. Pil olarak 2 adet 3s 1000mah pil servolar ise hxt 9 gramlık. Uçağın kanat boyu 130 cm uçuş ağırlığı 924 gram. Gövde yapımında ne olduğunu tam olarak bilmediğim bir tür köpük kullandım kalınlığı yaklaşık olarak 8mm gibi ama çok sert danistesi çok yüksek kapron kadar çok esnemiyor biraz zorlayınca kırılıyor kaprondan çok daha dayanıklı.
Yapımını 2 akşamda bitiririm diye başladım ama bir tembellik başlaması sonucu yaklaşık 15 gün sürdü.
Benim uçağın resim ve videolarını paylaşlmadan önce bu uçağın yapımına başlamamı sağlayan videolar:

[Sadece Kay ([Sadece Kay)

doganaksu
09-04-2011, 10:22
Uçağın yapım fotoğrafları Tabiki atölye evin balkonu (Hanımın tek izin verdiği yer ordanda kovulmama az kaldı ;D)

doganaksu
09-04-2011, 10:29
Yer testi:

doganaksu
09-04-2011, 10:34
Uçuş fotoğrafları ve videosu:

doganaksu
09-04-2011, 10:40
Son olarak uçuş videosu. Uçuşlarımızı yaptığımız yer yaklaşık 1 aydır kullandığımız eski bir helikopter pisti tepenin üzerinde rüzgar hiç eksik olmuyor.Ama rüzgarda uçurmanın tadıda farklı uçuş esnasında oğlum havada asılı duran uçağın arada bir kanadını elliyor. Uçağı çok yakınımda tutabiliyorum buda büyük keyif veriyor.
Bu arada henüz paraşütçü atmadım ama havadan bol bol kağıt attım malum seçim zamanı belki havadan bildiri atmak için iş alırız ;D
Video:

doganaksu
09-04-2011, 10:47
Sonuç olarak uçurması çok keyifli bir model ilk ekediğim videolarda görüldüğü gibi akraobasi, 3d çok rahatlıkla yapıyor (ben yapamıyorum ;D bir gün belki oda olur) ,paraşüt atıyor, çok yavaş uçabiliyor daha ne isterim yaklaşık 1 aydır keyifle uçuruyorum.
Şimdi tezgahta patlar var piper cherokee :) ;)

baytacoglu
09-04-2011, 15:32
Hocam harikasınız valla, helal olsun.

Gönlünüzce güzel uçuşlar dilerim.

İnşallah en kısa zamanda Piper Cherokee'nin de videosunu görürüz.

Sevgiler

Barlas.

pcokum
09-04-2011, 18:17
Doğan bey ellerine sağlık, çok güzel olmuş uçak. Pistte tam harrier landing yapılacak yermiş :)

mozeren
10-04-2011, 12:17
Doğan bey, uzun süredir monotonlukta olan model uçaklara renk kattınız , tebrik ediyorum. ellerinize sağlık

doganaksu
10-04-2011, 21:48
Cevap yazan tüm hocalarıma teşekkürler. Bu hafta itibarıyla piper cherokee de bitti sırada boş zamanlarda evin damından atıp damına indirebileceğim bir model yapımı var.Ondan sonrada inşallah 3. kez zagi yapımı var ilk ikisini kırdım. Sonuncu hala balkonda üç parça olarak yatıyor.Bu gazla bunlarıda ben bunlarıda yaparım. :)

ruzgar
13-04-2011, 15:15
Sevgili dogan hocam onegüzel modeldi yaaa...
çok güzelde süzülüyor ben bu tarz scale modellere bayılıyorum tam benim tarzım
umarım kırımsız uzun zamanlar uçarsın.hııı sakın hemen sıkılma bir süre sonra sıkılıp modeli imha ediyorsunya, vallahi bende senin gibiyim ama emegimize kıymamamız lazım.
eline saglık güzel olmuş yaza gelirlen mutlaka patları getirmeyi unutma.
sevgiler BURÇİN AYKAÇ

Bahadır33
19-11-2012, 13:44
Doğan hoçam eline sağlık.

Bahadır...

doganaksu
25-11-2012, 14:04
Teşekkürler Bahadır Hocam. Uçak hala sağlam. Çok uzun zamandır kanatsız olarak evin balkonunda asılı duruyor. İlk fırsatta bir kanat, birazda bakımla yeniden uçurmayı düşünüyorum.